جزئیات اعلام نشده از دیدار پاپ و آیت‌الله سیستانی در نجف اشرف / بیانیه واتیکان پس از دیدار پاپ با آیت الله سیستانی / بایکوت دیدار پاپ و آیت الله سیستانی در صداوسیمای ایران!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یک مقام دینی در شهر نجف اشرف در گفتگو با آسوشیتدپرس جزئیاتی جدید از دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان با مرجع عالیقدر شیعیان عراق اعلام کرد.

یک مقام دینی در شهر نجف اشرف در گفتگو با آسوشیتدپرس جزئیاتی جدید از دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان با مرجع عالیقدر شیعیان عراق اعلام کرد. این مقام عراقی افزود: آیت‌الله سیستانی بر خلاف اکثر دیدارهای خود در کنار ورودی اتاق منتظر پاپ بود، وی در اکثرا دیدارهایش معمولا در حالت نشسته منتظر مقامات دیدارکننده می‌ماند.

یکی از مسئولان دینی عراقی شامگاه شنبه در گفتگو با آسوشیتدپرس جزئیاتی تازه از دیدار تاریخی پاپ فرانسیس و آیت‌الله سیستانی در شهر نجف اشرف اعلام کرد.

وی در این باره گفت: دیدار پاپ و آیت‌الله سیستانی ۴۰ دقیقه به درازا کشید و فضای بسیار مثبتی داشت.

این مقام عراقی افزود: آیت‌الله سیستانی بر خلاف اکثر دیدارهای خود در کنار ورودی اتاق منتظر پاپ بود، وی در اکثرا دیدارهایش معمولا در حالت نشسته منتظر مقامات دیدارکننده می‌ماند.

وی افزود: در هنگام این دیدار از پاپ فرانسیس با چای و آب پذیرایی شد. در طول این ملاقات پاپ فرانسیس و آیت‌الله سیستانی از ماسک استفاده نکردند.

مقام دینی عراقی در ادامه گفتگو با آسوشیتدپرس تاکید کرد: در بیشتر زمان این ملاقات ۴۰ دقیقه‌ای آیت‌الله سیستانی بیشتر در حال سخنرانی بود. اما در پایان این دیدار پاپ فرانسیس در کنار درب خروج برگشت و نگاهی دوباره به آیت‌الله سیستانی داشت، در این زمان آیت‌الله سیستانی دست در دست پاپ فرانسیس قرار داد و با وی خداحافظی کرد.

پاپ فرانسیس دیروز شنبه در ادامه سفر سه روزه خود به عراق، پس از ورود به نجف اشرف با آیت الله سیستانی مرجع عالی ملت عراق دیدار و گفتگو کرد.

بیانیه واتیکان پس از دیدار پاپ با آیت الله سیستانی: این دیدار صمیمی ۵۴ دقیقه طول کشید / این ملاقات فرصتی برای قدردانی پاپ از آیت الله سیستانی به دلیل مبارزه او با خشونت بود

واتیکان در پی دیدار آیت الله سیستانی و پاپ فرانسیس، بیانیه ای صادر کرد.

واتیکان در پی دیدار آیت الله سیستانی و پاپ فرانسیس، بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: در این دیدار صمیمی که حدود پنجاه و چهار دقیقه به طول انجامید، پدر اقدس بر اهمیت همکاری و دوستی بین فرقه های دینی تاکید کردند تا از طریق توسعه احترام متبادل و گفتگو بتوانیم در خیر عراق و منطقه و همه بشریت سهیم باشیم.

به گزارش منابع عراقی، در متن این بیانیه آمده است:

پاپ فرانسیس صبح امروز(شنبه) با آیت الله سیستانی در نجف اشرف دیدار کرد.

در این دیدار صمیمی که حدود پنجاه و چهار دقیقه به طول انجامید، پدر اقدس بر اهمیت همکاری و دوستی بین فرقه های دینی تاکید کردند تا از طریق توسعه احترام متبادل و گفتگو بتوانیم در خیر عراق و منطقه و همه بشریت سهیم باشیم.

این دیدار فرصتی برای قدردانی پاپ از آیت الله سیستانی به دلیل مبارزه او به همراه طایفه شیعیان با خشونت، و مشکلات بزرگ سال های اخیر در دفاع از ضعیف ترینها و مظلوم ترین ها و تاکید بر قداست زندگی انسان و اهمیت وحدت مردم عراق بود.

پاپ در حضور حضرت آیت الله سیستانی دعاهای خود را برای آینده ای با حاکمیت صلح و برادری برای سرزمین محبوب عراق، خاورمیانه و سراسر جهان تکرار کرد.

بایکوت دیدار پاپ و آیت الله سیستانی در صداوسیمای ایران!

محمدرضا زائری فعال رسانه ای: تا این لحظه در باره دیدار تاریخی و سرنوشت ساز پاپ با حضرت آیت الله سیستانی پست نگذاشته بودم، زیرا می دیدم دیگران به اندازه کافی به آن پرداخته اند. اما رفتار عجیب اخبار امشب صداوسیما در بایکوت این حادثه مهم را که دیدم لازم دانستم در حد نشر همین تصویر وظیفه خود را انجام دهم.

شلوغ کردن عراق برای تعلیق دیدار پاپ با آیت الله سیستانی / شاید پای ایران در میان باشد

“مقتدا صدر” رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون در صفحه توئیتر خود قبل از سفر پاپ به عراق نوشته بود که همواره با دخالت‌های خارجی در امور عراق و تعرض به این کشور، و همچنین استفاده از اراضی آن برای حمله به کشورهای منطقه مخالف بوده است.

وی تأکید کرده بود که مشکلات میان عراق و کشورهای همسایه باید به دست دولت این کشور و با گفت‌وگو حل شود.

صدر در پایان گفته بود که شاید اتفاقات سنجار، حمله راکتی بی‌دلیل به فرودگاه اربیل و محاصره کردن برخی از فرودگاه‌ها در جنوب کشور در راستای تعلیق سفر “پاپ فرانسیس” به عراق و با دخالت‌های داخلی و خارجی انجام می‌شود و شاید هم نوعی زمینه‌سازی برای بستن پرونده انتخابات زود هنگام باشد.

علاوه بر این قبل از سفر پاپ به عراق اخباری به گوش می رسد که بیت رهبری ایران نیز از دیدار پاپ با آیت الله سیستانی خشنود نیست و از این که پاپ به عنوان رهبر کاتولیک های جهان ، با آیت الله سیستانی تحت عنوان رهبر شیعیان جهان ملاقات خواهد کرد ، این عنوان را توهینی به عنوانی که برای آقای خامنه ای تحت عنوان ولی امر مسلمین جهان استفاده می کنند ، تلقی کرده اند.

بیت رهبری ایران که این ملاقات را تضعیف جایگاه آقای خامنه ای در سطح بین المللی به عنوان رهبر دینی تلقی می کرد ، اگر چه موضع گیری علنی بر علیه این سفر نداشت اما گویا تلاش های پنهانی برای منصرف نمودن پاپ از این دیدار انجام داده بود.

شاید برخی حملات به عراق در روزهای گذشته هم با اشاره بیت رهبری به سپاه و حشدالشعبی بوده تا سفر پاپ به عراق تعلیق گردد.