جدایی‌طلبان جنوب یمن از تصرف کاخ ریاست جمهوری در عدن خبر دادند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، یکی از رهبران جدایی‌طلبان جنوب یمن، در بیانیه‌ای ویدیویی از تصرف کاخ ریاست‌جمهوری در عدن خبر داد. به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام نظامی جدایی‌طلبان، روز شنبه ۱۹ مردادماه، در بیانیه خود اعلام کرده است که هنگام تصرف کاخ ریاست ریاست‌جمهوری با هیچ مقاومتی روبه‌رو نشده‌اند. 

همچنین یک شاهد عینی به رویترز گفت که گروهی از نیروهای جدایی‌طلب در داخل کاخ مستقر شده‌اند.

این خبر هنوز ازسوی دولت عبدربه منصور هادی که دولت قانونی تحت حمایت جامعه جهانی محسوب می‌شود، تایید نشده است.

پیش‌تر منابع رسمی در عدن، از تصرف شماری از پادگان‌های نظامی وابسته به ارتش دولتی در آن شهر، به‌دست جدایی‌طلبان جنوب یمن، خبر داده بودند. 

یک مقام دولتی در یمن هم گفته بود که جدایی‌طلبان، تمامی پادگان‌های ارتش وابسته به دولت را تصرف کردند. 

به گزارش خبرگزاری رویترز، درگیری میان جدایی‌طلبان و نیروهای دولتی، در چهارمین روز خود، بامداد روز شنبه ۱۹ مردادماه، در منطقه ساحلی عدن از سر گرفته شد.

بنابر اعلام منابع بیمارستانی در عدن، در جریان درگیری روز جمعه، هشت غیرنظامی جان خود را از دست دادند. 

شاهدان عینی گفته‌اند که درگیری روز شنبه ابتدا از نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در منطقه کریتر آغاز شد. کاخ ریاست جمهوری در عدن به فرودگاه این کشور نزدیک است.

جدایی‌طلبان یمن درحالی کاخ ریاست‌جمهوری و پادگان‌های وابسته به دولت قانونی یمن به رهبری عبدربه منصور هادی را تصرف کرده‌اند که دو طرف خود را در برابر حوثی‌ها متحد می‌دانند. 

جدایی‌طلبان جنوب یمن و نیروهای دولتی تحت رهبری هادی، از سال ۲۰۱۵ در «ائتلاف عربی حمایت از مشروعیت» به رهبری عربستان سعودی مشارکت دارند. 

درگیری میان دو طرف زمانی آغاز شد که جدایی‌طلبان یک حزب اسلام‌گرا نزدیک به عبدربه منصور هادی را به تبانی در حمله موشکی علیه نیروهای خود متهم کردند. 

دولت امارات نیز که از جدایی‌طلبان جنوب یمن حمایت می‌کند، در بیانیه‌ای خواستار توقف درگیری در عدن و تمرکز کردن در جنگ علیه حوثی‌ها شده است.