جعفر پناهی: تطهیر طالبان توسط جمهوری اسلامی خیانتی بزرگ علیه یک ملت!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجعفر پناهی کارگردان شناخته‌شده‌ی سینما در اینستاگرامش در انتقاد به حمایت جمهوری اسلامی از طالبان نوشت که «تطهیر طالبان توسط جمهوری اسلامی خیانتی بزرگ علیه یک ملت بود».

او پیام دعوت احمد مسعود از مردم افغانستان برای قیام عمومی علیه طالبان را منتشر کرد و نوشت «احمد مسعود جوان، جوانه و بارقه امیدی است که مسلما تبدیل به پرچمدار مقاومت و آزادی در منطقه خواهد شد».

پناهی همچنین نوشت: «تلاش برای تطهیر طالبان توسط جمهوری اسلامی خیانتی بزرگ بر علیه یک ملت بود. حکومت جمهوری اسلامی چندی پیش رهبران طالبان را در تهران به آغوش کشید و اینگونه مجوز جنایت در افغانستان، آنهم بر علیه هم‌زبانانمان را داد».

این کارگردان سینما یادآور شد: «افغانستان، تاجیکستان و ایران سه کشورند، اما از نظر فرهنگی و زبان یک ملت محسوب می‌شوند. هرچند برای جمهوری اسلامی منافع نظام مهم است نه منافع ملت و فرهنگ ایرانی».

تظاهرات مردم افغانستان علیه طالبان و دخالت‌های پاکستان؛ کابل؛ ۷ سپتامبر ۲۰۲۱
حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های تروریستی اسلامگرا و فرقه‌ای مانند طالبان که پیشتر توسط سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی تروریستی اعلام شده‌ بودند، خشم و اعتراض افکار عمومی ایرانیان را به دنبال داشته است.

شبکه‌های اجتماعی زبان فارسی به عنوان بازتاب‌دهنده بخشی از افکار عمومی جامعه نشان از مخالفت مردم با دست دوستی دادن و مروت رژیم ایران با طالبان دارد. کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی این سیاست را به شدت مورد نقد قرار می‌دهند.

معترضان در خیابان‌های اطراف از جمله خیابان «انقلاب» نیز به حرکت در آمدند. آنان با در دست داشتن پلاکاردهایی اعلام می‌کنند که کشورهای دنیا از جمله پاکستان و جمهوری اسلامی در حق مردم افغانستان خیانت کرده‌اند.

از سوی دیگر اما تجمع‌های پراکنده‌ای در مشهد و قم با ادعای تصرف پنجشیر توسط نیروهای طالبان شکل گرفته و گروهی پرچم طالبان و داعش را به دست گرفته و حتا اقدام پخش شیرینی نیز کرده‌اند.