تکرار رفتاری که با بهنام محجوبی شد؛ جان سیامک مقیمی در خطر/ او کسی را برای پی‌گیری کارهایش در بیرون زندان ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ سیامک مقیمی به دنبال اعتراضات آبان ۱۳۹۸ بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد که پنج سال آن قابل اجرا است.


یک زندانی هم‌بند او در زندان فشافویه در مورد آخرین وضعیت جسمی مقیمی به«ایران‌وایر» می‌گوید سیامک از روز بعد از اقدام به خودکشی، با بخیه در دست و شکم خود، در قرنطینه زندان نگه‌داری می‌شود: «خودکشی سیامک به این صورت انجام شده است که بعد از زدن رگ دست و پاره کردن بافت شکم، برای این که هم‌بندی‌هایش متوجه اقدام او نشوند، روی تخت خوابیده و روی خود پتو انداخته بود. چند ساعت بعد تازه یکی از هم بندی‌هایش متوجه خون زیاد روی پتو می‌شود و فوراً او را به بیمارستان انتقال می‌دهند.»


سیامک مقیمی درست تا پیش از بازداشت سال گذشته خود، به مدت طولانی به خاطر اختلال روانی در یک بیمارستان روان‌پزشکی بستری بوده است اما تا امروز که تقریباً یک سال و نیم از اجرای حکم زندان او می‌گذرد، با وجود مدارک متعدد پزشکی، با آزادی وی موافقت نشده است.


از زندانی هم‌بند سیامک مقیمی در مورد شرایط روحی او در داخل زندان فشافویه پرسیدیم، گفت: «سیامک به خاطر اختلال روانی که از آن رنج می‌برد، معمولاً خیلی گوشه‌گیر است. یا ما او را در حال گریه کردن می‌بینیم یا این که اقدام به خودزنی می‌کند. روی بدن سیامک پر از زخم و آثار خودزنی است. اقدام به خودزنی او به یک امر روزمره تبدیل شده است. این خودزنی‌ها از شش بار خودکشی که منجر به انتقال او به بیمارستان شده‌اند، جدا است.»


مخالفت رییس اندرزگاه تیپ٢ زندان فشافویه با امضای نامه درخواست مرخصی سیامک مقیمی، در رسانه‌ها به عنوان دلیل آخرین مورد اقدام به خودکشی او عنوان شده است. گفته شده «میرزا آقایی»، رییس اندرزگاه تیپ۲ زندان فشافویه در واکنش به درخواست سیامک مقیمی برای برخورداری از حق مرخصی گفته است: «هیچ حقی به شما تعلق نمی‌گیرد!»


هم‌بندی سیامک مقیمی گفت: «این یک روال خیلی عادی در زندان است که برای ارسال نامه زندانی به نهادهای مختلف، ابتدا باید رییس زندان آن را امضا کند و سپس از طریق پست، نامه به نهاد مورد نظر ارسال شود. از وقتی میرزا آقایی، ریاست اندرزگاه تیپ٢ زندان فشافویه را برعهده گرفته، این کار عادی امضای نامه زندانیان سیاسی با اختلال روبه‌رو شده است؛ به ویژه زندانیانی که در اتهامات آن‌ها توهین به رهبری هست، با اذیت و آزار بسیار شدید میرزا آقایی روبه‌رو می‌شوند. تقریباً هیچ کدام از زندانیانی که این اتهام را در پرونده خود دارند، نتوانسته‌اند امضای میرزا آقایی را برای نامه خود بگیرند.»

آن طور که خود سیامک برای دوست خود تعریف کرده، میرزا آقایی در مقابل درخواست امضای نامه، به دادیار ناظر بر زندان گفته است: «چون تو در نماز جماعت و مراسم زیارت عاشورا شرکت نمی‌کنی، من هم به دلیل نداشتن حسن اخلاق، نامه را امضا نمی‌کنم!»


دقیقاً همان روند غیرقانونی که به تأخیر طولانی در تأیید عدم تحمل کیفر برای «بهنام محجوبی» و در نهایت مرگ او در بیمارستان لقمان منجر شد، برای سیامک مقیمی زندانی جوان زندان فشافویه هم در حال تکرار است.


به گفته یک زندانی سیاسی در این زندان که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده، از دی ماه سال گذشته که حکم سیامک مقیمی در حال اجرا است، نامه درخواست تشکیل کمیسیون پزشکی برای او به سازمان پزشکی قانونی ارسال شده است اما بعد از حدود ١۵ ماه، هنوز خبری از تأیید عدم تحمل کیفر او نیست: «روند تأیید عدم تحمل کیفر به دلیل بیماری برای سیامک مقیمی از دی ماه سال گذشته که او بازداشت شد تا همین امروز، یعنی حدود ۱۵ ماه طول کشیده و هنوز پزشکی قانونی نامه عدم تحمل کیفر سیامک را به قوه قضاییه ارایه نکرده است. تازه مهر ماه امسال پرونده پزشکی سیامک به پزشکی قانونی رسیده و همین دو ماه پیش او در این کمیسیون مورد معاینه قرار گرفته است. ولی هنوز بعد از این همه خطرات جانی که او را تهدید کرده‌اند، پزشکی قانونی نامه عدم تحمل کیفر را به دادسرای اوین ارسال نکرده است. این در شرایطی است که سیامک نه تنها از حق برخورداری از وکیل محروم است بلکه حتی در بیرون از زندان هم کسی را برای پی‌گیری کارهایش ندارد.»