ثبت نام پرویز پایداری‌نژاد / آیا فتاح گزینه نهایی است؟

داوود حشمتی

پرویز فتاح به مناسبت یکسالگی حضورش در بنیاد مستضعفان به صداوسیما آورده شد تا تعمدا علیه چپ و راست حرف بزند. او اسامی و املاک را عامدانه انتخاب کرده بود تا هم از ارتش بگوید هم از سپاه که املاک بنیاد مستضعفان را پس نمی‌دهند. هم از خاتمی نام ببرد و هم از احمدی‌نژاد. هم حدادعادل و املاکش را برملا کند و هم از سونای هاشمی. آیا انتخاب‌ این اسامی اتفاقی بود؟

پاسخ منفی است. تیمی که او را جلوی دوربین فرستاد، تک تک این اسامی را با آگاهی انتخاب کرد. او تعمد از خاتمی در کنار احمدی‌نژاد نام برد. درحالی که می‌دانست دو سال قبل خاتمی این ملک را پس داده اما احمدی‌نژاد هنوز در ملک ولنجک ساکن است.

فتاح اساسا زمانی شناخته شد که در تابستان ۸۸ مقابل تصمیم احمدی‌نژاد برای معاون اولی مشایی ایستاد و از کابینه احمدی نژاد به همراه باقری لنکرانی، محسنی اژه‌ای و صفار هرندی اخراج شد. صفارهرندی به عنوان یک عدد در آن کابینه ماند تا دو ماه پایانی احمدی‌نژاد کابینه‌اش سقوط نکند.

درست از همان روز که در هیات دولت به دیوار تکیه داد و «اشک ریخت»، ستاره اقبالش از سوسو زدن در عالم سیاست، شروع به درخشیدن کرد. او محبوب جمعی زیادی از ذی‌نفوذی‌ها در درون نظام شد. اما حالا با تغییر موضع به دنبال جذب دلهای توده مردم است. از همین رو پایداری‌ها با پوشاندن ردای احمدی‌نژاد ۸۸ به تنش، او را روانه میدان کردند تا همه را فاسد و رانت‌خوار و خود را «ناجی» نشان دهد. گویی او همان #رابین‌هودی است که قرن‌هاست مردم می شناسند. اما مشکلش این است که دیگر «پرنس‌ جان» در کار نیست و دستان او خالی است.

برای احمدی‌نژاد «پرنس جان» هاشمی و بعدها خاندان لاریجانی بود که توانست دیده شود. اما فتاح مانده از چه کسی پرنس جان بسازد و به مبارزه با او بپردازد؟ شاید بهترین فرد حدادعادل باشد با آن نقش مهمی که در جریان انتخابات ۹۸ میان قالیباف و پایداری‌ها برای وحدت ایفا کرد. پایداری‌ها نیز از او زخم خوردند. اما او خود به خوبی می‌داند چنین جسارتی را ندارد.

املاکی که فتاح نام برده عموما پس داده شدند. اما اگر فتاح حقیقتا به دنبال ایفای نقش انتخاباتی نیست چرا همین امروز با راه‌اندازی یک سامانه اینترنتی کلیه املاک بنیاد مستضعفان را با ذکر این نکته که در اختیار چه افرادی است و چه مقدار اجاره دریافت میکنند، منتشر نمی‌کنند؟

با این حال باید به خاطر یک موضوع از فتاح قدردانی کرد. (به شرط آنکه اطلاعات را برای ما تکمیل کند) او به درستی نشان داد که املاک دوران طاغوت به نام مستضعفان مصادر شد اما به جای آنکه در اختیار ملت مستضعف قرار بگیرد، در یک حلقه بسته دست به دست شد و ۴۰ سال افراد مختلف از آن بهره بردند.
اما آیا او در حال ایفای نقش خود در انتخابات ۱۴۰۰ است یا تکمیل کننده یک پازل دیگر است؟

اینکه فتاح همزمان از حمایت پایداری‌ها و برخی مهندسان انتخابات برخوردار است، نقطه قوتی برای اوست. اما نکته اینجاست که آیا هر دوی این کانون‌ها از او به‌عنوان گزینه نهایی سال آینده استفاده می‌کند؟ یا آنکه او را به صورت عمدی به هدف اول حملات تبدیل کرده تا به صورت پوششی مانع از آسیب به کاندیدای اصلی خود شوند؟ با حرکت انتحاری اخیر او می‌توان پیش بینی کرد که او به طور خودآگاه در حال ایفای نقش پوششی است.

اما از این موضوع هم نباید بگذریم که فتاح دارای روحیات خاصی است که یک چشمه از آن را در برنامه ای در صداو سیما مشاهده کردیم. او در عین آنکه نشان می‌دهد بسیار مردم دار است، اما از روحیات بسیار اقتدارگرایانه‌ای برخوردار است. این روحیه به ما می‌گوید که او می‌تواند به فردی پیش‌بینی ناپذیر تبدیل شود و همه بازی‌هایی که برای او طراحی شده را برهم زند.

عجالتا می‌توان از او خواست نقشی که مدعی است برای خود قائل است ایفا کند و به جای ارائه تنها چند کد از املاک و اموال بنیاد مستضعفان، لیست کامل آنها را به مردم عرضه کند و صداقت خود را در همین جا به نمایش بگذارد. شاید از این رهگذر خیری به ملت رسید و دستکم مستضعفانی که به نان شب محتاج هستند فهمیدند به نام آنها چقدر ثروت در اختیار عده‌ای خاص قرار دارد. آیا فتاح چنین جسارتی را دارد؟ اگر هم داشته باشد، آیا چنین اجازه‌ای به او داده میشود