جانشین کدخدایی در شورای نگهبان کیست؟/ ۳۹ ساله ای که با حمایت کدخدایی و فیروز اصلانی پله های ترقی را طی کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامطحان نظیف ۳۹ ساله است که نسبت به اعضای شورای شورای نگهبان حداقل ۲۰ تا ۳۰ سال اختلاف سنی دارد. در میان حقوقی های دانشگاه تهران مشهور است که طحان نظیف شاگرد کدخدایی و فیروز اصلانی محسوب شده و به لطف این دو و البته حضور در دانشگاه امام صادق مدارج ترقی را طی کرده است.

انتخابات هیات رئیسه جدید شورای نگهبان صبح امروز چهارشنبه (۲۳ تیر ۱۴۰۰) برگزار شد و در این انتخابات، دکتر هادی طحان نظیف به عنوان سخنگوی جدید شورای نگهبان انتخاب شد.

هادی طحان نظیف متولد سال ۱۳۶۱ در شهر دزفول بوده و دارای دکترای حقوق عمومی است. وی از سال ۱۳۹۸ با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عضویت شورای نگهبان درآمده اما پیش از آن نیز دبیر جلسات شورای نگهبان بوده است.

طحان نظیف ۳۹ ساله است که نسبت به اعضای شورای شورای نگهبان حداقل ۲۰ تا ۳۰ سال اختلاف سنی دارد. در میان حقوقی های دانشگاه تهران مشهور است که طحان نظیف شاگرد کدخدایی و فیروز اصلانی محسوب شده و به لطف این دو و البته حضور در دانشگاه امام صادق مدارج ترقی را طی کرده است.

احمد جنتی که از ابتدا عضو شورا بوده ۹۵ سال سن دارد. مدرسی یزدی ۶۶ سال، صادق آملی لاریجانی ۶۱ سال، شب زنده دار ۶۸ سال، اعرافی ۶۲ سال و احمد خاتمی هم ۶۱ سال سن دارد. ۵ عضو دیگر حقوق دان شورای نگهبان هم میانگین سنی ۶۰ سال دارند؛ بنابراین طحان نظیف با اختلاف سنی حداقل ۲۰ سال با بقیه یک جوان محسوب می شود.

طحان نظیف چگونه به سخنگویی شورای نگهبان رسید؟

طحان نظیف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران؛ شاگرد عباسعلی کدخدایی و فیروز اصلانی دانشیار دانشکده حقوق و دوست صمیمی کدخدایی است.

مدرسی فعال سیاسی نزدیک به لاریجانی چندی پیش با مطرح کردن نام اصلانی همین پرسش را از سخنگوی شورای نگهبان پرسیده است. اما با مروری به مقالات و یادداشت های فیروز اصلانی که در کیهان، فارس، خبرگزاری رسا و تسنیم درج شده به خوبی می توان خط فکری دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه تهران تشخیص داد.

همچنین فیروز اصلانی از جمله چهره های دانشگاهی است که از رد صلاحیت های شورای نگهبان حمایت می کند. او در همایش هایی مانند «شورای نگهبان و مبارزه با فساد» که در تاریخ ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ در سالن کوثر سازمان تبلیغات اسلامی قم برگزار شده بود به تببین تفکر شورای نگهبان در رد صلاحیت ها پرداخته است. از سوی دیگر طحان نظیف می توان عضویت در هیات علمی دانشگاه امام صادق اشاره کرد که به نوعی گواه حضور او در شورای نگهبان است.