جلسه ترامپ و سران دمکرات ها به تنش کشیده شد

نگام، بین الملل _ دونالد ترامپ از آن تیپ سیاستمدارهای جمهوری خواه است که تا آخر باید پای حرف خود بماند. او به تک تک تعهد هایی که در کمپین انتخاباتی اش داده بود، عمل کرده است. مهم نیست که حزب دموکرات چه کنش و واکنشی نشان میدهد. بحران مهاجرت از ان بحران های جدی است که امریکا و ترامپ را با یک خطر جدی روبه رو کرده است. او برای فائق شدن بر این بحران، سیاست محدودیت  جدید مهاجرتی و همچنین ساختن دیوار بین مرز کشور امریکا و مکزیک را نه تنها پیشنهاد داد بلکه سرسختانه پیگیر عملی کردن آن هاست. او به علت عدم موافقت کنگره وحزب دموکرات با ساختن دیوار، دولت را تعطیل کرد. جلسه اخیر او با نانسی پلوسی بازهم بی نتیجه ماند.

سهراب سهیلی

 

‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا که اعضای بلندپایه حزب دموکرات را برای گفت وگو در مورد بازگشایی دولت و ساخت دیوار مرزی به کاخ سفید دعوت کرده بود، به دلیل تنش با سران دموکرات ها، جلسه را بدون دستیابی به نتیجه ترک کرد.

ترامپ پس از ترک جلسه با «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و «چاک شومر» رئیس اقلیت دموکرات سنا در توئیتی نوشت: همین الان از جلسه با چاک و نانسی خارج شدم. کاملا اتلاف وقت بود. پرسیدم اگر سریعا گشایشی در کارها ایجاد کنم ظرف ۳۰ روز چه اتفاقی می افتد، آیا امنیت مرزی را که شامل دیوار یا حصار فولادی است، تصویب می کنید؟ نانسی گفت: نه. من هم خداحافظی کردم. هیچ چیز دیگری کارساز نیست.

**پلوسی: رئیس جمهوری بداخلاق بود

این جلسه نیم ساعت به طول انجامید و بعد از پایان آن سران دموکرات ها به انتقادات شدید از رئیس جمهوری آمریکا ادامه دادند. پلوسی پس از این ملاقات به خبرنگاران گفت که ترامپ نسبت به تاثیری که تعطیلی دولت روی کارمندان دارد، هیچ حساسیتی ندارد.

وی افزود: بسیاری از کارمندان دولت فدرال حقوق دریافت نمی کنند که این به معنای تراژدی در زندگی آنهاست زیرا این مساله وام مسکن، اجاره خانه، اقساط خرید خودرو و هزینه تحصیل کودکان آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

پلوسی همچنین رئیس جمهوری آمریکا را بداخلاق و ترشرو توصیف کرد و گفت: ترامپ تصور می کند که کارمندان «می توانند از پدرشان پول بیشتری بگیرند».

شومر هم روایت خود از جلسه بی نتیجه با ترامپ را این گونه برای خبرنگاران تشریح کرد: متاسفانه ترامپ بلند شد و از جلسه بیرون رفت. او از پلوسی پرسید، آیا با دیوار من موافقت می کنید؟ پلوسی هم گفت: نه. به همین دلیل ترامپ از سر جایش بلند شد و گفت: پس ما چیزی برای بحث کردن نداریم. بعد، از جلسه خارج شد.

رئیس اقلیت دموکرات در سنا اظهار داشت که ترامپ خواستار «امنیت مرزی» نشد بلکه او خواهان ایجاد «دیوار» بود. ترامپ و جمهوریخواهان همواره خواهان ایجاد دیوار در مرز مکزیک بوده اند اما طی روزهای اخیر گفته اند که می تواند به جای دیوار، «حصار فولادی» ایجاد کرد.

پنس: ترامپ صدایش را بلند نکرد

«مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله مقابل دوربین رسانه ها قرار گرفت و از ترامپ حمایت کرد. او از دموکرات ها به این دلیل که وارد «مذاکرات توام با حسن نیت» نمی شوند، انتقاد کرد.

پنس اظهار داشت: می دانم که میلیون ها آمریکایی، صدها هزار کارمند دولت فدرال مثل ما ناامید شده اند از اینکه دموکرات ها علاقه ای به مذاکرات توام با حسن نیت ندارند.

او ادامه داد: اما همه مردم آمریکا می دانند که در مرزهای جنوبی با بحران جدی امنیتی و انسانی روبرو هستیم. رئیس جمهوری و تمام دولت با سران جمهوریخواه همکاری می کنند تا اصلاحاتی ایجاد کنند که امنیت و ایمنی مردم را تامین می کند.

وی در مورد محتوای جلسه دموکرات ها و ترامپ گفت که رئیس جمهوری از پلوسی پرسید آیا مایل است در ازای بازگشایی دولت بودجه ساخت دیوار مرزی را تامین کند؟ پنس افزود: وقتی پلوسی گفت: نه. رئیس جمهوری همه گفت، خدانگهدار.

پنس تلاش کرد تا نشان دهد که هرچند جلسه موفقی میان ترامپ و دموکرات ها برگزار نشد اما رئیس جمهوری با میهمانان خود بدررفتاری نکرد. وی ادامه داد: رئیس جمهور وارد اتاق شد و به میهمانان آبنبات تعارف کرد. اما به یاد نمی آورم که صدایش را بلند کرده باشد.

«کوین مک کارتی» رئیس اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان نیز به دفاع از ترامپ برخاست و روایت شومر از جلسه را زیر سوال برد. او رفتار دموکرات ها طی جلسه با رئیس جمهوری را «خجالت آور» خواند و از آنها خواست «به اتاق مذاکره برگردند.» به گفته وی، ترامپ در این جلسه صدایش را بلند نکرد.

در همین حال، «میچ مک کانل» رئیس اکثریت جمهوریخواه سنا از ایالت کنتاکی گفت : جمهوریخواهان در کنار رئیس جمهوری خواهند ماند و از طرح وی حمایت خواهند کرد. مک کانل روز پنجشنبه نیز بعد از ملاقات با ترامپ گفته که بود که جمهوریخواهان «پشت رئیس جمهوری هستند.»

مک کارتی و مک کانل هم در جلسه ترامپ با پلوسی و شومر حضور داشتند.

**تهدید دوباره ترامپ

ترامپ قبل از آنکه با سران دموکرات تشکیل جلسه دهد، به کنگره رفت و با اعضای بلندپایه حزب جمهوریخواه در سنا دیدار کرد. وی بعد از جلسه ای که پشت درهای بسته برگزار شد، اظهار داشت که جمهوریخواهان در موضوع دیوار مرزی «کاملا متحد هستند».

رئیس جمهوری آمریکا قبل از جلسه با پلوسی و شومر ابراز خوشبینی کرده بود که دو طرف به توافقی در مورد دیوار مرزی «نزدیک تر» شده اند اما همچنین هشدار داده که اگر لازم باشد این «حق مسلم» را دارد که در مقام ریاست جمهوری، وضعیت فوق العاده اعلام کرده و دیوار مرزی را بسازد.

ترامپ گفته بود اگر جمهوریخواهان و دموکرات ها نتوانند درباره دیوار مرزی با یکدیگر همکاری کنند وی «روش متفاوتی» در پیش خواهد گرفت. مایک پنس نیز در یک مصاحبه رادیویی هشدار داد، دولت «محکم» بر مواضع خود برای تامین بودجه دیوار مرزی ایستادگی خواهد کرد.

هرچند سران جمهوریخواه گفته اند که اعضای این حزب در حمایت از ترامپ صف واحد تشکیل داده اند اما برخی از اعضای جمهوریخواه کنگره از عملکرد رئیس جمهوری راضی نیستند. «سوزان کالینز» سناتور ایالت مین، «لیزا مورکوفسکی» سناتور آلاسکا و «مارکو روبیو» سناتور فلوریدا از جمله جمهوریخواهانی هستند که بیم آن دارند سرسختی های ترامپ بر ایالت های آن ها تاثیر منفی بگذارد.

کالینز در مقاله مشترکی با «جو مانچین» سناتور دموکرات ایالت ویرجینیای غربی از ترامپ خواست تا به مصالحه با رهبران دموکرات دست یابد و یک راه حل دوحزبی را مدنظر قرار دهد. مورکوفسکی همه نگران آن است که تعطیلی دولت بر صنایعی مانند شیلات در آلاسکا تاثیر بدی بگذارد. روبیو هم نسبت به وضعیت شغلی کارمندان دولتی ابراز نگرانی کرد.

اوضاع در واشنگتن به قدری متشنج شده است که وال استریت ژورنال گزارش داده است، ترامپ احتمالا سفر به داووس سوئیس را لغو خواهد کرد. به نوشته این روزنامه، اجلاس جهانی اقتصاد که از ۲۲ ژانویه (دوم بهمن) شروع می شود و اگر تا آن هنگام تعطیلی دولت تمام نشود، ترامپ به داووس نخواهد رفت.

یک چهارم از نهادهای دولت فدرال آمریکا به دلیل اختلاف ترامپ و دموکرات ها بر سر بودجه ساخت دیوار مرزی به تعطیلی کشیده شده است. ترامپ برای عملی کردن وعده انتخاباتی خود خواستار ۵.۷ میلیارد دلار برای ساخت این دیوار شده است. اما دموکرات ها گفته اند که تنها بخش کوچکی از این مبلغ را تامین می کنند.

ترامپ گفته تا زمانی که کل مبلغ درخواستی وی تامین نشود هیچ طرح و قانونی را که به بازگشایی دولت می انجامد، امضا نخواهد کرد. دولت از ۱۹ روز پیش یعنی از ۲۰ دسامبر (۲۸ آذر) تعطیل شده است. حدود هشت صد هزار کارمند دولت یا بدون حقوق کار می کنند یا به مرخصی اجباری فرستاده شده اند.

دموکرات ها که در انتخابات ماه نوامبر اکثریت مجلس نمایندگان را به دست آورند، روز سوم ژانویه (پنجشنبه ۱۳ دی) در اولین جلسه خود دو طرح را برای بازگشایی دولت تایید کردند. بر اساس یکی از این بسته ها، ۱.۳ میلیارد دلار به امنیت و ساخت حصار مرزی اختصاص می یابد که این امکان را فراهم می کند تا وزارت امنیت داخلی به عنوان متولی امنیت مرز تا هشتم فوریه (۱۹ بهمن) بازگشایی شود. طبق بسته دوم که شامل چند لایحه است دموکرات ها گفته اند بودجه سایر نهادها تا سی ام سپتامبر (پایان سال مالی ۲۰۱۹) به طور کامل تامین خواهد شد.
دموکرات ها ساعاتی پیش لایحه ای را با ۲۴۰ رای موافق در مقابل ۱۸۸ رای مخالف تصویب کردند که بر اساس آن بودجه لازم به منظور بازگشایی بخش های تعطیل شده «وزارت خزانه داری»، «سرویس درآمدهای داخلی» و «اداره کسب و کارهای کوچک» تا پایان سال مالی ۲۰۱۹ تامین می شود.

مشاجره علنی ترامپ با رهبران دموکرات کنگره بر سر دیوار مکزیک

چاک شومر بارها در طول این جلسه به آقای ترامپ گفت که دموکرات‌ها آماده همکاری برای جلوگیری از تعطیلی دولت هستندچاک شومر (راست) بارها در طول این جلسه به آقای ترامپ گفت که دموکرات‌ها آماده همکاری برای جلوگیری از تعطیلی دولت هستند

دونالد ترامپ در مشاجره لفظی که مقابل دوربین‌های تلویزیونی با چاک شومر و نانسی پلوسی، رهبران دموکرات‌‎ها در کنگره درگرفت تهدید کرد اگر بودجه درخواستی او برای احداث دیوار مکزیک تصویب نشود او از تعطیل کردن دولت هراسی ندارد.

روز سه‌شنبه (۱۱ دسامبر) چاک شومر، رهبر سناتورهای دموکرات و نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان برای گفتگو در مورد لایحه موقت بودجه به کاخ‌سفید رفتند و در حضور مایک پنس، معاون، رییس‌جمهور، و دوربین‌های تلویزیونی، برای دقایقی با آقای ترامپ به طور لفظی مجادله کردند.

در جریان این گفتگوی پرتنش، آقای ترامپ تاکید کرد که حاضر است به خاطر تامین امنیت مرزی، “با افتخار” به تعطیلی دولت تن دهد.

اگر تا ۱۰ روز دیگر (۲۱ دسامبر) رهبران دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره بر سر لایحه بودجه موقت دولت به توافق نرسند، بخش های از دولت آمریکا به علت قطع بودجه تعطیل خواهد شد.

آقای ترامپ در این لایحه درخواست ۴ میلیارد دلار بودجه برای احداث دیوار و یا ارتقای امنیت مرزی درخواست کرده اما رهبران دموکرات‌ها که در هر دو مجلس کنگره اقلیت هستند می‌گویند بودجه درخواستی بسیار بالاست.

امروز مشاجره لفظی میان رئیس جمهور آمریکا و رهبران حزب دموکرات در حالی درگرفت که در آغاز این جلسه آقای ترامپ گفت: “افتخار بزرگی” است که رهبران دموکرات کنگره را در کاخ‌سفید میزبانی می‌کند.

اما این جلسه که در آن علاوه چاک شومر و نانسی پلوسی، مایک پنس، معاون آقای ترامپ هم حضور داشت، خیلی زود تنش‌آلود شد وقتی که خانم پلوسی و آقای شومر به آقای ترامپ گفتند از نظر آنها امکان تصویب نهایی لایحه بودجه درخواستی دولت در هر دو مجلس نمایندگان و سنا وجود دارد اگر دو جناح بر سر مفاد لایحه به توافق برسند.

اما آقای ترامپ تاکید کرد که او فقط در صورت مهیا شدن بودجه درخواستی‌اش برای احداث دیوار در مرز مکزیک، به تصویب بودجه دولت تن خواهد داد و در غیر این صورت ابایی ندارد که بخش‌هایی از دولت تعطیل شوند.

احداث دیوار حائل میان مکزیک و آمریکا یکی از وعده های اصلی دونالد ترامپ در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ بود هر چند او در آن زمان بارها گفته بود که بودجه ساخت این دیوار را دولت مکزیک پرداخت خواهد کرد.

نانسی پلوسی (چپ) تا چند هفته دیگر رهبر جناح اکثریت در مجلس نمایندگان خواهد شدنانسی پلوسی (چپ) تا چند هفته دیگر رهبر جناح اکثریت در مجلس نمایندگان خواهد شد

بعد از این جلسه پرتنش، چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا از منش و رفتار آقای ترامپ انتقاد کرد و نانسی پلوسی، رهبر دموکرات ها در مجلس نمایندگان که به زودی حزب او اکثریت را در کنگره به دست خواهد گرفت و به احتمال بسیار زیاد خود او رئیس مجلس خواهد شد، در جملاتی کنایه‌آمیز به خبرنگاران گفت که تعطیلی دولت آن هم در آستانه سال نو میلادی “هدیه کریسمس” آقای ترامپ به مردم آمریکاست.

ساعتی پس از این جلسه که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های آمریکا داشته، نانسی پلوسی و چاک شومر در بیانیه‌ای مشترک گفتند: “ما به رئیس جمهور دو پیشنهاد ارایه کردیم که با قبول هر کدام از آنها کار به تعطیلی دولت نخواهد کشید. حالا انتخاب با اوست.”

دموکرات‌ها که دفعه قبل بر سر رضایت ندادن به لایحه بودجه و تعطیلی بخش‌هایی از دولت در افکار عمومی نکوهش شدند، این بار در تلاشند که هرگونه احتمال به تعطیلی کشاندن دولت را متوجه تصمیم و لجاجت دونالد ترامپ کنند.

هر چند آقای ترامپ معتقد است اصرار او بر وفا به شعارهای انتخاباتی‌اش، با استقبال هوادارنش روبرو خواهد شد حتی اگر به تعطیلی دولت و مختل شدن خدمات عمومی و نظامی بیانجامد.