جزئیات آتش‌سوزی شب گذشته در منطقه تجریش تهران: ۱۹ کشته و ۲۳ مصدوم در سینا اطهر/ انتقال اجساد به پزشکی قانونی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _انفجار و آتش‌سوزی بزرگ شب گذشته در کلینیک سینا اطهر واقع در خیابان شریعتی تهران دست کم ۱۹ کشته و ۲۳ مصدوم برجای گذاشت.

این انفجار حدود ساعت ۹ دیشب اتفاق افتاد و ابتدا در گزارش‌های آتش‌نشانی از کشته‌شدن کسی خبری نبود اما حدود ساعت ۱۱ شب گزارش‌هایی از فوت تعدادی از بیماران بستری در این کلینیک منتشر شد.

القاصی مهر دادستان تهران در ابتدا خبر ۱۸ کشته را مورد تایید قرار داد و گفت: با انفجارهای شدیدی که در این ساختمان صورت گرفت ۱۸ نفر کشته شدند. هنوز علت دقیق حادثه مشخص نشده است اما برآورد اولیه این است که انفجار کپسول‌های گاز هلیوم عامل این آتش‌سوزی بوده است که هنوز مورد تایید نیست و باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد.جلال ملکی سخنگوی آتش نشانی نیز تعداد فوتی ها را ۱۸ نفر اعلام کرد. اما در نهایت و بعد از گذشتن پاسی از شب تعداد کشته‌ها به ۱۹ نفر رسید.

همچنین حریرچی معاون وزیر بهداشت که در محل حادثه حاضر بود نیز گفت: این مرکز کلینیک دی بوده است. در مراکز کلینیک دی جراحی‌های محدود انجام می‌شود. به همین دلیل در یک طبقه آن تعدادی از شهروندان بستری بودند. در طبقات دیگر این کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی و دندانپزشکی مستقر بود. فوتی‌ها از کسانی بودند که در طبقه بستری حضور داشتند.

البته گفته می‌شود علت حادثه ترکیدگی کپسول‌های هلیوم بوده است که ماموران آتش‌نشانی بلافاصله بعد از اینکه وارد ساختمان شدند و دیگر کپسول‌ها را از محل خارج کردند تا انفجارها شدید نشود و باید بگویم ماموران آتش‌نشانی بسیار فداکاری کردند. ‌شهروندان گزارش داده‌اند شدت انفجار به حدی بوده که از دوردست هم می‌شد نور انفجارها را دید و شیشه‌های ساختمان‌های اطراف کلینیک فرو ریخت. ‌ساکنان این منطقه از صدای انفجار به شدت وحشت شده و به خیابان‌ها ریخته بودند.

گفته شده اطلاعات همه کسانی که کشته شده‌اند موجود است و مشکلی برای تعیین هویت نیز وجود ندارد. بخشی از ساختمان نیز تخریب شده است.

بنا به اعلام اداره کل پزشکی قانونی استان تهرانتاکنون اجساد ۱۸ تن از جانباختگان حادثه شب گذشته آتش سوزی در کلینیک سینااطهر خیابان شریعتی تهران جهت تعیین علت فوت به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شدند که پس از بررسی و احراز هویت با دستور مقام قضایی اجساد تحویل بستگان درجه اول خواهد شد. یک نفر مصدوم به بیمارستان منتقل شد اما متاسفانه جان خود را از دست داد.

همچنین رئیس سازمان اورژانس تهران به تشریح آخرین جزییات از حادثه آتش سوزی دیشب پرداخت و گفت: در نهایت این حادثه ۲۳ نفر مصدوم شدند.

پیمان صابریان ، در رابطه با آخرین جزئیات از حادثه آتش سوزی بیمارستان سینای اطهر واقع در خیابان شریعتی اظهار کرد: این حادثه ساعت ۲۰.۵۶ دقیقه شب گذشته در کلینیک سینای اطهر رخ می‌دهد که بلافاصله نیروهای امدادی به محل اعزام می‌شوند.فوراً ۱۲ آمبولانس، دو اتوبوس آمبولانس و دو موتورلانس به محل اعزام شدند.

در نهایت این حادثه ۲۳ نفر مصدوم شدند که ۷ مصدوم به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شدند و ۱۵ مصدوم سرپایی درمان‌های اولیه را گرفته و ترخیص شدند.

در بین مصدومین یک آتش نشان هم بوده است که مسمومیت با گاز استنشاقی داشته خوشبختانه وضعیت جسمی او رو به بهبود است.

مهمترین جراحت سایر مصدومان، مصدومیت با گاز استنشاقی، دودگرفتگی و تنگی نفس است که البته حال ۷ مصدوم منتقل شده به بیمارستان خوب است.

اسامی فوت شدگان و همچنین آمار دقیق فوت شدگان را سازمان پزشکی قانونی و شخص دادستان تهران باید اعلام کند اما بر اساس آخرین اعلام‌ها متأسفانه در این حادثه ۱۹ نفر از هموطنان ما فوت کردند.

اجساد ۱۸ نفر از حادثه جانبختگان دیشب جهت تعیین علت فوت به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی ارجاع داده شده است و اسامی آنها بعد از انجام احراز هویت و آزمایش‌های DNA از طریق خود سازمان پزشکی قانونی اعلام می‌شود.

هرچند به گفته پلیس فاتب علت این آتش سوزی در دست بررسی است،‌ اما کارشناسان می‌گویند عدم وجود امکانات کافی و همچنین فضای غیراستاندارد این کلینک باعث آتش سوزی شب گذشته شده است.

حادثه آتش‌سوزی و انفجار کلینیک سینای اطهر در خیابان شریعتی تهران به کشته شدن ۱۹ نفر و مصدومیت ۱۴ نفر منجر شد.

این حادثه شامگاه سه‌شنبه رخ داد و کانال سازمان نظام پزشکی نیز اعلام کرد که بیش از نیمی از جان‌باختگان متعلق به پزشکان و کادر اتاق عمل است.

مهار این آتش‌سوزی با استفاده از تجهیزات جدید آتش‌نشانی از جمله نردبان‌های بلند و در سایه تجربه و ایثار آتش‌نشانان، حدود ۲ ساعت به طول انجامید و با وجود دو مورد انفجار در دقایق اولیه، از سرایت آتش به سایر ساختمان‌های منطقه جلوگیری شد.

روحانی انفجار و آتش سوزی در مرکز درمانی را تسلیت گفت/ دستگاه‌های ذی‌ربط هر چه سریع‌تر نسبت به بررسی دقیق و کارشناسانه علت آن اقدام کنند

 ریس‌جمهور گفت: دستگاه‌های ذی‌ربط هر چه سریع‌تر نسبت به بررسی دقیق و کارشناسانه علت وقوع حادثه مرکز درمانی سینا اطهر اقدام کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی با ابراز تاثر عمیق از وقوع حادثه تلخ و دلخراش انفجار و آتش‌سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر تهران که منجر به جان باختن و مجروح شدن تعدادی از بیماران و کادر درمانی این مرکز شد، از دستگاه‌های ذی‌ربط خواست هر چه سریع‌تر نسبت به بررسی دقیق و کارشناسانه علت وقوع این حادثه اقدام کرده و اهتمام ویژه برای رسیدگی به مصدومین و خانواده‌های داغ‌دیده و تسکین آلام آنان داشته باشند.