توضیحات فخرالدین آلتون درباره نشست امنیتی ترکیه پیرامون تنش میان ایران و آمریکا

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماردوغان: ترکیه در مواجهه با تحولات منطقه٬ باید بر نگرش سازنده خود ادامه دهد و بر لزوم ادامه اقدامات موثر برای تامین صلح و ثبات و بهره برداری کامل از دیپلماسی تأکید کند

فخرالدین آلتون، رئیس دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: نشست امنیتی به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای بررسی رویدادهای اخیر منطقه از جمله؛ آخرین تحولات عراق، تنش میان آمریکا و ایران، آخرین وضعیت لیبی و سوریه در دفتر ریاست جمهوری در کاخ دلماباغچه استانبول برگزار شد.

آلتون تصریح کرد: این جلسه ۳ ساعت به طول انجامید و تحولات اخیر در منطقه مورد بحث قرار گرفت. رئیس جمهور کشور در این نشست تاکید کرد که ترکیه در مواجهه با تحولات منطقه٬ باید بر نگرش سازنده خود ادامه دهد و بر لزوم ادامه اقدامات موثر برای تامین صلح و ثبات و بهره برداری کامل از دیپلماسی تأکید کند.

در این نشست فواد اوکتای معاون رئیس جمهور، ماهر اونال معاون رئیس حزب عدالت و توسعه، مولود چاووش‌‌اوغلو وزیر امور خارجه، خلوصی آکار وزیر دفاع ملی، عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه، حاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ملی و فخرالدین آلتون سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه حضور داشتند.

گفتنی است بامداد روز جمعه ۳ ژانویه ۲۰۲۰ چند بالگرد آمریکایی به همراه پهپاد در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد، پایتخت عراق ۲ خودروی حامل اعضای گروه حشدالشعبی را هدف قرار دادند که در پی آن علاوه بر قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و چند تن از اعضای این گروه کشته شدند.

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تایید خبر کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در یک حمله هوایی در بغداد پایتخت عراق اعلام کرد که دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ، رئیس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده است.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز با انتشار پیامی در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی در بغداد گفت: “انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ دیشب آلودند”.