جایزه مهرگان به دلیل «اندوه مردم» از وقایع روز ایران برگزار نمی‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، دبیرخانه جایزه غیردولتی مهرگان از برگزار نشدن مراسم پایانی جایزه مهرگان ادب و علم در موعد مقرر به دلیل «اندوه و ناخشنودی گروه بزرگی از مردم از وقایع روز» خبر داد.

پیش از این اعلام شده بود که مراسم پایانی بیستمین دوره جایزه مهرگان ادب و پانزدهمین دوره جایزه مهرگان علم اواخر دی‌ماه برگزار خواهد شد.

دبیرخانه این جایزه، «شرایط پرالتهاب و سخت این روزها، وقوع حوادث ناگوار و مکرر، اندوه و ناخشنودی گروه بزرگی از مردم خصوصاً اهالی علم، ادبیات و هنر» را مهم‌ترین دلیل این تصمیم اعلام کرده است.

علیرضا زرگر، مدیر جایزه مهرگان، نیز گفت به‌رغم آمادگی برای برگزاری مراسم جایزه، «به عنوان یک نهاد مستقل ادبی و علمی چشم فرو بستن به روی حوادث تلخ آبان‌، فاجعه سرنگونی هواپیمای مسافری، ضعف مدیریت در سوانح و حوادث طبیعی و نادیده گرفتن آلام و نارضایتی مردم از سوی مسؤولان برایمان ممکن نیست».

به‌گفته آقای زرگر، برگزاری این مراسم «تا زمان مهیا شدن فضای مناسب برای برگزاری این گونه رخدادهای شوق‌انگیز» به تعویق خواهد افتاد.

در پی ساقط شدن پرواز ۷۵۲ توسط سپاه که به کشته شدن ۱۷۶ مسافر ایرانی و غیرایرانی آن انجامید، شمار قابل‌توجهی از هنرمندان به‌اعتراض اعلام کرده‌اند که در جشنواره‌های فجر امسال شرکت نخواهند کرد.