جدال ویدیویی خامنه‌ای با مهره مُرده؛ هاشمی رفسنجانی: نظر روحانی هم مثل من بود که باید مسئله‌مان را با آمریکا حل کنیم/ به خامنه‌ای گفتم اگر روز قیامت مسئولیت عدم مذاکره را برعهده می‌گیرید، من دیگر حرفی ندارم!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام“کانال خانه موزه هاشمی” ویدئویی را از بخشی از مصاحبه‌ای از او منتشر کرده که با توجه به زمان انتشار آن واکنشی به نماهنگی تازه انتشاریافته از سوی دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تلقی می‌شود. خامنه‌ای در این نماهنگ در نکوهش “اعتماد به آمریکا” و در باره اختلافش با رفسنجانی بر سر مذاکره با این کشور سخن می‌گوید.

در ویدئوی دو دقیقه‌ای انتشاریافته از سوی خانه موزه رفسنجانی که بخشی از یک مصاحبه است، رئیس درگذشته شورای مصلحت نظام و رئیس جمهور اسبق ایران در مورد اختلاف نظر با خامنه‌ای می‌گوید: «اختلاف که ما همیشه داشته‌ایم، و در همه مسائل بدون اختلاف نظر نبوده‌ایم. یکی از آنها مسئله آمریکا بود.»

هاشمی رفسنجانی می‌گوید در اواسط دوران ریاست‌جمهوری او، حسن روحانی، مشاور من و رئیس شورای هماهنگی عالی امنیت ملی بود و می‌افزاید: «نظر او هم مثل من بود که ما باید مسئله‌مان را با آمریکا حل کنیم. آقای روحانی برای منافع و ضررهای این کار دو ستون درست کرده بود. من بر آن اساس، و ضمن این‌که خودم هم نظراتی داشتم و اضافه کردم، رفتم و با آقا صحبت کردم.»

هاشمی رفسنجانی در ادامه افزوده است: «خیلی بحث کردیم. یکی – دو ساعت بحث کردیم {در باره آمریکا} و به نتیجه نرسیدیم. معمولاً وقتی با ایشان اختلاف داشته باشم، نهایتاً نظر ایشان را برای خودم حجت می‌دانم. چون ایشان رهبر هستند و حق اظهار نظر قاطع دارند. همین الان هم همین‌طور است. من گفتم نمی‌توانم حرف دیگری به شما بزنم و فقط مسئلۀ ما و خداست. بالأخره در روز قیامت از من و شما می‌پرسند چرا این‌همه ضرر و مشکلات برای نظام و مسلمانان ایجاد شد. اگر این‌ها را بر عهده می‌گیرید، من دیگر حرفی ندارم. ایشان گفتند: بله، جواب خدا با من باشد.»

ویدئوی دفتر اطلاع‌رسانی خامنه‌ای

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر جمهوری اسلامی شامگاه یک‌شنبه دهم مرداد ماه (اول اوت) یک “نماهنگ” حدود پنج دقیقه‌ای منتشر کرد که بخشی از آن به دیدار علی خامنه‌ای با اعضای مجمع تشخیص مصلحت در فروردین ۱۳۹۱ و بخشی دیگر به آخرین ملاقات او با حسن روحانی و اعضای دولت دوازدهم مربوط می‌شود.

در این ویدئو پاسخ خامنه‌ای مبنی بر این پاسخ خدا را خودش خواهد داد، منتشر نشده است.

پیام اصلی این فیلم را که “عبرت آیندگان” نام دارد، می‌توان چنین خلاصه کرد: خامنه‌ای از سالیان پیش “همواره استدلال‌هایی برای بی‌اعتمادی به غرب و ضررهای مذاکره با آمریکا، جز در بعضی مسائل مشخص” بیان کرده که طرفداران مذاکره با آمریکا پاسخی برای آنها نداشته‌اند.

فیلم با نمایش صحنه‌هایی از مذاکرات نمایندگان جمهوری اسلامی و کشورهای موسوم به ۱+۵ آغاز می‌شود که به امضای توافق هسته‌ای در تیرماه ۹۴ و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) چند ماه بعد منجر شد.

در ادامه فیلم بخشی از سخنان خامنه‌ای در دیدار ششم مرداد با اعضای دولت روحانی پخش می‌شود. او در این دیدار تاکید کرد که تجربه دولت دوازدهم نشان داد که “اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد”.

در قسمتی از فیلم که در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشته، خامنه‌ای با اشاره به سابقه بحث و اختلاف با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: «با خود ایشان جلسات متعددی صحبت کردم صدای آقای هاشمی ضبط است در شورای عالی امنیت ملی که گفتند فلانی در این زمینه استدلال‌هایی دارد که ما جواب آن استدلال‌ها را نداریم.»

رفسنجانی در دیدار فروردین ۹۱ می‌گوید حسن روحانی، رئیس وقت مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص، فهرستی در دو ستون تهیه کرده که در آن “فواید و ضررهای” ارتباط و مذاکره با آمریکا بیان شده است.

رهبر جمهوری اسلامی در اینجا با لحنی تند سخنان رفسنجانی را قطع می‌کند و با ذکر این که “ضررها توش نبود منافع بود فقط” می‌افزاید: «آقای روحانی در یک ستون ۱۰، ۱۵ مورد منافع را ذکر کردند و شما خودتان هم چند تا اضافه کرده بودید.»

مطابق شواهد، انتشار فیلم بخش‌هایی از یک جلسه محرمانه خامنه‌ای و اعضای مجمع تشخیص و اظهارات او درباره مخالفت با مذاکره با آمریکا در واپسین روزهای دولت دوازدهم و در حالی که مذاکرات وین برای احیای برجام متوقف شده، کاملا حساب شده و با برنامه بوده است. برخی صاحب‌نظران این نماهنگ دفتر خامنه‌ای را دستورالعملی ضمنی برای دولت آتی به ریاست ابراهیم رئیسی می‌دانند.

این در حالی است که حسن روحانی، رئیس جمهوری که این هفته دوره‌اش به پایان می‌رسد چند روز پس از جلسه تودیع با خامنه‌ای که در آن رهبر جمهوری اسلامی شکست ایده “اعتماد به آمریکا” را از اجزای کارنامه دولت‌ وی ذکر کرد در پاسخی تلویحی گفت: «بله، آدم نمی تواند به غرب اعتماد کند اما حرف زدن و توافق کردن شدنی است».