جزئیات بازگرداندن یک مفسد اقتصادی به کشور | میزان کلاهبرداری متهم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سردار مجتبایی گفت: یک مفسد اقتصادی که از ۴ سال پیش به اتهام کلاهبرداری تحت تعقیب و فراری بود از کشورهای حاشیه خلیج فارس به کشور بازگردانده شد.

سردار مجتبایی جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره بازگرداندن یک مفسد اقتصادی به کشور گفت: شب گذشته یکی از مفسدان اقتصادی با پیگیری‌هایی که همکاران من در یک کار منسجم با بخش‌های مختلف قضایی داشتند از یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به کشور بازگردانده شد.

وی افزود: این متهم که از ۴ سال پیش به اتهام کلاهبرداری و خیانت در امانت تحت تعقیب بود و در این ۴ سال به ۵ – ۶ کشور سفر کرده بود و در ردیابی پلیس بین الملل تحت تعقیب قرار گرفت و با هماهنگی با پلیس بین الملل از کشوری که پناه گرفته بود به کشور باز گردانده شد.

جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا در تشریح میزان کلاهبردی این متهم گفت: حدود ۱۲۰ میلیون درهم (۶۰۰ میلیارد تومان) میزان کلاهبرداری این فرد بود که رقم بسیار بالایی است.

سردار مجتبایی تصریح کرد: متأسفانه کلاهبرداری از یکی از شرکت‌های دولتی بود که این کار صورت گرفته بود و می‌دانید فرآیند استرداد مجرمان کار پیچیده و حرفه‌ای است که با کوشش همکاران من به سرانجام رسید.

وی افزود: فرآیند بازگرداندن مجرمان از بیرون با داخل کشور متفاوت است و افرادی که مامور می‌شوند باید به روابط و حقوق بین الملل و زبان مسلط باشند.

پیش از این در آبان ۹۸ حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه، تهدید کرده بود که متهمان پرونده‌های فساد اقتصادی که به خارج از ایران گریخته‌اند، به ایران بازگردانده خواهند شد.

آقای طائب گفته است: “ما مفسدان اقتصادی را به کشور بازمی‌گردانیم و بدانید که مقابله با مفسدان اقتصادی، دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد.”

رئیس سازمان اطلاعات سپاه این مطلب را یک روز پس آن بیان کرده که اعلام شد رسول‌ دانیال‌زاده، تاجر بزرگ فولاد و متهم در پرونده‌ای اقتصادی، به ایران بازگشته و بازداشت شده است.

مشخص نیست آقای دانیال‌زاده چرا و چه طور به ایران بازگشته، اما سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته بازگشت او “با طراحی و هدایت پاسداران گمنام امام زمان در سپاه” انجام شده است. کمی بیش از بازداشت آقای دانیال‌زاده هم روح‌الله زم، از مدیران کانال تلگرامی آمدنیوز و پناهنده سیاسی در فرانسه، در جریان سفری به عراق بازداشت و به ایران منتقل شد.

به جز بازداشت اخیر رسول دانیال‌زاده و روح‌الله زم، در سال‌های قبل افراد دیگری چون فرهاد زاهدی‌فر، عبدالمالک ریگی، شهرام جزایری، فرود فولادوند، شهرام امیری و علی‌اکبر قربانی هم هر یک به ترتیبی به ایران بازگردانده شدند.

مشخص نیست که چه ضوابط حقوقی بر عملیات فرامرزی سپاه برای بازگرداندن متهمان حاکم است.

حسین طائب گفته است اخیرا در ایران “احساس فساد به احساس مبارزه با فساد تبدیل شده است”.

از تابستان سال گذشته که صادق لاریجانی، رئیس وقت دستگاه قضایی، از آیت‌الله‌ علی خامنه‌ای، رهبر، دستور گرفت تا دادگاه‌هایی خارج از آیین دادرسی برگزار شود، به چندین پرونده جنجالی فساد اقتصادی در ایران رسیدگی شده است.

چندین نفر از مقام‌های ارشد حکومت ایران در سال‌های اخیر یکدیگر یا بستگان و نزدیکان هم را به فساد متهم کرده‌اند.

علوی و طائب
وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه در سال‌های اخیر در چند پرونده اختلاف نظر داشته‌اند

آقای طائب در حالی متهمان فراری در پرونده‌های فساد اقتصادی را تهدید کرده است که خودش و وابستگانش هم با اتهام فساد روبرو بوده‌اند و برخی از مقام‌های حکومت انتقادهای صریحی از او کرده‌اند.

محمد سرافراز، رئیس سابق سازمان صداوسیما و شهرزاد میرقلی خان، بازرس سابق این سازمان، از جمله مقام‌هایی هستند که مطالبی را علیه آقای طائب بیان کرده‌اند.

صادق لاریجانی نیز پس از فشارهای رسانه‌ای و جدال لفظی‌اش با محمد یزدی، گفت ارتباط دادن او با اکبر طبری، مقام قضایی بازداشت‌شده، “فضاسازی” است و افزود: “آیا همین کار را برای آقای شریفی قائم مقام شهردار اسبق تهران و آقای سیف معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و … کرده‌اند و فساد آنها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده اند؟”

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق هم درباره او گفته که آقای طائب “تعادل ندارد و همه می‌دانند”.

محمدحسین رستمی، مدیر سایت عماریون که از طرف اطلاعات سپاه متهم شده که یکی از منابع خبری آمدنیوز بوده است هم با پیام‌هایی که از زندان فرستاده مطالبی علیه آقای طائب بیان کرده است.

آقای طائب، که در جلسه هیات‌های نظارت بر انتخابات در مشهد صحبت می‌کرد، گفت دشمنان خارجی حکومت ایران به دنبال “نفوذ در بدنه نظام” هستند و شورای نگهبان باید مانع از آن شود.

چندی پیش ویدئویی از سخنان آقای طائب فاش شد که در آن او به نقش سازمان بسیج در سرکوب اعتراضات ۱۳۸۸ می‌پرداخت. او در آن مقطع رئیس سازمان بسیج بود.

✍️ دیدگاه شما 🙏