جلسه دادرسی توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی برگزار شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات “توحید امیر امینی” و “کیانوش اصلانی”, دو تن از فعالان ملی مدنی محبوس در زندان اوین روز گذشته از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. جلسه ابلاغ کیفرخواست برای این ۲ فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه مذکور برگزار شده بود و به هر ۲ نفر آنها یک نسخه کپی شده از کیفرخواست تحویل گردید. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۸, “توحید امیر امینی” و “کیانوش اصلانی”, دو تن از فعالان ملی مدنی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” با حضور هر ۲ نفر این افراد و کارشناسان وزارت اطلاعات برگزار شد. این ۲ فعال ملی مدنی از اسفندماه ۱۳۹۷ در زندان اوین و تحت بازداشت بسر می برند. مضمون کیفرخواست صادره برعلیه این ۲ فعال ملی مدنی از بابت پخش تراکت هائی با مضامین نقش زبان مادری بوده که این ۲ فعال ملی مدنی در تهران به هنگام پخش آنها توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شده بودند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ جلسه دادگاه بیشتر از طرح سوال حول اتهامات، اختصاص به نکته نظرات ، پیشنهادات و سوالات کارشناسان وزارت  اطلاعات سپری شد؛

از جمله اتهامات منتسبه بر این ۲ فعال ملی مدنی ” اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام ” بوده که هر ۲ نفر این افراد ضمن رد آنها، در مقام دفاع از اقداماتشان مبنی بر تکثیر بروشورهای مرتبط با “روز جهانی زبان مادری” برآمدند. 

کارشناسان وزارت اطلاعات در یکی از سئوالات: نظر توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی را درباره آشتی ملی و چگونگی دستیابی به این امر جویا شدند که “توحید امیر امینی, ۲ عامل “نقض حقوق شهروندی” و “سرکوب سیستماتیک حقوق اتنیکها در ایران” را از موانع تحقق آن دانسته است.

کارشناسان وزارت اطلاعات راجع به “عباس لسانی”, فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی اردبیل را جویا شدند  که هر ۲ متهم پرونده بیان داشته‌اند: “عباس لسانی هر روز تکثیر می‌شود چون خواست حقوق زبانی و ملی ترکها هر روز در حال تکثیر شدن است”.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به طولانی شدن روند دادرسی در این جلسه “ایمان افشاری” بعنوان قاضی پرونده و با توجه به کافی نبودن دفاعیات جهت اخذ تصمیم برای صدور رای زمان رسیدگی دیگری را بعنوان جلسه دوم دادرسی تعیین کردکه طی روزهای آینده برگزار خواهد شد. 

کیانوش اصلانی و توحید امیر امینی در شامگاه ۱ اسفند ۱۳۹۷ در میدان انقلاب تهران توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند. دو ساعت بعد از بازداشت این افراد, ماموران وزارت اطلاعات به محل کار توحید امیر امینی مراجعه کرده و آنجا را بطور کامل مورد تفتیش قرار داده بودند. پس از تماس تلفنی کوتاهی که کیانوش اصلانی در دومین روز بازداشت با خانواده خود داشت مشخص شد به زندان اوین و بند ۲۰۹ منتقل شده اند.