جبهه پایداری ساز مخالف برای انتخابات ۱۴۰۰ را کوک کرد / تعداد نامزد‌های اصولگرا به ۳۵ نفر می‌رسد/امیرحسین قاضی زاده هاشمی رسما ستاد تشکیل داده است/ جلیلی نفر سوم لیست است/ نامزدی فتاح منتفی نیست/ طرح نامزدی یک چهره نظامی برای اصولگرایی ضدتبلیغ است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ برای اصولگرایان سهل و آسان می نماید. چهره های بسیاری از این اردوگاه سیاسی در حال سنجش فضا برای اعلام کاندیداتوری هستند. فضا به گونه ای است که حتی شنیدن نام برخی افراد لبخند به لب ها می آورد و به قول محمدرضا باهنر دوستانه نصیحت نمی شوند که «تو را به حضرت عباس نیا».

رئیس ستاد انتخابات تهران سعید جلیلی: تعداد نامزد‌های اصولگرا به ۳۵ نفر می‌رسد/امیرحسین قاضی زاده هاشمی رسما ستاد تشکیل داده است/ جلیلی نفر سوم لیست است/ نامزدی فتاح منتفی نیست/ طرح نامزدی یک چهره نظامی برای اصولگرایی ضدتبلیغ است

سیدحسین نقوی درباره کاندیداتوری سعید جلیلی گفت: او جایگاه خوبی در جریان اصولگرایی دارد و نسبت به نام هایی که الان مطرح می شوند، از وضع خیلی بهتری برخوردار است. نام او جز ۳ نفر اول مطرح در جریان اصولگرایی قرار دارد.

 پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ برای اصولگرایان سهل و آسان می نماید. چهره های بسیاری از این اردوگاه سیاسی در حال سنجش فضا برای اعلام کاندیداتوری هستند. فضا به گونه ای است که حتی شنیدن نام برخی افراد لبخند به لب ها می آورد و به قول محمدرضا باهنر دوستانه نصیحت نمی شوند که «تو را به حضرت عباس نیا».

سیدحسین نقوی حسینی درباره نگاه شخصیت های اصولگرا به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: در مسیر آماده شدن برای انتخابات ریاست جمهوری دو دوره را شاهد هستیم. در یک دوره طرح نام ها انجام می شود و در دوره دوم انصراف ها و به نفع دیگری کنار رفتن ها برجسته می شود. مثلا شنیدم آقای سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی رسما ستاد تشکیل داده و جلسه برگزار کرده است، یعنی ما در مرحله اولیم و باید منتظر باشیم لیست اسامی به ۳۵ نفر می رسد.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره منتفی شدن نامزدی فتاح و رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: نامزدی آنها منتفی نیست و هیچ کدام از آقایان فتاح و رئیسی نگفتند ما برای ریاست جمهوری نمی آییم. شاید الان خیلی از آقایان بگویند «ما فعلا قصدی نداریم و مشغول پیگیری امور مسئولیت های کنونی خود هستیم» اما کاندیداتوری هیچ کدام منتفی نیست. آقای رئیسی و آقای فتاح تکلیفی عمل می کنند و شاید به جایی برسیم که به آنها برای نامزدی در انتخابات تکلیف شود.

وی درباره قصد سیدابراهیم رئیسی برای دادن برنامه ۱۰ ساله به قوه قضائیه یادآور شد: این مسئله مغایرتی با کاندیداتوری ایشان در انتخابات ریاست جمهوری ندارد؛ امکان دارد آقای قالیباف نیز برای مجلس برنامه ۴ ساله تنظیم کند ولی فقط یک سال در مجلس باشد. روز شنبه این هفته یکی از نزدیکان آقای رئیسی بیان کرده بود «آقای رئیسی تنها کاندیدایی که در ۱۴۰۰ می تواند پاسخگو باشد». این حرف ها قطعا با هماهنگی طرح می شود وگرنه هیچ گاه طرح نمی شوند.

نقوی حسینی درباره خبر جلسات مشترک سیدابراهیم رئیسی با شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اظهار کرد: این نوع فعالیت ها قطعا بدون هدف نیست و قطعا در چارچوب یک هماهنگی انجام می شود. شاید هم خود ایشان نمی خواهد کاندیدا شود و می خواهد جریانات اصولگرا برای حمایت از یک نامزد هماهنگ کند.

وی درباره نقش سیدابراهیم رئیسی در شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تأکید کرد: ایشان تنها کاندیدای اصولگرایان در انتخابات سال ۹۶ بود و ۱۷ میلیون رأی آورد. اقای رئیسی الان رئیس قوه قضائیه است، در چارچوب جریان انقلاب اسلامی حرکت می کند و مسیر یاران و نیروهای انقلاب اسلامی را قبول دارد بنابراین نقش شان در جریان اصولگرایی پررنگتر از هر کس دیگری در حال حاضر باشد.

رئیس ستاد انتخابات تهران سعید جلیلی در سال ۹۲، درباره کاندیداتوری سعید جلیلی گفت: او جایگاه خوبی در جریان اصولگرایی دارد و نسبت به نام هایی که الان مطرح می شوند، از وضع خیلی بهتری برخوردار است. نام او جز ۳ نفر اول مطرح در جریان اصولگرایی قرار دارد.

وی درباره شانس یک چهره نظامی برای پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ یادآور شد: وقتی چهره نظامی طرح می شود جمله «من سرهنگ نیستم حقوقدانم» به ذهن ها می آید و این خودش ضدتبلیغ است. مثلا نام آقای محسن رضایی را جزء این گروه می آورند حال آنکه او از دهه هفتاد از نظامی گری کناره گیری کرد و یک چهره سیاسی محسوب می شود اما با این وجود عموم مردم او را همچنان به عنوان یک چهره نظامی می شناسند.

نقوی بیان کرد: طرح نام یک چهره نظامی ضدتبلیغ برای اصولگرایی است. به این معنا که جریان رقیب و جریان معاند دائم روی همین نکته مانور می دهند که اینها همه سرهنگ هستند. قطعا چنین اتفاقی اثر منفی برای اصولگرایی دارد.

جبهه پایداری ساز مخالف برای انتخابات ۱۴۰۰ را کوک کرد /آلیا: شاید با کاندیدای مستقل بیاییم /در انتخابات مجلس کوتاه آمدیم

عضو جبهه پایداری ضمن تاکید بر وحدت احزاب بر حول محور معیارها و افزایش مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری، در خصوص نحوه حضور جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: در خصوص انتخابات ریاست جمهوری جبهه پایداری اصرار ندارد فردی که می خواهد در لیست بیاورد، حتما عضو جبهه پایداری باشد بلکه همه کسانی که واجد معیارها و شرایط باشند ولو اینکه منتقد جبهه پایداری هم باشند، را مدنظر قرار داده است.

بخش هایی از گفتگو با «فاطمه آلیا»، عضو جبهه پایداری، را بخوانید؛

*جبهه پایداری از همان ابتدا در خصوص انتخابات بر معیارها تاکید کرده است، به عبارت دیگر جبهه پایداری در بحث انتخابات به احزاب، گروه‌ها و تشکیلات که می‌خواهند ائتلاف تشکیل بدهند، پیشنهاد کرده که ابتدا روی معیارها کار کنند و براساس معیارها به وحدت برسند. لذا دوری از معیار محوری منجر به شکل‌گیری تفرقه در میان احزاب و تشکل‌ها شده است که وجود همین تفرقه‌ها مردم را آزار و رنج می دهد. در حقیقت مردم هر جا تفرقه ببینند می‌گویند دعوا از سر قدرت است، بنابراین در بحث رسیدن به وحدت معیار محوری مهم است.

*جبهه پایداری همیشه از گروه‌هایی که خواهان ائتلاف هستند دعوت کرده معیارهای پیشنهادی خودشان را ارائه بدهند تا از درون آنها به اشتراکات برسیم و یک وحدت فراگیر شکل بگیرد اما بعضا مشاهده می‌شود که در نیمه راه به دلیل بده بستان‌های سیاسی و یا نادیده انگاشتن ارزش‌ها از یکدیگر فاصله می‌گیرند، در این مواقع یک طرف را متهم می‌کنند و می‌گویند وحدت‌شکن است که معمولا منظور جبهه پایداری است، در واقع زمانی که جبهه پایداری معیار نیاورده که هیچ اما وقتی معیار می‌آورد مابقی اصولگرایان می‌گویند به معیار خودمان، پایبند هستم! در حالی که برای ائتلاف باید به معیارهایی که یک مجموعه فکری و سیاسی به وجود آوردند و ایجاد کردند پایبند باشیم.

* اتفاقا در انتخابات اخیر مجلس همین قضیه مطرح شد و جبهه پایداری که واقعا معیار محور بود از لیست خودش بسیار کوتاه آمد. لذا برای انتخابات ریاست جمهوری آینده جبهه پایداری مانند گذشته با معیارها و برنامه‌هایی که باتوجه به تحولات کشور و بین‌المللی آنها را مورد بازبینی قرار داده است، وارد عرصه انتخابات می‌شود.

*جبهه پایداری در مورد انتخابات مجلس و ریاست جمهوری همانند گذشته اعلام کرده اصراری ندارد آن فردی را که می‌خواهد انتخاب کند و در لیست بیاورد، حتما باید عضو جبهه پایداری باشد، در حقیقت کسانی که واجد آن معیارها و شرایط باشند ولو اینکه منتقد جبهه پایداری باشند، هم مد نظر جبهه پایداری هستند همچنان که در انتخابات مجلس نیز به همین صورت عمل کرد. در لیست انتخاباتی جبهه پایداری برای مجلس درصد قابل توجهی از افراد نه تنها عضو جبهه پایداری نبودند بلکه منتقد هم بودند اما به دلیل اینکه به درد مجلس می‌خوردند، جبهه پایداری از آنها دعوت کرد و نام آنها را در لیست آورد. بنابراین در حال حاضر برای انتخابات ریاست جمهوری هم شخصیت‌ها و جوان‌های واجد شرایط که به صورت بالقوه در داخل جبهه و هم خارج از جبهه حضور دارند، مدنظر هستند اما تاکنون فرد خاصی مطرح نشده چراکه ابتدا باید برنامه‌ها و معیارها، مطرح شوند.

احزاب باید معیارها، گفتمان و برنامه‌های خود را مطرح کنند و نزدیک انتخابات هم که می شود، براساس آن با هم ائتلاف کنند. در نهایت ممکن است جبهه پایداری با توجه به معیارهای خودش مستقلا لیست بدهد .