تیتر رسانه‌های عربی در واکنش به سخنان روحانی: آمادگی ایران برای دفاع از عربستان

 

نگام ، بین الملل _ اسپوتنیک عربی نوشت که رئیس جمهور ایران با انتقاد از باج دهی کشورهای اسلامی به غرب و اعلام آمادگی برای حمایت از منافع عربستان گفت: اختلافات با آمریکا بسیار قدیمی است و کشورهای غربی خواهان این هستند که دیگر کشورها از آنان تبعیت کنند.

رئیس‌جمهور ایران صبح روز شنبه در مراسم افتتاحیه سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی سخنرانی کرد که این سخنرانی بازتاب گسترده ای در رسانه های عربی داشت.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با اشاره به این‌که مسلمانان امروز باید دست یکدیگر را بگیرند گفت: بیگانه اتکایی از بزرگترین اشتباهات تاریخ است. ما حاضریم با تمام توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و ابرقدرتان دفاع کنیم؛ به آنها هم اهانت نمی‌کنیم. زیرا آنها را برادر خود می‌دانیم.

پایگاه خبری سی ان ان عربی در این باره نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام کرد که ما حاضریم تا از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و ابرقدرتان دفاع کنیم همانطور که به مردم عراق، سوریه و افغانستان کمک کردیم.

این پایگاه خبری در ادامه نوشت که رئیس جمهور ایران گفت: کاش حادثه استانبول رخ نمی داد زیرا این حادثه مایه شرمساری امت اسلامی است و کاش ملت یمن روزانه از سوی عربستان بمباران نمی شد.

پایگاه خبری لوما نیوز نیز نوشت: پیام مهم رئیس جمهور ایران به عربستان.

این پایگاه خبری در ادامه نوشت: روحانی با اشاره به اینکه ای کاش حادثه استانبول و قتل خاشقجی رخ نمی داد اعلام کرد که ایران آماده دفاع از منافع عربستان است همانطور که به عراق ، سوریه ، یمن و افغانستان کمک کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک عربی نیز در این راستا نوشت که رئیس جمهور ایران با انتقاد از باج دهی کشورهای اسلامی به غرب و اعلام آمادگی برای حمایت از منافع عربستان گفت: اختلافات با آمریکا بسیار قدیمی است و کشورهای غربی خواهان این هستند که دیگر کشورها از آنان تبعیت کنند.

این خبرگزاری در ادامه به نقل از حسن روحانی نوشت: اگر وحدت مشترک میان کشورهای اسلامی محقق شود پیروزی نصیب مسلمانان خواهد شد.

روزنامه مصری الوطن نیز در این باره نوشت: رئیس جمهور ایران اعلام کرد که ایران آماده دفاع از عربستان است و آمریکا به دنبال بردگی است.

این روزنامه در ادامه نوشت: حسن روحانی در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از باج دهی برخی کشورهای اسلامی به غربی ها گفت: چه چیزی از آمریکا می خواهید؟ ما آماده دفاع از عربستان هستیم همانطور که از عراق و افغانستان دفاع کردیم.

پایگاه خبری لبنان ۲۴ نوشت: حسن روحانی تمام مسلمانان جهان را به اتحاد علیه آمریکا دعوت کرد.

این پایگاه خبری در ادامه نوشت: رئیس جمهور ایران با اشاره به معاملات تسلیحاتی میان عربستان و آمریکا اعلام کرد که تبعیت از غرب که رهبری آنرا آمریکا برعهده دارد خیانت به دین و نسل آینده منطقه به شمار می رود.

پایگاخ خبری میدل ایست نیز نوشت که حسن روحانی از مسلمانان جهان دعو کرد که بجای پهن کردن فرش های قرمز برای جنایتکاران در برابر آمریکا متحد شوند.

روزنامه العربی الجدید نیز در این باره نوشت: حسن روحانی با انتقاد از معاملات تسلیحاتی میان عربستان و آمریکا اعلام کرد که کشورش آماده دفاع از منافع عربستان در بابر تروریسم و ابرقدرت ها است همانطور که از سوریه، عراق ، یمن و افغانستان کمک کرده است.

این روزنامه در ادامه نوشت که حسن روحانی از جنگ هربستان علیه یمن و قتل جمال خاشقجی در استانبول انتقاد کرد.

پایگاه خبری خبر مصر نیز نوشت که حسن روحانی اعلام کرد که تهران عربستان را برادر مسلمان خود می داند و از سعودی ها می خواهم که از توطئه گران علیه جهان اسلام که به عربستان نیز توهین می کنند برحذر باشند.

این پایگاه خبری در ادامه نوشت: رئیس جمهور ایران اعلام کرد که وحدت میان مسلمانان تنها گزینه ای است که بوسیله آم می تواننند در بابر آمریکا و اسرائیل مقاومت کنند اما برخی خواهان تحقق این امر نیستند.

پایگاه خبری النشره نیز در این باره نوشت : حسن روحانی اعلام کرد که ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به عربستان احترام نمی گذارد و ما نمی دانیم که چرا هربستان این ذلت و اهانت را می پذیرد.

این پایگاه ادامه داد که رئیس جمهور ایران اعلام کرد که کشور ش آماده دفاع از منافع عربستان است.

پایگاه خبری العهد لبنان نوشت که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با اشاره به اختلافات دیرینه با آمریکا اعلام کرد که مسلمانان از ائتلاف هایی که علیه انان تشکیل می شود نمی ترسند و بدون شک در نهایت پیروز خواهند شد.

روزنامه مصری الیوم السابع نیز نوشت که حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران تمام مسلمانان جهان را به اتحاد علیه آمریکا دعوت کرد و اعلام کرد که کشورش حاضر است از عربستان در برابر تروریست ها و ابرقدرت ها حمایت کند و در مقابل آن ۴۵۰ میلیارد دلار نمی خواهد.

براسا این گزارش دیگر رسانه های عربی مانند العراق نت، مصراوی و المصریون به سخنان امروز حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران در سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی پرداختند.

حسن روحانی صبح امروز در مراسم افتتاحیه سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در بخشی از سخنان خود اظهار کرد:‌ امروز ما مسلمانان باید دست همدیگر را بگیریم. بیگانه اتکایی یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخی است. ۴۵۰ میلیارد دلار هدیه دادید تا امنیت شما تضمین شد؟ ۱۱۰ میلیارد دلار اسلحه خریدید تا امنیت شما تضمین شود؟ در مقابل آقایی که آنها را تاراج کرد چه گفت؟ گفت، شیر این گاو شیرده را می‌بریم. گفت. اگر ما نباشیم شما دو هفته هم امنیت ندارید.

وی ادامه داد:‌ لااقل احترام ظاهری را از ارباب بخواهید و توهین‌های مستمر را نپذیرید شما چه نیازی به آمریکا دارید که منابع خود را به آنها هدیه می‌کنید. چه کسی دشمن شما است. ما حاضریم با تمام توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و ابرقدرتان دفاع کنیم همانطور که به مردم عراق، سوریه و افغانستان کمک کردیم. از شما هم ۴۵۰ میلیارد دلار نمی‌خواهیم و اهانت هم نمی‌کنیم. شما را برادر می‌دانیم. ما ملت‌های منطقه، مردم مکه و مدینه را برادر خود می‌دانیم. از سخن ناحقی که در گوش شما کرده‌اند نترسید. اسلام‌ و ایران هراس ندارند؛ از ابرقدرتها و جانیان بترسید ما برادر شما و در کنار شما هستیم.

وی با بیان این که برای ما بسیار رنج آور است که جنایاتی رخ می‌دهد به نام مسلمانان بیان کرد: متاسفیم مسلمانان به دست کسانی کشته می شوند که ادعای دین دارند. ای کاش حادثه استانبول رخ نمی‌داد. ای کاش انسانی قطعه قطعه نمی‌شد. ما هیچ وقت نمی‌خواستیم مسلمانی دست به جنایت بزند. این موجب شرم ما مسلمانان است که شما مردم فقیر یمن را بمباران می‌کنید.