تکرار ابزارهای کهنه؛ آمادگی سوئیس برای میانجیگری و آوردن جمهوری اسلامی به پای میز مذاکرات/ رئیس پارلمان سوئیس: بر اساس یک تصمیم شخصی به ایران آمده‌ام

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر شرایطی که غربی‌ها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به مذاکرات اتمی وین بازگردد و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه به صراحت ۱۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده خواسته تا رژیم به میز مذاکرات بازگردد، رئیس پارلمان سوئیس برای گفتگو با مقامات جمهوری اسلامی به ایران رفته است.

آندریاس ایبی که روز دوشنبه ۱۹ مهرماه با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد در نشست خبری پس از این دیدار گفت «بر اساس یک تصمیم شخصی به ایران آمده!» وی تأکید کرد «از آنجا که سوئیس حافظ منافع آمریکا، کانادا و عربستان سعودی است برای میانجیگری آماده است.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا این مقام سوئیسی درباره «امنیت غذایی»، «توسعه گردشگری»، «کمک‌های بشردوستانه به افغانستان» و آمادگی کشورش برای همکاری با جمهوری اسلامی در حوزه کشاورزی و حل بحران در ایران گفتگو کرده است.

در سال‌های اخیر مقامات سوئیسی بارها تلاش کرده‌اند برای بهبود روابط غرب با تهران نقش میانجی را بازی کنند. تجربه نشان داده سیاست سوئیسی‌ها در قبال تهران، مذاکره و همکاری در زمینه‌های غیرسیاسی و در صورت امکان زمینه‌سازی برای معاملات سیاسی و امنیتی است.

در شرایطی که «کارزار فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی صادرات نفت رژیم را به شدت کاهش داده بود، نمایندگان دولت سوئیس در دسامبر ۲۰۱۹ (آذرماه ۱۳۹۸) از جمهوری اسلامی ایران برای عضویت و همکاری در شورای سیاست‌گذاری و مدیریت طرح صلح آبی (Blue peace) دعوت کردند.

مارکوس لایتنر سفیر وقت سوئیس در تهران در اینباره گفته بود طرح صلح آبی موقعیتی است که با ابتکار کشور سوئیس برای تبدیل موضوع آب از مناقشه به صلح در بین کشور‌های منطقه خاورمیانه ایجاد شده است. پیشنهاد سوئیس به جمهوری اسلامی برای همکاری در طرح صلح آبی ۱۰ روز پس از معامله بی‌‌سروصدای دو زندانی میان ایران و آمریکا صورت گرفت که با میانجیگری سوئیس انجام گرفته بود.

علی خامنه‌ای که مدام مذاکره با دولت آمریکا به ویژه مذاکره با دولت ترامپ را نفی می‌کرد و آن را «سمّ» می‌دانست در اردیبهشت ۱۳۹۸ با انتقاد از اینکه آمریکا به دنبال مذاکره و معامله بر سر نقاط قوت جمهوری اسلامی از جمله بُرد موشک‎هاست گفت آنها هیچوقت نمی‎آیند راجع به آب و هوا و منابع طبیعی یا محیط زیست مذاکره کنند!

پس از تلاش سوئیسی‌ها بود که چند کارگاه در حوزه آب و هوا در ایران برگزار شد و در نهایت کاانال مالی انساندوستانه برای انتقال غذا و دارو به ایران پس از چند ماه شروع به کار کرد. این درحالی بود که جمهوری اسلامی قبول نمی‌کرد پول‌های بلوکه شده ایران از طریق این کانال صرف خرید دارو و موادغذایی شود. گفتنی است دولت بایدن نیز جان کری را که مذاکرات اتمی در دولت اوباما را پیش می‌برد به مسئولیت امور اقلیمی و آب و هوایی کابینه‌ منصوب کرد!

گفتنی است گای پارملین رئیس جمهور سوئیس از اولین رهبران غربی بود که ریاست ابراهیم رئیسی را بر دولت سیزدهم جمهوری اسلامی او تبریک گفت. ایگنازیو کاسیس وزیر خارجه سوئیس نیز اواسط شهریور ۱۳۹۹ به تهران رفته و با محمدجواد ظریف وزیر خارجه و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی گفتگو کرده بود. او نیز به دنبال یافتن راهی برای کشاندن جمهوری اسلامی به پای میز مذاکرات بود.

کاسیس در دیدار با استاندار اصفهان با اشاره به نقش میانجیگرانه سوئیس بین ایران و آمریکا گفت «تلاش سوئیس آن است که حداقل‌های گفتگوی بین دو کشور برقرار شود.»

روزنامه «جوان» نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همانزمان نوشت سوئیس بیشتر یک پستچی مهربان است که «پیام‌های بی‌خاصیت» می‌برد و می‌آورد.

اینبار اما رئیس پارلمان (شورای ملی) سوئیس به تهران آمده تا شاید بتواند مسئولان رده بالای رژیم ایران را راضی کند تا به مذاکرات اتمی باز گردند.

آلمان و سوئیس روابط بسیار گرمی دارند. سفر آندریاس ایبی به ایران یکروز پس از آن صورت گرفت که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در واپسین روزهای حضورش در رأس دولت آلمان در دیدار با نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل خواستار بازگشت جمهوری اسلامی به برجام شد.

مرکل گفته است «من هرگز برجام را ایده‌آل نمی‌دانم اما بهتر از عدم توافق است». پیش از این وزارت خارجه فرانسه گفته بود باید همزمان با مذاکرات اتمی در مورد تهدیدات موشکی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی نیز گفتگو شود.