تیراندازی مستقیم به معترضان و عزاداران سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین

پایگاه خبری / تحلیلی نگام،  تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد ماموران امنیتی جمهوری اسلامی روز یکشنبه در جریان مقابله با معترضان و عزاداران سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در تهران و شهرستان‌ها به سر و بدن آن‌ها تیراندازی کرده و موجب مجروحیت تعدادی از آن‌ها شده‌اند.

با این حال، پلیس اعلام کرده که به سمت معترضان شلیک نکرده است.

در ویدیویی که شامگاه یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در توییتر و اینستاگرام هم‌رسانی شده است تصاویری از ریزش خون بدن دو زن معترض در اثر شلیک گلوله ماموران امنیتی به بدن آن‌ها در جریان اعتراض در تهران دیده می‌شود.

همچنین در ویدیویی دیگر مادر یک جوان معترض تصویری از شقیقه سر پسر خود در یک بیمارستان را نشان می‌دهد که مورد اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای ماموران در جریان اعتراض‌ها قرار گرفته است.

هم‌زمان، در بیشتر نقاط شهرهایی که تجمع‌های مردمی و مراسم گرامیداشت قربانیان این پرواز در آن شکل گرفت ماموران امنیتی و انتظامی با شلیک گاز اشک‌آور و ضربات باتوم حاضران و معترضان را مورد حمله قرار دادند.

دومین روز تجمع‌های اعتراضی از صبح یکشنبه در دانشگاه‌های شهرهای مختلف ایران شروع شد و طی بعدازظهر و عصر با تاریک شدن هوا به خیابان‌ها کشیده شد. این تجمع‌ها در بعضی شهرها تا ساعاتی از شب ادامه داشت. 

براساس ویدیوهای رسیده این تجمع‌ها در تهران، اصفهان، بابل، آمل، بجنورد، سنندج،‌ شیراز، اراک،مشهد، تبریز،‌ کرمانشاه، گوهردشت و … برگزار شده است. 

در پی دعوت مردم در رسانه‌های اجتماعی برای اعتراض، فضای خیابان‌های اصلی در تهران و تعدادی از شهرهای دیگر کشور با حضور خودرو و ماموران یگان‌های ویژه به حالت امنیتی در آمده بود. 

پلیس همچنین ماموران و خودروهای خود را در اطراف پردیس دانشگاه‌های اصلی از جمله «شهید بهشتی» و «علامه طباطبایی» مستقر کرد.

تعدادی از مردم و دانشجویان در اعتراض به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین از سوی سپاه پاسداران علیه این نیروی نظامی و همچنین علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، شعار دادند. 

از جمله شعارهای مردم «تجاوز،‌ جنایت مرگ بر این ولایت»، «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر الدنگ رو ستایش کنیم»، «بسیجی و سپاهی داعش ما شمایید»، «نخبه‌هامون رو کشتند، آخوند به جاش گذاشتند»، «فرمانده کل قوا، استعفا استعفا»، «بسیجی بی‌غیرت عامل قتل ملت» و… بوده است.

فرمانده پلیس: ما نزدیم

حسین رحیمی، فرمانده انتظامی پایتخت، در واکنش به ویدیوهای منتشرشده از شلیک به مردم اعلام کرده که تیراندازی به سوی معترضان از سوی پلیس انجام نشده است.

او طی گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، در همین زمینه گفت: «پلیس با صبر و مدارا با افرادی که تجمع کرده بودند رفتار کرد؛ در تجمعات دیروز و امروز پلیس به هیچ‌وجه تیراندازی نکرد، چرا که سعه صدر و خویشتن‌داری در دستور کار ماموران پلیس پایتخت بوده است.»

این در حالی است که در ویدیوهایی که مردم منتشر کرده اند ماموران انتظامی و امنیتی مسلح و بعضا در وضعیت هشدار به معترضان با گرفتن سر اسلحه به طرف آن‌ها دیده شده‌اند.

فرمانده انتظامی پایتخت درباره اعتراض‌ها به سرنگونی هواپیمای اوکراینی افزود: «به دلیل اشتباه یک نفر، دشمنان و معاندان بمباران تبلیغاتی، دروغ و ناروا علیه کشور راه انداخته و تعدادی هم از داخل کشور آگاهانه یا ناآگاهانه همراه آن‌ها شده و سعی دارند آرامش مردم را مختل کنند.»

فرماندهان سپاه پاسداران طی روزهای گذشته تایید کردند که با وجود قرار داشتن کشور در شرایط «جنگ» و فعال شدن سامانه‌های پدافند هوایی اقدامی در جهت توقف پروازهای مسافربری در شب حمله به پایگاه نظامی آمریکا در عراق صورت نگرفت.

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نیز روز شنبه با صدور بیانیه‌ای تایید کرد که موشک سپاه پاسداران باعث سقوط این هواپیما و جان باختن ۱۷۶ مسافر و خدمه آن شده بود.

One thought on “تیراندازی مستقیم به معترضان و عزاداران سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین

 • دی ۲۳, ۱۳۹۸ در t ۷:۳۶ ب٫ظ
  Permalink

  Mr. President, please be advised you have pro-Russian Marxist enemies in the house. I just refer you to three Former Terrorist guerrillas who are active in London , Berlin , Amsterdam , and Check. They are using Western Democracy tax payers money to promote Russia, Mullahs, Assad, Maduru, and Russian Marxism. Not to mention they are promoting Anti-Americanism in Farsi Media from Radio Farda to Radio Zamaneh, Kayhan London, Akhbar-rooz, BBC Farsi, and DW
  تروریست ژاندارم کش تابان حد اقل یک کامنت متفاوت زیر مقاله امریکا ستیز رقیه ژاندارم کش می گذارد ، اما کیهان لندن ؟
  مجید نشاط گفت:
  یکشنبه, ۱۲ ژانویه, ۲۰۲۰ در ۴:۲۳ ق.ظ
  بیان نصف حقیقت
  خانم دانشگری،
  متاسفم که ظاهرا هنوز آنقدر نفرت شما از آمریکا و به قول شما قدرت های بزرگ زیاد است که عملا به تخفیف جنایت های جمهوری اسلامی می پردازید.
  فاجعه کرمان و سرنگونی هواپیمای مسافربری را از عوارض جنگ می دانید و آمریکا و جمهوری اسلامی را مساوی در جنایت.
  فراموش می کنید که جمهوری اسلامی ذره ای حقوق و ارزش برای غیر حزب الهی های جذب نشده در ولایت قائل نیست، که اگر بود همزمان با در جریان قرار دادن امریکا درباره حمله موشکی، دست به تعطیل پروازهای مسافرتی هم می زد تا هیچ خطری جماعت مسافر غیر حزب الهی را تهدید نکند. به اشتباه یا به دروغ می گویید که آمریکا و قدرت های بزرگ قبل از اظهار نظر کارشناسان دلیل سقوط هواپیما را به موشک زنی و پدافند جمهوری اسلامی نسبت دادند.
  اتفاقا حداقل در این مورد به تصاویر ماهواره ای و اظهار نظر کارشناسان مراجعه کردند و با احتیاط آن را خطای انسانی نامیدند.
  در کفه ترازوی ضد جنگ شما آمریکا و جمهوری اسلامی هموزن اند و شما می خواهید لبه شمشیری را که گردن جمهوری اسلامی را باید نشانه گیرد دو لبه کنید و شدت ضربه را (چه بخواهید یا نخواهید) به سود جمهوری اسلامی نصف کنید. چون که مسئله اصلی را در شرایط فعلی خطر جنگ می دانید و نه جمهوری به بن بست رسیده اسلامی، ناچار فرجه ای باز می کنید که اگر خامنه ای جام زهر را انتخاب کرد و تهدید جنگ را کنار گذاشت، دشمن اصلی آمریکای ترامپ بشود. با این تحلیل تان ما را به سال های ۵۸-۶۲ بردید که همنوا با حزب توده و “لولوی خطر جنگ جدی و فوری است” به ناچار به مشاطه گری چهره و مرام کثیف و ارتجاعی جمهوری اسلامی مشغول شدید و نسلی از جوانان پاک ایران را به دنبال نخود سیاه فرستادید. اگر خطای آن موقع شما به هردلیلی قابل بخشش باشد اما این بار و با گذشت نزدیک چهل سال از حکومت جهل بر این مملکت و شناخت کامل از این حکومت ضد مردمی به هیچ وجه قابل بخشش نخواهد بود.
  هنوز هم نمی خواهید بپذیرید که این دیو درون جمهوری اسلامی است که دشمن اصلی ایران است و نه امریکا و قدرت های بزرگ، وگرنه همچنان یکی به میخ جمهوری اسلامی و یکی به نعل آمریکا نمی زدید. گیرم که آمریکا جهان خوار و ترامپ ابلهی خطرناک، مگر نه که یک دنیا می توانند سیاست بورزند و به همزیستی مسالمت آمیز با آنها ادامه دهند؟
  بیایید سر پیری معرکه گیری بی جا نکنیم و اگر نمی توانیم راهنما باشیم، توهم ملت را افزایش ندهیم، که به قول سعدی:
  زنبور درشت بی معرفت را گو
  باری چو عسل نمی دهی نیش مزن
  —————————————–
  رقیه دانشگری در “مقاله” اخبار روز: حکومت ملاها را (مثل داعش) اول دست ساز امریکا می خواند ، بعد آمریکا و اروپا را از نظر جنگ طلبی ، ادم کشی ، توطئه علیه ملت ایران هم پایه با ملاهای روسی کرده و یک نمایشنامه روسی به اجرا در میا ورد که نهایتا ملاها ، روسیه ، مارکسیست های روسی ، صدام ، قذافی ، مادورو ، با تمام جنایاتشان ، معصوم به نظر می ایند و امریکای جنایت کار امپریالیست توطئه گر ( البته به نظر فدایی . توده ای ، گوادلوپیست ها ، سکولار خلقی ها ، شونیست های کوموله و دموکرات و فرقه و الاحواز ) رامحکوم می کند و طعن و لعن و مسبب سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین می داند و اوکراینی در ایران ، با موشک روسی که فرق کروز با هواپیما را نمی داند ، اما قیمتش ۷۵۰ میلیون دلار است ( بیش از کروز و هواپیما ) ، و نه روسیه و نه ملاها و نه قاسم سلیمانی های مزدور روسیه و نه رهبر روسی مملکت ، که امریکا را مقصر همه پلیدی ها معرفی میکند! همان داستان روسی ۸۰ ساله امریکا ستیزی بی پایان مزدوران روسیه در ایران !
  رفیق سیاه کلیست ژندارم کش او بقراط در کیهان لندن ، در “کامنت ها ” دقیقا همین نمایشنامه ها را به روی پرده می برد که توده ایها ، فدایی ها در ۸۰ سال گذشته در ایران اجرا کردند از اشغال آذربایجان ، تا سرنگون کردن مصدق برای نفت و گاز شمال ، تا نفوذ در دولت و رسانه ها و کانون های فکر و اندیشه و رادیو تلویزیون شاه و منحرف کردن افکار عمومی و تحریک و ایجاد اغتشاش و بدگمانی به شاه و راندن شاه به تک حزبی رستاخیزی ، روشنفکران به امریکا ستیزی ، احزاب سیاسی به ژاندارم کشی وترور کودکان و منتقدین و مبارزین ، مذهبی ها به اسلام روسی بعثی ، تا دم خوری با ارتجاع خمینی در ۴۱ ، تا کمک به سرنگون کردن شاه با مزدورهای نفوذی ( بختیار و قطبی و نیک خواه و کنفدراسیون ، زاهدی ، فردوست ، انصاری …) تا اشغال سفارت امریکا و بیراهه بردن انقلاب طبقه متوسط ایران برای دموکراسی و استقلال ، تا برچسب زنی و حمله به پادگانها ، شعار انحلال ارتش ، مسلح کردن و حاکم کردن سپاه و بسیج با ساختار روسی ، تا همدستی با ملاها و تشویق انها به زیر پا گذاشتن مجلس مؤسسان و جایگزینی ان با خبرگان روسی ، تا تصویب ولایت فقیه ، تا حمایت از خلخالی درکشتار سران ارتش و مخالفین حکومت ، مجاهدین ، لیبرال ها ، ملیون ، …. و یکدست کردن حکومت کودتایی رفسنجانی ـ موسوی ـ نبوی ، انهم پس ا ز بمب گزاری زیر بهشتی و باهنر ، … تا در کنار ملاها قرار گرفتن در ۸۸ و ۹۶ و ۹۸ ، بازیهای بد و بدتر … تا به امروز که دست همه اینها پیش ملت ایران رو شده .
  رفقای دیگرشان ملیحه و فرخ ، دولت ابادی ، همسر گلسرخی ، نیکفر ، مالجو ، صداقت ، هنوز بر همان مسیر با وقاحتی بی نظیر اصرار دارند و علنی تر به امریکا ستیزی ویرانگری که مملکت ما را به کام همه این بحران ها کشانیده ادامه می دهند در حالیکه عامل اصلی همه نکبت ها همین امریکا ستیزی است که در ایران ، سوریه ، ونزوئلا ، کره شمالی ، کوبا ، نیکاراگوا ، بولیوی ، ……. جز نکبت و بدبختی و فقر و کشتار و سرکوب و شکنجه و بی ارزش بودن انسان دستاوردی نداشته ! به جای فرافکنی و تئوری های بی اساس توطئه ، به مردم ایران که می گویند دشمن ما همین جا است ، دروغ میگن امریکا است بگویید شما مارکسیست های روسی در کدام مقطع از تاریخ ایران از شهریور ۱۳۲۰ تا کنون ، در کنار مردم ، به نفع ایران ، و ترقی دادن دموکراسی و توسعه پایدار در کشور بوده اید ؟
  https://news.gooya.com/2020/01/post-34104.php

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.