تونس رئیس جمهور جدید خود را انتخاب کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامقیس سعید نامزد مستقل در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با تفاوت آرا بسیار به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد

براساس نظرسنجی پای صندوق های رای در تونس، قیس سعید نامزد مستقل در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با تفاوت آرا بسیار به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شده است.

بر اساس نتایج نظرسنجی شرکت تحقیقاتی امرحود تونس٬ قیس سعید علی نامزد مستقل که پرفسور رشته قانون اساسی نیز است با کسب ۷۲.۵۳ درصد آرا ، به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور برگزیده شده است.

کاندیدای دیگر، نبیل القروی نامزد حزب قلب تونس نیز ۲۷.۴۷ درصد آراء را به دست آورده است.

کمیسیون عالی انتخابات تونس نرخ مشارکت در دور دوم انتخابات را ۵۷.۸ درصد اعلام کرده است. این کمیسیون موظف است نتایج رسمی انتخابات را تا ۱۶ اکتبر اعلام کند.

قیس سعید ۶۱ ساله، یکی از معماران متن قانون اساسی این کشور است که در سال ۲۰۱۴ تدوین شد و به عنوان “دموکراتیک ترین قانون اساسی جهان عرب” شناخته شده است.

وی از انجام کمپین‌های کلاسیک مانند میتینگ٬ پوستر ، تبلیغات و موارد مشابه خودداری کرد.

سعید در سال ۱۹۵۸ در شهر بنی هیار در استان نبیل در منطقه ساحلی تونس به دنیا آمد و تحصیلات خود را در رشته های حقوق، حقوق بین الملل و قانون اساسی به پایان رساند.

سعید در زمینه قانون اساسی و حقوق بین الملل در دانشگاه‌ها تدریس کرد وتحقیقات دانشگاهی را در این زمینه انجام داد. سعید به عنوان مشاور حقوقی در اتحادیه عرب در سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۸۹ خدمت کرده است.

سعید همچنین عضو کمیته خبرگان بود که قانون اساسی تونس را که در سال ۲۰۱۴ تصویب شد، بررسی کرد که شامل بیشترین حقوق شخصی و آزادی در جهان عرب است.
وی همچنین عضو کمیته کارشناسان قانون اساسی تونس بود که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد.

سعید از اتحاد با هر حزب سیاسی در طول مبارزات انتخاباتی خودداری کرد و همچنین کمک هزینه انتخابات ریاست جمهوری را از سوی دولت برای نامزدها ارائه شده بود، را نیز رد کرد.

گفتنی است قرار بود انتخابات ریاست جمهوری تونس، هفدهم نوامبر برگزار شود، اما مرگ الباجی قائد السبسی رئیس جمهور فقید این کشور، زمان انتخابات را تغییر داد.