جریمه ۴۳۰ هزار دلاری شرکت آمریکایی به‌دلیل نقض تحریم‌های ایران؛ اتهام فروش وسایل نظافت تانکرهای نفتی از طریق دوبی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده «اوفَک»، کمپانی «آلفا لاوال خاورمیانه» را به‌دلیل نقض تحریم‌های ایران ۴۳۰ هزار دلار جریمه کرد.

به گزارش وبسایت «کامپلاینس ویک» که درباره موارد نقض تحریم‌های بین‌المللی اطلاع‌رسانی می‌کند، شرکت آلفا لاوال در ماه مارس ۲۰۱۶ از طریق دبی در امارات متحده عربی وسایل نظافت تانکرهای نفتی به ارزش ۱۸۵۸۵ دلار به جمهوری اسلامی فروخته بود.

به گفته اوفک، با نظر به اینکه به‌رغم واقع شدن خریدار اولیه در دبی، مشتری نهایی وسایل تمیز کردن مخزن نفت در ایران بوده است، آلفا لاوال با فروش این وسایل، تحریم‌های ایالات متحده را به نفع جمهوری اسلامی دور زده و رژیم تحریم‌های آمریکا را نقض کرده است.

بنا بر مکاتباتی که اوفک عمومی کرده و به دست وبسایت «کامپلاینس ویک» رسیده، پس از آنکه مدیر عامل شرکت «البرز پخش پرنیا» مستقر در تهران در سال ۲۰۱۵ با ارسال ایمیلی به شرکت آلفا لاوال درباره خرید وسایل نظافت تانکر استعلام کرد، آلفا لاوال یک مدیر فروش به ایران فرستاد تا درباره معامله مذاکره کند.

شرکت البرز سپس طرحی را پیشنهاد داد که بر مبنای آن، وسایل تمیزکننده ابتدا به شرکتی در دبی ارسال و سپس از آنجا به ایران فرستاده شوند. آلفا لاوال، با وجود آگاهی از اینکه با این کار رژیم تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کند، در مارس ۲۰۱۶ از همین طریق وسایل لازم را ابتدا به دبی و سپس به ایران منتقل کرد.

یک ماه بعد یعنی در آوریل ۲۰۱۶، اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی ایالات متحده تحقیقاتی را در این باره آغاز کرد، که در نهایت به جریمه شرکت آلفا لاوال و توافق عدم نقض دوباره تحریم‌ها توسط این کمپانی با اوفک انجامید.

بر اساس توافق آلفا لاوال با اوفک، این شرکت تعهد داده که اقدامات مطابق با تحریم‌های ایران را به مدت ۵ سال به طور اکید اجرا کرده و گواهی انجام این اقدامات را سالانه به اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ارائه دهد.