جاستین ترودو: اگر تنش در منطقه نبود، قربانیان زنده و پیش خانواده‌هایشان بودند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، نخست‌وزیر کانادا در گفت‌وگو با نشریه گلوبال نیوز گفت اگر افزایش تنش‌های اخیر در منطقه نبود، ۵۷ شهروند کانادایی سوار بر هواپیمای اوکراینی حالا زنده و در خانه پیش خانواده‌هایشان بودند.

جاستین ترودو به این نشریه کانادایی گفت:‌ «چنین اتفاقی موقع جنگ و درگیری می‌افتد. بی‌گناهان بار آن را به دوش می‌کشند و برای همه ما یادآور لزوم تلاش برای کاهش تنش و یافتن راهی بدون جنگ و کشتن است.» 

قرار است روز پنج‌شنبه جلسه‌ای به میزبانی کانادا در لندن و با حضور اعضای گروه بین‌المللی هماهنگی و واکنش، برگزار شود تا گام‌های بعدی برای پاسخگویی معتبر و دسترسی به جعبه سیاه بررسی شود. به گفته ترودو هدف از این جلسه یافتن راه‌های عدالت‌خواهی است. 

نخست وزیر کانادا همچنین در ادامه گفت: «این حادثه به ما یاد آوری می‌کند، که سخت تلاش کنیم تا از تنش بکاهیم و راهی به جلو پیدا کنیم که مستلزم جنگ بیشتر و کشتار بیشتر نباشد.»

جاستین ترودو در ادامه به این نکته نیز اشاره کرد که مقامات ایالات متحده، کانادا را در جریان عملیات کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه قرار نداده بودند.

ترودو  گفت که در حال حاضر توجه او و دولت کانادا بر قربانیان است و ممکن است روند بازگرداندن پیکر قربانیان به کانادا برای تدفین، «هفته‌ها و یا حتی ماه‌ها» طول بکشد. جاستین ترودو در همین راستا گفت:‌ «مثل همه کانادایی‌ها ناراحتم. مثل همه کانادایی‌ها عصبانیم. اما در حال حاضر تمام تمرکزم یافتن پاسخ برای خانواده‌هاست.» 

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه کانادا اعلام کرده است، هیات کنسولی این کشور در تهران مستقر شده و خانواده‌های جان باختگان حادثه سقوط هواپیما می توانند با آنها تماس برقرار کنند.

فرانسوا فیلیپ شمپین، وزیر خارجه کانادا نیز در توییتی نوشت:‌ «مقامات کنسولی ما در تهران هستند. خانواده‌های قربانیان می‌توانند به تیم اعزام فوری ما در ایران با این شماره تلفن و ایمیل تماس بگیرند: ۹۸۹۰۵۷۷۸۹۷۱۰+  /   [email protected]

هواپیمای بوئینگ متعلق به خطوط هوایی اوکراین اینترنشنال، روز ۱۸ دی، دقایقی پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی تهران هدف موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و در حوالی شهریار سقوط کرد. ایران گفت اشتباهی و بر اثر خطای انسانی به هواپیما شلیک کرده است. 

این واقعه موجی از اعتراض را در ایران ایجاد کرده و معترضان خشمگین علیه مسئولان ارشد جمهوری اسلامی شعار دادند. تظاهرات خیابانی با سرکوب نیروهای حکومتی مواجه شده است. جاستین ترودو گفت حاکمیت ایران باید در برخورد با اعتراض‌ها محتاط عمل کند.