توصیه نیکی هیلی به بایدن: دنبال بازگشت فوری به برجام نباش

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ نیکی هیلی، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد در پیامی توئیتری به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آینده آمریکا توصیه کرد که دنبال بازگشت فوری به برجام نباشد.


نیکی هیلی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «بایدن باید از تحریم‌هایی که دولت ترامپ وضع کرده، به عنوان اهرم فشاری در هنگام تعامل با ایران استفاده کند. بازگشت فوری به توافق برجام دقیقاً بازی کردن در زمین ایران است و در بلندمدت خطرناک‌تر خواهد بود».


نیکی هیلی اواخر نوامبر در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر درباره بازگشت احتمالی بایدن به برجام اظهار داشت: «بایدن گفته است که می‌خواهد به توافق فاجعه‌بار با ایران که وی در زمان فعالیتش به عنوان معاون رئیس‌جمهور آمریکا در شکل‌گیری آن نقش داشته است، بازگردد. سیاست خارجی دولت ترامپ باعث شد که خاورمیانه به منطقه‌ای امن‌تر تبدیل شود. بازگشت بایدن به زمین رهبران ایران برجام یک اشتباه بسیار بزرگ خواهد بود».


دولت ترامپ که نیکی هیلی را به مدت حدود ۲ سال به عنوان نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد در کنار خود داشته، از زمان خروجش از برجام تحریم‌های مختلفی را علیه ایران وضع کرده است تا به‌زعم خود ایران را پای میز مذاکره بیاورد. مقامات جمهوری اسلامی ایران حتی در روزهای اوج تحریم‌ها نیز بارها تأکید کردند که ایران هرگز مذاکره تحت فشار با دولتی را که به پیمان‌های قبلی خود پایبند نبوده است نخواهد پذیرفت.


جو بایدن که رسانه‌های آمریکایی از وی به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور نام می‌برند و همچنین تونی بلینکن، وزیر خارجه پیشنهادی وی اعلام کرده‌اند که دولت آینده آمریکا قصد دارد به برجام بازگردد تا شرایط برای اعمال فشار بر ایران برای مذاکره بر سر مسائل منطقه‌ای و موشکی از طریق خود برجام فراهم شود.