توضیحات جدید سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده داماد فراری نعمت زاده

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سخنگوی قوه قضائیه درباره داماد محمدرضا نعمت زاده وزیر سابق صنعت توضیحاتی ارائه کرد.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره وضعیت متهمان متواری پرونده پتروشیمی گفت: این افراد خارج از کشور هستند؛ ۳ نفر از آنها قبل از تشکیل پرونده خارج از کشور بودند. آقای «شریفی نیک نفس» زمانی که پرونده در دادسرا بود، خارج شده است؛ آن زمان وی ممنوع الخروج نبوده است. آقای «علی اشرف ریاحی» ممنوع الخروج بوده و با پاسپورت دیگری از کشور خارج شده است. اقدامات لازم با پلیس بین الملل انجام شده است. فعلا عدم حضور آنها در پرونده خللی وارد می‌کند و اگر حکمی صادر شد از اموال داخل کشور آنها استیفا می‌شود.

علی اشرف‌ریاحی کیست؟
علی اشرف‌ریاحی، داماد نعمت‌زاده، همسر زینب نعمت‌زاده است که به‌دلیل اینکه متهم ۶.۶ میلیارد یورویی پرونده پتروشیمی‌گیت است، ممنوع‌الخروج بوده و نمی‌توانسته از کشور خارج شود؛ بنابراین متواری شده است و از دید ضابطان قضائی مخفی شده است.

بنا بر اعلام دادستانی، علی اشرف‌ریاحی متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی و تحصیل مال ازطریق نامشروع. متهمان این پرونده به‌عنوان مدیران شرکت و خریداران آنها که از خریداران خارجی بودند، پول‌های کلان دریافت می‌کردند و تحت عنوان دورزدن تحریم‌ها، شرکت‌هایی را در خارج تأسیس می‌کردند و اگرچه متهمان با بهانه قراردادن تحریم‌ها به دفاع از خود پرداختند؛ اما مابه‌التفاوت منشأ ارز داخلی را به نفع خود تصاحب کرده‌اند.

متهمان پرونده فساد پتروشیمی، عواید حاصل از مبلغ شش‌میلیاردو ۶۵۶ میلیون یورو ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی را به‌علاوه پورسانت‌هایی از آنِ خود کرده‌اند.

او که از متهمان فساد پرونده بازرگانی پتروشیمی با ۶.۶ میلیارد یورو گردش مالی است، همدست و شریک مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا یکی‌دیگر از متهمان فراری این پرونده است.