توماج صالحی خواننده رپ اعتراضی «سوراخ موش بخر» بازداشت شد؛ برای بازداشت او، ۱۲ مامور امنیتی و ۴ اتومبیل فرستاده بودند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامتوماج صالحی خواننده رپ اعتراضی دوشنبه ۲۲ شهریورماه توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. گفته می‌شود برای بازداشت او، ۱۲ مأمور امنیتی و ۴ اتومبیل فرستاده بودند و در حالی که به خانه‌ی او یورش بردند، تمام منزل را تفتیش کردند.

ترانه‌های اعتراضی «سوراخ موش»، «ترکمنچای» و «انار» از ساخته‌های او، بسیار شناخته شده و و مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته و حتا گفته می‌شود دلیل بازداشت او ترانه‌ی «سوراخ موش» است که در آن به وابستگان و دلبستگان و لابیگران جمهوری اسلامی هشدار داده می‌شود که به دنبال «سوراخ موش» باشند.

در متن این ترانه آمده است: «ژورنالیست بازاری، مخبر دوزاری، هنربند درباری، سوراخ موش بخر؛ مامور، معذور، از بالا دستور، جلاد مجبور، سوراخ موش بخر؛ سوپاپ اطمینان، منسوب بی‌اختیار، اصلاحطلب حزب باد، سوراخ موش بخر؛ صادراتی، نایاکی، زیرو رو کش، چارتایی، بده هرچی دلار داری سوراخ موش بخر…»

این خواننده رپ در چند روز گذشته از احتمال دستگیری خود خبر داده و نوشته بود که سه چهار مأمور برای دستگیری‌اش کافی نیست و باید بیشتر از اینها برای بازداشت‌اش مأمور بفرستند.

توماج در توئیت دیگری نیز نوشت: «بدانید من از مرگ و حبس و شکنجه نمی‌ترسم، ترسِ من از اینه که تن‌فروشی از فقر ببینم و خفه شوم، مردم را تا کمر تو سطل آشغالا ببینم و خفه شوم، ببینم کارگر را میزنی خفه شوم، معترض رو میکُشی بعد داغدارش را، حق‌خواهش را شکنجه میکنی و خفه شوم… بین ما و شما دریای خونه».

اقبال اقبالی فعال سیاسی و مدنی ساکن آلمان که خود را دایی توماج صالحی معرفی کرده، این خبر را دیروز در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت که مأموران امنیتی در یک یورش به خانه‌ی توماج و بازرسی آن، این خواننده رپ را دستگیر کرده‌اند.

به نوشته‌ی اقبالی، این یورش توسط ۱۲ مأمور امنیتی صورت گرفته که با ۴ اتومبیل او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

اقبالی نوشته که خواهرزاده‌اش در کارگاه فنی پدرش کار می‌کرد، بوکسور بوده و موسیقی رپ اجرا می‌کرده ولی «حکومت اسلامی نمی‌تواند صدای اعتراض جوانان دگراندیش را تحمل کند.»

وی نسبت به وضعیت توماج ابراز نگرانی کرده و نوشته است که «ما نگرانی خود را به اطلاع ملت ایران و جهانیان رسانده و بر این واقعیت تاکید داشته که حکومت اسلامی تاب تحمل نسل جوان را ندارد. رژیم کوشش می‌کند تا از سوراخ موش‌های خود، توفان عظیم زیر پوست جامعه ایرانی را به بند بکشد.»

دایی این رپر جوان نوشت که توماج نه کنشگر سیاسی و نه برانداز است. او صدای مردمان کف خیابان است، صدایی که هر لحظه از گلوی دختران و پسران، زنان و مردان ایران فریاد زده می‌شود.

اقبال اقبالی نوشته که خانواده آنها دهه‌هاست که مورد شکنجه قرار گرفته‌اند و و توماج هم آخرین آنان نخواهد بود.

توماج صالحی که به نام هنری «توماج» از دی‌ماه ۹۸ در رپ اعتراضی و با مضامین سیاسی و اجتماعی روز آثار خود را انتشار داده از جمله هنرمندانی است که با وجود فشار سانسور و ارعاب‌ از طرف نیروها و دستگاه‌های امنیتی رژیم اسلامی در ایران، به بیان حقیقت جاری در کشور پرداخته است.

این هنرمند جوان درباره‌ی اعتراضات مردم ایران، اعتصابات کارگری، اعدام‌ و زندان، فساد اقتصادی و سیاسی، مواضع اصلاح‌طلبان و ماله‌کشان و لابیگران نظام، قرارداد ۲۵ ساله با چین، خودکشی کودکان، بی‌اعتنایی هنرمندان به وضعیت جامعه‌ و سکوت‌شان و بطور کلی مشکلات مردم ایران، موزیک رپ ساخته و خوانده است.

آخرین ترانه توماج تحت عنوان «رو کن دستت را طالب» درباره‌ی استقرار طالبان در افغانستان و به قدرت رسیدن این گروه افراطی اسلامی است.