توسعه یک راهکار موبایلی توسط دانش‌آموزان ترک برای صرفه‌جویی در مصرف آب

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدانش‌آموزان دبیرستانی در ترکیه برای صرفه‌جویی در مصرف آب خانگی یک راهکار موبایلی ایجاد کردند و در مساقبه بین‌المللی در سوئد به رقابت خواهند پرداخت.

علی سمیح اورال و کان اوز، دانش‌آموزان دبیرستان علوم آیدین در ترکیه با توسعه یک اپلیکیشن موبایلی برای صرفه‌جویی در مصرف آب در خانه‌ها، حق رقابت در مسابقه بین‌المللی «جایزه آب نوجوانان» در سوئد را دریافت کردند.

به گزارش آناتولی ، این دانش‌آموزان سال گذشته پس از تماشای یک فیلم مستند درباره خشکسالی برای کاهش مصرف آب در خانه‌ها تحقیقاتی را آغاز کرده و از طریق شبکه‌های اجتماعی با مشارکت ۶۷۳ نفر یک نظرسنجی برگزار کردند.

نتایج این نظرسنجی نشان داد که مردم از میزان آب مصرفی خود آگاهی ندارند و بدین دلیل نمی‌توانند در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

اورال و اوز با نصب دستگاه‌های اندازه‌گیری هوشمند در قسمت‌های مختلف سیستم لوله‌کشی آب در خانه یک برنامه صرفه‌جویی توسعه دادند. این برنامه از طریق تلفن همراه استفاده شده و می‌تواند میزان مصرف آب در حمام، آشپزخانه و سایر اماکن را اندازه‌گیری کند.

کاربران این اپلیکیشن می‌توانند فشار آب در سیستم لوله‌کشی را تنظیم کنند تا اطلاعات فوری درباره میزان مصرف آب و هزینه تخمینی آن دریافت کنند. این اپلیکیشن همچنین گزینه ارسال هشدار به کاربر در صورت عبور از حد تعیین شده برای مصرف آب را دارد.

این دانش‌آموزان پروژه خود را در آزمایشگاه مدرسه آزمایش کرده و به این نتیجه رسیدند که میزان مصرف ماهانه آب یک خانواده ۴ نفره می‌تواند ۱۲.۵ درصد کاهش یابد.

علی سمیح اورال و کان اوز با این پروژه در مسابقه بین‌المللی «جایزه آب نوجوانان» در سوئد که امسال در فضای مجازی برگزار خواهد شد، ترکیه را نمایندگی خواهند کرد.