جلال جلالی‌زاده: امثال «ذوالنوری» برای رای مردم و حق شهروندی ارزشی قائل نیستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، جلال جلالی زاده معتقد است : «متاسفانه برخی افرادی که برای رای مردم، حق شهروندی و آزادی بیان و اندیشه آن ها هیچ ارزشی قائل نیستند، در کشور در موقعیت های مختلفی قرار گرفته اند.»

برخی نمایندگان مجلس ملاقات همکاران خود با سیدمحمد خاتمی را تاب نیاورده و کار را به درگیری رساندند. جرقه نخست را محمدمهدی زاهدی زد و ملاقات امیدی‌ها با رئیس دولت اصلاحات را بر خلاف منافع ملی خواند. اعتراض محمد علی وکیلی به او نیز بابی شد تا ذوالنور و کریمی قدوسی و همفکرانشان به جایگاه هیات رئیسه هجوم ببرند. اظهاراتشان مبنی بر اینکه « خاتمی خون ریخته » و … محل این بحث نیست. موضوع مهم‌تر این است که این گروه از نمایندگان مجلس چه جایگاهی برای خود قائل هستند که در قالب آن می‌توانند برای همکارانشان تعیین تکلیف کرده و بگویند که با چه کسی دیدار کنید یا نکنید. این عده از کی و چطور مرجع تشخیص منافع ملی شده اند ؟!

جلال جلالی زاده فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده پیشین مجلس این رویکرد را ناشی از تفکر بسته و دگماتیک عده ای داست که با الفبای حقوق شهروندی آشنا نیستند.

جلال جلالی زاده در گفت و گو با «آزادی» گفت: «هر یک از نمایندگان در مجلس جایگاه خاصی دارد و هیچ کدام نمی توانند به دیگری دستور دهند یا او را از آزادی خود مثل آزادی در ملاقات با دیگران محروم کند. نمایندگان مجاز هستند که با هر تفکر و اندیشه داخل کشور ارتباط داشته باشند. به طور خاص فراکسیون امید و نمایندگان اصلاح طلبان باید با آقای خاتمی در ارتباط باشند زیرا اگر او تکرار نکرده بود، مردم در انتخابات شرکت نمی کردند و به آن ها رای نمی دادند. »

وی افزود: «متاسفانه برخی افرادی که برای رای مردم، حق شهروندی و آزادی بیان و اندیشه آن ها هیچ ارزشی قائل نیستند، در کشور در موقعیت های مختلفی قرار گرفته اند. این افراد گمان می کنند مردم این همه شهید و جانباز داد‌ه‌اند تا چهارتا آدم مثل آن‌ها که حتی در انقلاب هم سهمی نداشته‌اند، سرنوشت مردم را به دست بگیرند. این افراد بدون توجه به آثار عملی برخوردهایشان در داخل و خارج کشور عمل کرده و احساس می‌کنند که لباسی مدیریت وفرماندهی به تن آن‌ها دوخته شده لذا مجاز هستن که در هر مورد اظهار نظر و دخالت کرده و مانع از آزادی دیگران شوند.»

جلالی زاده با تاکید بر اینکه « مجلس باید عصاره فضایل ملت باشد و افراد دارای فضل قبل از هر چیز به عدالت و آزادی اعتقاد دارند» گفت: «کسانی که به آزادی و حقوق دیگران معتقد نیستند و در صحن مجلس که همه جامعه آن را می‌‌بیند و از آن انتظار بیشتری دارند؛چنین عمل می کنند، قطعا دارای فضیلت نیستند.»

این عضو حزب اتحاد ملت ادامه داد:« به نظر من این افراد شایستگی رفتن به مجلس را نداشته ‍‌‌‌‌اند اما در سایه اعمال نظر شورای نگهبان و محروم کردن بسیاری از افراد از حق اساسی خود، به مجلس راه یافته اند و شان مجلس را رعایت نمی‌کنند.»

وی همچنین گفت: « افرادی مثل آقای خاتمی مایه افتخار ایران و سرمایه اجتماعی ایرانیان هستند. این افراد نه تنها نباید محدود شوند بلکه باید زمینه لازم در اختیارشان گذاشته شود تا مردم از اندیشه هایشان استفاده کنند.»

این نماینده پیشین مجلس در تشریح پیامده رفتارهای اینچنینی در مجلس، گفت: « متاسفانه هر وقت که مجامع بین المللی در حال بحث و بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران هستند، عده ای در داخل به نام طرفداری از نظام و انقلاب کارهایی می کنند که نظر خارجی های را تایید می کند. هیچ توجهی هم ندارد که عملکردشان به ضرر ایران و فضای سیاسی است.»