جلالی زاده : نه مجلس یازدهم و نه اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نمی‌توانند مشکلات کشور را حل کنند/ متاسفانه جایگاه نهادهای انتصابی قوی‌تر و جایگاه نهادهای انتخابی ضعیف‌تر می‎شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: متاسفانه وضعیت به گونه ای شده که مردم به سمت ناامیدی رفته اند و تا زمانی که جایگاه نهادهای انتصابی قوی تر و جایگاه نهادهای انتخابی ضعیف تر می شود، بیشتر به این ناامیدی دامن زده خواهد شد.

«جلال جلالی‌زاده»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان با تاکید بر اصلاح‌طلبی جامعه محور به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: به نظر بنده خاتمی در سخنانی که اخیرا مطرح کرد به نوعی بر اصلاح طلبی جامعه محور تاکید داشت. البته خاتمی تلاش می‌ کند صلح و آرامش و آشتی را در بین گروه های مختلف ایجاد شود و بیشتر بر آرامش و مدارا تاکید دارد اما آنچه که در حال حاضر، اصلاح طلبان به آن رسیده اند بحث جامعه محوری است که بدون همراهی مردم و جامعه نمی توانند، کاری را پیش ببرند.

او افزود: اصلاح طلبی حکومت محوری هم نشان داده که تاثیر چندانی در ایجاد پایگاه اجتماعی و یا تحکیم پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان ندارد. بنابراین بهترین راه، بازگشت به مردم و امیدوار شدن به حمایت مردمی است که در زمان های مناسب و شرایط بهتر از اصلاح طلبان، حمایت کنند.

جلالی‌زاده ادامه داد: متاسفانه وضعیت به گونه‌ای شده که مردم به سمت ناامیدی رفته‌اند و تا زمانی که جایگاه نهادهای انتصابی قوی تر و جایگاه نهادهای انتخابی ضعیف تر می شود، بیشتر به این ناامیدی دامن زده خواهد شد.

این استاد دانشگاه تهران عنوان کرد: اصلاح طلبان تا زمانی که نتوانند امیدی را با ایجاد تغییرات در جهت منافع مردم ایجاد کنند و نهادهای انتخابی را گسترش دهند نمی توانند کار خاصی انجام دهند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه بی اعتمادی مردم چالشی نه تنها پیش روی اصلاح طلبان بلکه اصولگرایان است، تاکید کرد: نه اصلاح طلبان در حال حاضر می توانند برای مردم کاری انجام دهند و نه اصولگرایان. روشن است که وضعیت دشوار اقتصادی موجب شده تا مردم دچار مشکلات بسیاری شوند. حال چه اصولگرایان و چه اصلاح طلبان متاسفانه نتوانستند اقدام خاصی برای بهبود وضعیت مردم انجام دهند. متاسفانه شعارهای بسیاری از دولت های گذشته تاکنون در مبارزه با فساد سر داده شد اما نتوانستند آن طور که باید با فساد مبارزه شود. در میزان عدم موفقیت در مبارزه با فساد هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان شبیه با یکدیگر برابر هستند. همانگونه که در مسائل اقتصادی نتوانستند کاری از پیش ببرند.

او در پاسخ به این سوال که آیا مجلس یازدهم می‌تواند این مشکلات را کم کند، عنوان کرد: به نظر من مجلس یازدهم نیز نمی تواند کار خاصی انجام دهد یعنی به گونه ای وضعیت به بن بست کشیده شده که آنها هم نمی توانند. بنابراین تا یک اراده قوی نباشد مشکلات کشور حل نخواهد شد. به نظر من تنها کسی که می تواند گره بسته مشکلات کشور را حل کند، مقام معظم رهبری است.