تیراندازی پلیس به خودروی حامل نفرات افغانی /سرنشینان در آتش سوختند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _صبح روز چهارشنبه ۱۴ خرداد، در کمربندی یزد، نرسیده به پل کنار گزر جاده بافق، ماموران پلیس به طرف خودروی سرنشینانان افغانی تیراندازی کردند.

تیراندازی وحشیانه پلیس منجر به آتش گرفتن خودرو و کشته و زخمی شدن ۱۶ نفرسرنشینان خودرو شد. اکثر سرنشینان ماشین زنده درآتش سوختند.
به گفته شاهدان، پلیس با دیدن آتش توقف نکرده و فرار کرد.

لازم به ذکر است رسانه‌های افغان در روزهای گذشته اخباری مبنی بر این‌که که حدود ۵۰مهاجر که به سمت ایران می‌رفتند، توسط گارد مرزی ایران دستگیر و شکنجه شده و سپس به رودخانه که بین دو کشور جریان دارد، انداخته شدند را منتشر کردند.

این گزارشات که بر اساس مستندات مصاحبه با بازماندگان و فیلمهایی از کشته‌شدگان بود بازتاب گسترده‌ای در مطبوعات داشت.

این گزارشات شامل کلیپ‌های تلفن موبایل است که دهها جسد را نشان می‌دهد که در رودخانه غرق شده‌اند.

عبدالواحد، ۲۰ساله، که یکی از بازماندگان است در یک مصاحبهٔ تلفنی گفت: آنها به زدن ما با لوله ادامه دادند و گفتند به کشور ما برنگردید و ما را به داخل رودخانه هل دادند…

فرد دیگری که مورد مصاحبه قرار گرفته می‌گوید: «مرزبانان آنها را که ۵۷نفر بودند مجبور به کار اجباری کرده و بعد سوار مینی‌بوس کرده و از مرز رد کردند. سربازان آنان را کنار رودخانه مرزی هریرود آورده و آنان را مجبور کردند که از رودخانه بگذرند که آبش عمیق بود. از ۵۷نفر “‌‌۲۳ نفر در آب غرق شده و جان دادند” و بقیه نیز به‌نحوی خودشان را از رودخانه کشیدند».

این در حالی بود که مسئولان بیمارستانی در هرات روزهای اول گفتند پلیس اجساد پنج نفر را که پس از غرق شدن جان باخته بودند، به یک مرکز درمانی منتقل کرده است.

عبدالغنی نوری، فرماندار گلران در ولایت هرات، روز پنجشنبه ۱۸اردیبهشت از پیدا شدن ۱۷جسد دیگر از مهاجران افغانی که توسط پاسداران مرزی رژیم در رودخانه غرق شده‌اند خبر داد.

این مقام افغان گفته است جسد ۱۲تن دیگر از مهاجران افغان که مأموران مرزبانی رژیم ایران آنها را به رودخانه انداخته بودند، پیدا شده و از این رو تعداد اجساد به ۱۷تن رسیده است. این مهاجران را در منطقه دهانه ذوالفقار، واقع در ایران، به رودخانه پرت کرده‌اند.