جدایی‌طلبان یمن از طرح خودمختاری عقب‌نشینی کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسه ماه بعد از اعلام خودمختاری جدایی‌طلبان یمن، موسوم به شورای انتقالی جنوب، این گروه اعلام کرد طرح خودمختاری را لغو می‌کند و آماده مذاکره با دولت مورد حمایت سازمان ملل و عربستان در یمن است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طی ماه‌های گذشته، عربستان و امارات مذاکراتی با شورای انتقالی جنوب بر سر تفاهم با دولت عبدربه منصور هادی انجام داده‌اند.

شورای انتقالی جنوب که از ماه‌ها پیش با دولت یمن درگیری نظامی داشت، هفتم اردیبهشت‌ماه اعلام کرده بود به خاطر ناکارآمدی دولت مرکزی در اجرای تعهدات خود، اعلام خودمختاری می‌کند.

این تصمیم نه تنها با واکنش شدید عربستان مواجه شد بلکه امارات به‌عنوان حامی شورای انتقالی جنوب نیز این طرح را رد کرد و از این گروه خواست از خودمختاری اجتناب کند.

نزار هیثم، سخنگوی شورای انتقالی جنوب، امروز با انتشار توئیتی گفت که این گروه طرح خودمختاری را لغو کرده و طبق موافقتنامه ریاض، آماده مذاکره با دولت یمن برای تقسیم قدرت است.

عربستان می‌گوید در تلاش است تا توافق ریاض میان جدایی‌طلبان و دولت یمن به‌سرعت به اجرا گذاشته شود.

بر اساس این توافق، نخست‌وزیر یمن ۳۰ روز فرصت دارد تا کابینه جدیدی تشکیل دهد و برای عدن نیز فرماندار و مدیر امور امنیتی جدید منصوب شود.

دولت یمن سال‌هاست که با شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران درگیر نبرد است و طی ماه‌های گذشته با شورای انتقالی جنوب نیز وارد مناقشه و حتی درگیری نظامی شده بود.