توقف ارسال پول نقد به افغانستان؛ آمریکا ۹.۵ میلیارد دلار از دارایی‌ بانک مرکزی کابل را مسدود کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامیک مقام دولتی تایید کرد که ایالات متحده حدود ۹.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود و ارسال پول نقد به این کشور را متوقف کرده است.

هدف از این اقدام، جلوگیری از دسترسی دولت تحت رهبری طالبان به این پول عنوان شده است.

این مقام افزود هیچ‌ یک از دارایی‌های بانک مرکزی دولت افغانستان در ایالات متحده، در اختیار طالبان قرار نخواهد گرفت. به‌رغم تسلط سریع طالبان بر کل افغانستان، این گروه همچنان در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا باقی می‌ماند.

پیش از این، اجمل احمدی، رئیس بانک مرکزی افغانستان، نیز روز دوشنبه با انتشار یادداشتی در صفحه توئیتر خود این خبر را تایید کرده بود.

تحریم‌های آمریکا علیه طالبان به این معناست که آن‌ها نمی‌توانند به هیچ منبع مالی دسترسی داشته باشند. به گفته دو منبع مطلع، بخش اعظم دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در حال حاضر خارج از افغانستان نگه‌داری می‌شود.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده تاکنون از اظهارنظر در این‌باره خودداری کرده است.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد هرچند ایالات متحده برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان حکومت جدید افغانستان ندارد، اما در صورت تامین برخی شرایط ممکن است این شناسایی تحقق پذیرد.

به گفته ند پرایس، در جلسه شورای امنیت سازمان ملل برخی از کشورها اعلام کرده‌اند که اگر طالبان حقوق اساسی شهروندان خود را تضمین کند، ممکن است حکومت طالبان را به رسمیت بشناسند.

در همین حال، گزارش‌ها حاکی است چند تن از رهبران طالبان که هنگام مذاکره با آمریکا در مورد خروج نیروهای بین‌المللی در قطر مستقر بودند، در حال بازگشت به افغانستان هستند. ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و از بنیان‌گذاران این گروه، از جمله رهبرانی است که به کشور بازگشته‌اند.