جشن تولد نود سالگی معروف‌ترین آسمان‌خراش جهان / امپایر استیت در ده‌ها فیلم سینمایی هالیوودی، از جمله کینگ کونگ ایفای نقش کرده است / امپایر استیت یک برج ۱۰۲ طبقه تجاری است که در محله منهتن قرار دارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآسمان‌خراش امپایر استیت که زمانی بلندترین بنای جهان بود، شنبه شب جشن تولد نود سالگی‌اش را گرفت.

برای بزرگداشت جشن تولد این بنا، بخش بالایی آن به دست شهردار نیویورک نورباران شد.

شاید جز مجسمه آزادی، ساختمان امپایر استیت شاخص‌ترین نماد شهر نیویورک باشد.

آنتونی ملکین، از اعضای هیئت مدیره ساختمان، گفت: «امپایر استیت نماد اصیل شهر نیویورک و مردم آن، و تجسم این مفهوم است که بزرگ‌ترین آرزو‌ها در این شهر به تحقق می‌پیوندند.»

آسمان‌خراش امپایر استیت در روز یکم ماه می ۱۹۳۱، هربرت هوور رئیس جمهوری وقت آمریکا، از کاخ سفید کلید روشن شدن چراغ‌های این بنا را فشرد. در آن زمان، امپایر استیت معجزه معماری و از عجایب روزگار خودش بود، بنایی عظیم که در یک سال و ۴۵ روز ساخته شد.

این بنا خیلی زود به نمادی فرهنگی و بزرگترین‌ جاذبه گردشگری نیویورک بدل شد، و در ده‌ها فیلم سینمایی هالیوودی ایفای نقش کرد.

در فیلم کینگ کونگ ساخته سال ۱۹۳۳، گوریل غول پیکر فیلم به بالای ساختمان امپایر استیت رفت و این ساختمان را به عنوان بلندترین بنای دنیا معروف کرد.

از هیچ بنایی به اندازه امپایر استیت عکس گرفته نشده است. این آسمان‌خراش هر سال حدود چهار میلیون بازدید کننده دارد.

جو دیبلازیو، شهردار نیویورک، روز شنبه گفت: «این بنا بخشی از هویت ما و بهترین جایی‌ است که می‌شود عظمت نیویورک را دید.»

امپایر استیت یک برج ۱۰۲ طبقه تجاری است که در محله منهتن قرار دارد و تا سال ۱۹۷۲ و تا پیش از ساخته شدن مرکز تجارت جهانی، بلندترین آسمان‌خراش جهان محسوب می‌شد.

مپایر استیت ۴۴۸ متر ارتفاع دارد که البته آخرین طبقه آن (صد و دومین طبقه) در ارتفاع ۳۹۱ متری واقع شده‌است. بقیه ارتفاع این ساختمان به آنتن تلویزیونی بالای آن مربوط می‌شود.