تورنتو میزبان «بندر بند» منیژه حکمت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، «بندر بند» تازه‌ترین ساخته منیژه حکمت در جشنواره جهانی فیلم تورنتو و در بخش سینمای معاصر واجد شرایط دریافت جایزه «تماشاگران» است. جایزه‌ای که در موفقیت اسکار نیز همیشه موثر بوده است.

کویا ریردان در بخش‌هایی از ریویوی خود بر این فیلم نوشته : آخرین ساخته منیژه حکمت ؛ فیلمساز مشهور، یک فیلم جاده‌ای با چاشنی موسیقی است که دارای اظهار نظرهای اجتماعی و به موقع است. یک قصیده تصویری خیره کننده به مناظر در حال تغییر زادگاه حکمت است.

حکمت با به کارگیری پیشینه خود در عرصه مستند ، در این موقعیت‌ها دست به کاوش می‌زند و نکات کوچکی از موفقیت‌ها و مبارزات روزانه افرادی را به نمایش می‌گذارد که گروه در طول مسیر با آنها روبرو می شود.
⁦️
خواه داستان روستایی باشد که بر اثر سیلاب به لجن تبدیل شده باشد و یا روستایی که خود را از دست آب‍‌های تهدیدکننده نجات داده است ، حکمت به آرامی لحظات شادی و استقامت را به تصویر در می آورد.

فیلم سینمایی «بندر بند» آخرین ساخته منیژه حکمت در فهرست نخست ۵۰ فیلم انتخابی جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو اعلام شد.

«بندر بند» به کارگردانی منیژه حکمت و تهیه کنندگی منیژه حکمت و مهشید آهنگرانی فراهانی، فیلمی جاده ای، پر از چشم اندازهای بیاد ماندنی و مملو از موسیقی در میانه سیل خانمان بر افکن در ایران است که در نمایش افتتاحیه جهانی، در بخش سینمای معاصر جهان در جشنواره تورنتو به روی پرده می رود.


رضا کولغانی، امیرحسین طاهری، مهدیه (مهلا) موسوی و پگاه آهنگرانی بازیگران این فیلم سینمایی هستند.


منیژه حکمت درباره «بندر بند» گفته است: «غریزه شگفت انگیز مادرانه که کاراکترهای قبلی فیلم هایم به مدد آن سعی میکردند از فاجعه ای سهمگین در موقعیت های بحرانی اجتماعی جلوگیری کنند، مرا به سراغ نسل جوان برد. نسلی که زندگی کردن را خیلی خوب آموخته است اما در اکثر مواقع، امید و آرزوهای آنها برای ادامه زندگی با راه های بسته و پل های شکسته روبه رو است…»


پخش بین المللی این فیلم سینمایی به عهده شرکت ایریماژ است.


جشنواره بین المللی فیلم تورنتو که از ۲۰ تا ۲۹ شهریور ماه سال جاری در کشور کانادا برگزار خواهد شد، در سال های اخیر، به یکی از تاثیرگذارترین رویدادهای سینمایی در بازار آمریکای شمالی تبدیل شده است و امسال میزبان فیلم های جدید سینماگرانی سرشناس چون توماس وینتربرگ، ورنر هرتزوگ، میرا ناییر، میشل فرانکو، هالی بری، اسپایک لی، ویگو مورتنسن، یاسمیلا زبانیچ، جیانفرانکو روزی، نائومی کاواسه و … خواهد بود.


عوامل فیلم «بندر بند» عبارتند از: نویسندگان فیلمنامه: منیژه حکمت، مصطفی زندی، مدیرفیلمبرداری: سجاد آورند، طراح صحنه : فرهاد فزونی، تدوین : نوید توحیدی، موسیقی : فرشاد فزونی، مدیرتولید : جعفر عروجی، جانشین تولید: داریوش حکمت طراحی و ترکیب صدا: آرش قاسمی، صدابردار: محمد حسین کاوه، طراح لباس: ندا نصر، تیتراژ : فرهاد فزونی، پشتیبانی تولید : افروز شادکی، محصول بامداد فیلم و کپ فیلم.