تورم؛ عامل اصلی نابودی یک ملت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️مهدی شعبانی

«اگر می‌خواهید ملتی را نابود کنید، کم هزینه‌ترین، راحت‌ترین و پنهان‌ترین ابزار، تورم است. یک تورم بلند مدت ایجاد کنید آرام آرام تمام بنیان‌های اخلاقی و اقتصادی آن ملت نابود می‌شود.»

جملات بالا از جان مینارد کینز اقتصاددان معروف است و قصد دارم از آن استفاده کرده و ‏گریزی به وضعیت جامعه خودمان بزنم.

نمودار زیر وضعیت تورم ۶۰ ساله ایران تا آبان ۹۸ را نشان می دهد و وضعیت تورم دو سال اخیر هم در ادامه روند افزایشی که از سال ۹۷ شروع شده بوده است.
همان طور که قابل ملاحظه است در ۵۰ سال گذشته تورم در کشور به جز حدود ۶ سال دورقمی بوده است.

اثر این تورم بالای مداوم را می توان در رفتار اقتصادی و غیراقتصادی افراد جامعه مشاهده کرد و بسیاری از رخدادها را می توان از روی این متغیر اقتصادی تحلیل کرد.
این تورم بالای طولانی مدت موجب شده است که رشد درآمد افراد همواره از تورم عقب تر باشد و احساس عقب ماندن وجه غالب ‏مشغولیت ذهنی افراد باشد به طوری که افراد همواره در تلاش هستند تا این عقب ماندگی را جبران کنند و عجله و تصمیمات سریع وجه اصلی رفتار افراد در جامعه به ویژه در موقعیت هایی است که در مواجهه با فرصت هایی قرار می گیرند که تصور می کنند می تواند آنها را اندکی به جلو براند.

در سال های فعالیت در بورس افراد زیادی را دیده ام که در سال های خوب بورس حتی منزل مسکونی و ماشین خود را هم به امید کسب بازدهی بالا فروخته بودند و اغلب در انتهای روند صعودی وارد بازار کرده بودند و پس از مدت کوتاهی با زیان فراوان از بازار خارج شده بودند.

اقبال به موسسات ‏مالی که سودهای سپرده بالا پرداخت می کردند و وضعیتشان را همگی می دانیم، اقبال به طرح های بازاریابی هرمی، اقبال به سایت های شرط بندی و … همگی از همان احساس سرچشمه می گیرند و کسانی هم هستند که با استفاده از این وضعیت و با رویافروشی اقدام به فروش پکیج های مالی ‏به مردم می کنند و بسیاری از افراد هم در پی دستیابی به سود متناسب یا بیشتر از تورم در دام اینگونه فعالیت ها می افتند.

با گسترش فضای مجازی این گونه فعالیت ها از قالب های سنتی عبور کرده اند و هر روز کانال ها و پیج های مختلفی در این زمینه فعالیت خود را آغاز می کنند. از سیگنال ‏فروشی در بازار سهام، فارکس و کریپتو گرفته تا برخی کانال های مثبت اندیشی و … همگی دست روی حس عقب ماندگی ناشی از تورم طولانی دورقمی گذاشته اند و کاسبی خود را پیش می برند.
مثال معروفی در مورد افرادی که در جستجوی طلا به قاره امریکا مهاجرت می کردند وجود دارد. گفته می شود ‏از بین همه آن افراد فقط کسی که بیل می فروخت میلیونر شد و در این مورد هم می توان گفت برنده این بازی فقط صاحبان آن کانال ها و پیج ها هستند.

از نظر من این مساله وقتی حل می شود که مساله تورم در کشور حل شده باشد ولی می توان با آموزش به جامعه کمک کرد که یا از خدمات ‏شرکت ها و موسسات معتبر استفاده کنند یا از کانال های آموزشی و مطالب آموزشی موجود در وبسایت های مختلف استفاده کنند.