جزییات دیدار ظریف با رئیسی / استقرار علی باقری در وزارت خارجه

شنیده ها

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در دیدار با سید ابرهیم رئیسی، انتخاب وی را به عنوان رئیس‌جمهور منتخب تبریک گفت.

وی با حضور در دفتر سید ابراهیم رئیسی، گزارشی از آخرین تحولات سیاست خارجی و مسائل مرتبط با وزارت امور خارجه را به وی ارائه کرد.

رئیسی نیز در این دیدار ضمن تقدیر از اظهار تبریک ظریف بر اهمیت نتیجه‌گرایی در دیپلماسی بر اساس اصل حکمت، عزت و مصلحت در سیاست خارجی تاکید کرد

استقرار علی باقری در وزارت خارجه

شنیده ها حاکی از این است که بر اساس توافق میان ابراهیم رئیسی و محمدجواد ظریف، علی باقری کنی به عنوان رابط وزارت خارجه در دوران انتقال دولت جدید از سوی رئیسی معرفی شده است.

علی باقری کنی متولد ۱۳۴۶ در تهران ، دیپلمات ایرانی است. او معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه ایران و دبیر ستاد حقوق بشر است. باقری کنی در دوران دبیری سعید جلیلی در شورای عالی امنیت ملی، معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر این شورا و نیز مذاکره‌کنندهٔ ارشد پروندهٔ هسته‌ای ایران بود.

علی باقری کنی فرزند محمدباقر باقری کنی است. برادر او به‌نام مصباح‌الهدی، با هدیٰ خامنه‌ای، دختر سید علی خامنه‌ای ازدواج کرده‌است.

علی باقری کنی دانش‌آموختهٔ رشتهٔ اقتصاد است و پیشینهٔ تدریس اقتصاد در دانشگاه را نیز دارد. او در دانشگاه امام صادق درس خوانده‌است. در زمانی که جلیلی معاونت اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه را برعهده داشت، باقری کنی مدیرکل اروپای مرکزی و شمالی این معاونت بود و پس از سعید جلیلی مدتی به عنوان معاون اروپای وزیر امور خارجه فعالیت کرد.