تونی بلر: خروج از افغانستان «غیرضروری» و «خطرناک» بود/ این خروج نه به نفع مردم افغانستان و نه به نفع ما بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_تونی بلر نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، در اولین اظهارنظر خود پس از سقوط دولت افغانستان، در مقاله‌ای که در وبسایت موسسه او منتشر شد، خروج نیروهای آمریکا و متحدان غربی‌ از افغانستان را «غیرضروری» و«خطرناک» خواند و نوشت خروج از افغانستان نه به نفع مردم افغانستان و نه به نفع ما بود.

او در این مقاله تاکید کرده است که خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از افغانستان، و به قدرت رسیدن طالبان، گروه‌های شبه‌نظامیان جهادی در سراسر جهان را دوباره خشنود کرد، ایران و روسیه و چین هم ناظر این بحران هستند و از آن سوءاستفاده خواهند کرد.

تونی بلر که در زمان نخست‌وزیری خود به دلیل حمایت شدیدش از عملیات نظامی تحت رهبری آمریکا در افغانستان علیه طالبان و سپس عراق به یکی از چهره‌های بحث برانگیز تبدیل شده بود، گفت: تصمیم به خروج از افغانستان، براساس یک استراتژی کلان نبود، بلکه اقدامی سیاسی بود.

نخست‌وزیر پیشین بریتانیا تاکید کرد: نیازی به این اقدام نبود. ما فقط تصمیم گرفتیم، این اقدام را انجام دهیم .

تونی بلر در زمان نخست‌وزیری خود در از ایده حمله به طالبان در افغانستان که به شکست طالبان انجامید، حمایت کرد و پس از آن به حمایت خود برای مبارزه با تروریسم و حضور نیروهای ائتلاف در افغانستان و عراق ادامه داد.