توماج صالحی خواننده رپ با قرار کفالت آزاد شد؛ اتهام مانند همیشه تبلیغ علیه نظام!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز سه شنبه (۳۰ شهریور) از آزادی توماج خبر داد.

هرانا به نقل از امیر رئیسیان وکیل مدافع توماج صالحی نوشته است که به صورت غیررسمی به پدر آقای توماج گفته شده که اتهام فرزندش تبلیغ علیه نظام است.

توماج صالحی آهنگ‌های خود که منعکس کننده خشم، نارضایتی و عصیان از وضعیت موجود در ایران است را در یک صفحه اینستاگرامی‌اش به اشتراک می گذاشت. این صفحه بعد از بازداشت او از دسترس خارج شد.

توماج در آهنگ “سوراخ موش” به تندی به مواضع جمهوری اسلامی و کسانی می تازد که آنها را هوادار و حامی حکومت ایران می داند.

او در بخشی از این آهنگ می گوید: “اگه سرپوش گذاشتی رو قتل، تو هم قاتلی، واسه پوشوندن جنایت باید رو خون راه بری. بدون ماله کشیدن تو این سیستم کامل نیست، ایران اونقدر زندان داره که همتون جان بشین.”

رپ اعتراضی در موسیقی ایران در سال‌های گذشته پررنگ تر شده و هنرمندان سعی می کنند آیینه‌ای برای بحران‌های سیاسی‌اجتماعی و حتی امنیتی باشند.

کایلی مور-گیلبرت محقق استرالیایی بریتانیایی که بعد از سفری به ایران در سال ۲۰۱۸ دستگیر و بعد از حدود دو سال با سه زندانی ایرانی مبادله شد از جمله کسانی است که خواستار آزادی آقای صالحی شده اند.

عفو بین الملل روز جمعه گذشته خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط این خواننده معترض شد.

این سازمان نوشت: “مقامات ایران باید فورا و بدون قید و شرط توماج صالحی، هنرمند و خواننده رپ اعتراضی را که تنها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت شده است، آزاد کنند. او در ترانه‌های خود به سرکوب، فساد، فقر و مصونیت از مجازات اعتراض می‌کند و خواهان مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی است.”

روز شنبه هم کمپین حقوق بشر در ایران در توییتی نوشت: “آزادی بیان و عقیده در قوانین جمهوری اسلامی ایران جرم‌انگاری نشده، اما پیوسته منتقدان و معترضان به علت نقد و اعتراض بازداشت می شوند. توماج صالحی فقط برای خواندن ترانه‌های انتقادی بازداشت شده و از دوشنبه ۲۲ شهریور در شرایط و مکان نامعلومی به سر می‌برد.”