توهین به پرچم ایران در باکو با آفتابه ۳ رنگ؛ معنی دیپلماسی عزتمندانه را هم فهمیدیم/ هیچ تجمعی بدون هماهنگی باکو انجام نمی‌گیرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممقابل سفارت ایران در باکو به نماد سه رنگ پرچم ایران توهین شده است. با استناد به اسناد ویکی‌لیکس می‌توان فهمید که هیچ تجمعی در اطراف سفارت ایران بدون هماهنگی و دخالت مستقیم رژیم باکو انجام نمی‌گیرد.

سفیر جمهوری اسلامی در جمهوری آذربایجان می‌گوید به سفارت ایران در باکو “تعرض و بی‌احترامی” شده است. در روزهای گذشته رزمایش نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی نزدیک مرز آذربایجان انتقاد رئیس جمهوری آن را به دنبال داشت.

شامگاه پنج‌شنبه هشتم مهرماه (۳۰ سپتامبر) و در آستانه آغاز رزمایش نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان عده‌ای به ساختمان سفارت ایران در باکو “تعرض” کرده‌اند.

عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در آذربایجان روز جمعه به خبرگزاری ایرنا گفت: «در پی تعرض و بی‌احترامی عده‌ای به سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو در نیمه شب گذشته و اعتراض شدید و پیگیری‌های رسمی، پلیس دیپلماتیک و وزارت کشور جمهوری آذربایجان چهار متعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران را شناسایی، بازداشت و بازجویی کرد.»

موسوی بدون توضیح بیشتری درباره این “تعرض و بی‌حرمتی” می‌گوید سفارت جمهوری اسلامی در باکو در حال پیگیری موضوع تا “حصول نتیجه و تنبیه خاطیان” است.

روز جمعه تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که ظاهرا از قرار گرفتن سه آفتابه به رنگ‌های سبز، سفید و قرمز (رنگ‌های پرچم جمهوری اسلامی) در مقابل یکی از دیوارها‌ی در ورودی سفارت ایران در باکو حکایت دارد.

در روزهای گذشته برخی شخصیت‌های ایرانی جمهوری آذربایجان را متهم کرده‌اند که “در حال تدارک نظامی برای قطع ارتباط ایران با قفقاز” است و در رسانه‌هایش علیه موجودیت و یکپارچگی ایران تبلیغات به راه انداخته است.

جنگ قره‌باغ و مناقشه تهران و باکو

مناقشه میان تهران و باکو به دوران جنگ قره‌باغ میان آذربایجان و ارمنستان بازمی‌گردد. بر اساس توافق‌نامه آتش‌بس میان دو کشور، قرار شده کریدوری از درون خاک ارمنستان، آذربایجان را به جمهوری نخجوان وصل کند.

ایران این کریدور را مخل ارتباطات زمینی خود با قفقاز، گشوده‌شدن راه برای حضور بیشتر ترکیه در منطقه و وابسته‌شدن هر چه بیشتر ایران به مسیر ترکیه برای ارتباط با اروپا می‌داند و با آن به شدت مخالفت می‌کند.

در پی بالا گرفتن تنش‌های اخیر در حالی که بیشتر مقام‌های دولتی جمهوری اسلامی لحن ملایم‌تری در برابر باکو دارند فرماندهان نظامی بر حمله‌های خود افزوده‌اند و نیروی زمینی ارتش رزمایشی زیر عنوان “فاتحان خیبر” در شمال غرب ایران را آغاز کرده است.

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان در آستانه مانور نظامی از جمهوری اسلامی به دلیل برگزاری این مانور در نزدیکی مرزهای این کشور و تردد “غیرمجاز” کامیون‌های ایرانی در منطقه قره‌باغ انتقاد کرد.

علی‌اف گفت: «هر کشوری می‌تواند هر رزمایش نظامی را که می‌خواهد در خاک خود انجام دهد. این حق حاکمیت اوست. اما سئوال اینجاست که چرا اکنون و چرا در مرز ما؟ این سئوالات را نه من بلکه جامعه آذربایجان می‌پرسد. آذربایجانی‌های سراسر جهان آن را می‌پرسند.»

در همین حال برخی فعالان رسانه‌ای و نمایندگان مجلس با لحنی تندتر و تحقیرآمیز به انتقاد از دولتمردان جمهوری آذربایجان می‌پردازند.

محمدرضا احمدی سنگری، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی چند روز پیش در یک پیام توئیتری با کنایه به تازه‌تاسیس بودن جمهوری آذربایجان پیروزی این کشور در جنگ قره‌باغ را مدیون “دوپینگ ترکیه” عنوان کرد.

دیدار سفیران باکو و بریتانیا در تهران

عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران روز چهارشنبه به بازنشر توئیت سفیر باکو در تهران پرداخت که عکسی از دیدار خود با همتای بریتانیایی‌اش را منتشر کرده است. گنجی خواستار اظهار نظر وزارت خارجه در مورد این اقدام شد.

با وجود ناخشنودی باکو از رزمایش ایران فرماندهان نظامی در هر فرصتی بر اهمیت و گستردگی آن تاکید می‌کنند. فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال غرب ارتش تاکید کرده که مدت انتقال نیرو و تجهیزات به منطقه رزمایش کمتر از ۴۸ ساعت بوده و با موفقیت انجام شده است.

به گزارش ایرنا، علی حاجیلو گفت: «رزمایش فاتحان خیبر با به کارگیری بخشی از توان یگان‌های عمده شمال‌غرب کشور از جمله یگان‌های مستقر در استان‌های قزوین، مرکزی، تهران، گروه پهپاد نزاجا و هوانیروز انجام شد.»

از زمان جنگ قره‌باغ این رزمایش یکی از بزرگترین تحرکات نظامی کشورهای منطقه در نزدیکی مرزهای جمهوری آذربایجان به شمار می‌رود.