جعفرزاده ایمن آبادی : سفره‌های مردم در حال خالی شدن است/ کتاب بودجه سال ۹۸ کتاب آرزوها است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت‌: کتاب بودجه ۹۸، کتاب آرزوها است که اکنون تبدیل به تعبیر شده است. این کتاب به واقعیت نخواهد پیوست. هیچ تدبیر جدی در بودجه دیده نمی‌شود. کمیسیون تلفیق نیز از لحاظ قانونی اجازه تغییر کلی ندارد.

 

به گزارش ایسنا – غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (دوشنبه) ضمن عرض تسلیت شهادت حضرت زهرا (س)، گفت‌: به آمریکا توصیه می‌کنم که هر چه‌ سریع‌تر خبرنگار پرس‌تی‌وی، مرضیه هاشمی را آزاد کند. این بازداشت غیر قانونی لطمه شدیدی به آبرو و حیثت آمریکایی‌ها که ژست ظاهری دموکراسی دارند، وارد کرده است. همچنین از روسای سه قوه و شورای عالی امنیت ملی دعوت می‌کنم که بیشتر از این پیشرفت کشور را معطل اروپایی نکنند. اتحادیه اروپا در حال‌ وقت کشی است.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه با انتقاد از اقتصاد نفتی، گفت‌: کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در حال‌ بررسی و تصویب بودجه است. لحاظ فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در سال ۹۸ به طور روزانه اشتباه و غیر ممکن است. اصرار بر فروش نفت بر چیست؟ چه اشکالی داشت که میزان فروش نفت را به میزان زیر یک میلیون بشکه می رساندیم؟ چه زمانی قرار است کاهش وابستگی به نفت اتفاق رخ دهد؟ بودجه نفتی عامل بدبختی و فقر کشور است.

ایمن آبادی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به بودجه ۹۸، اظهار کرد: ایثارگران، فرهنگیان، کشاورزان، کارگران، محرومان و جوانان در این بودجه فراموش شده اند. کمیسیون تلفیق نیز از نظر قانونی اجازه دخالت و تغییر کلی را ندارد. از آقای روحانی انتظار اصلاح ساختاری و بودجه کشور را داشتیم. اتفاق خاصی در بودجه نمی بینیم.

وی اضافه کرد: در بودجه ۹۸ حامل های انرژی اصلاح نشد؛ هدفمندی یارانه‌ها همان پولپاشی سابق است؛ تورم رشد صعودی دارد؛ سفره‌های مردم در حال خالی شدن است؛ بیکاری جوانان عرصه را برای آنها تنگ کرده است و عامل غصه خانواده‌ ها است. هیچ تدبیر جدی در بودجه‌ای دیده نمی‌شود. کتاب بودجه سال ۹۸ “کتاب آرزوها” است که تبدیل به کتاب تعبیر خواب شده است. این کتاب به واقعیت نخواهد پیوست. اشکال در آن جا است که برای درآمدهایی که هرگز محقق نخواهد شد هزینه پیش‌بینی شده و این کشور را دچار مشکل می‌کند.

نماینده مردم رشت خطاب به رییس جمهور در مورد پرداخت مطالبات بازنشستگان و خانواده‌ شهدا متذکر شد: این انصاف نیست که مردم ۳۰ سال صادقانه خدمت کنند و ۳۰ سال نیز به دنبال مطالبات‌شان بدوند.

وی همچنین در انتقاد از انتقال دریای خزر به سمنان خطاب به رییس جمهور، گفت‌: به کرات گفته‌ام که گیلانی‌ها از شما طلبکار هستند. شما به خاطر رای بالایی که از گیلان آورده‌اید به گیلان و مردمش بدهکار هستید. از انتقال آب دریای خزر منصرف شوید. مردم شمال کشور چنین اجازه‌ای به شما نمی‌دهند. آقای رییس جمهور! برای اقتصادی کردن برنج فکری کنید. چرا خرید تضمینی برنج را رها کرده‌اید؟ خط اعتباری برای نوسازی کارخانه‌های شالی کوبی را در نظر بگیرید. کشاورزی برنج را از حالت سنتی خارج و ماشین آلات صنعتی را به صورت ارزان در اختیار کشاورزان قرار دهید. کشاورز تکیه گاه ندارد.

جعفری ایمن آبادی با اشاره به وضعیت آب شرب روستاهای گیلان، خاطر نشان کرد: حدود ۳۰۰ روستا در شهرستان رشت آب شرب سالم ندارد. استان گیلان که سالیانه ۱۲۰۰ میلی متر بارندگی دارد، تشنه است. مردم آب شرب ندارند. آب شیرین خدادادی به دریای خزر می‌ریزد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه‌ داد: دفن زباله‌ها در استان‌های شمالی همچون چند صد سال گذشته انجام می‌شود. یعنی زباله‌ها را “دپو” می‌کنند. احشام و حیوانات موذی و بوی بد زباله محیط زیست استان گیلان را به هم ریخته است. کابینه و وزرای شما هم هیچ کاری در این‌ راستا انجام نمی‌دهد.

وی در مورد وضعیت خودروسازان و مشتریان، تاکید کرد: اعتماد مردم سلب و به شدت ضعیف شده است. قول و قرارها هیچ گونه اعتباری ندارد. مگر می‌شود مردم برای خودرو ثبت‌نام کنند، پول را واریز کنند بعد خودروسازان هم تاخیر در تحویل داشته باشند و هم افزایش مبلغ قرارداد؟ اگر زورتان به خودروسازان نمی‌رسد اجازه دهید مردم تکلیفشان را با آنها مشخص کنند.

ایمن آبادی خطاب به رییس جمهور گفت‌: ۱۴ میلیارد دلار اعتبار برای کالای یارانه‌ای هیچ گاه کالای ارزان را به دست مردم نمی‌رساند فقط جیب مافیای وارد کنندگان کالا را پر می‌کند. یارانه‌ها را با کالا برگ الکترونیکی یا کارت الکترونیکی اعتباری به دست مصرف کننده واقعی برسد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در پایان صحبت‌های خود از مردم ایران درخواست کرده که در مراسمات دهه فجر و پیروزی چهلمین سال انقلاب و الخصوص راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کرده و گفت‌: به کوری چشم دشمنان و آمریکای خبیث ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشت و ان‌شاء‌الله که این نظام به دست صاحب اصلی‌اش خواهد رسید.