جلسه دادگاه آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرائی برگزار شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامگلرخ ابراهیمی ایرائی فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق و آتنا دائمی فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین, روز جاری از سو شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران مورد محاکمه قرار گرفتند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸, جلسه رسیدگی به اتهامات گلرخ ابراهیمی ایرائی فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق و آتنا دائمی فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با حضور “آتنا دائمی”  به همراه  وکیل مدافعش «عباس امیری» و همچنین ” گلرخ ابراهیمی ایرائی” به همراه  وکیل مدافع خود «امیر رئیسیان» برگزار شد و این افراد دفاعیات خود را از بابت اتهامت مطروحه به دادگاه ارائه دادند. کیفرخواست پرونده جدید این افراد در تاریخ ۷ و ۸ خردادماه به صورت جداگانه توسط شعبه مذکور به هر ۲ نفر این افراد ابلاغ شده بود.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز جاری جلسه رسیدگی به اتهامات گلرخ ابراهیمی ایرائی و آتنا دائمی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” و با حضور هر دو متهم این پرونده و وکلای مدافع آنها و همچنین نماینده دادستان، “امین ناصری” و کارمند دایره اجرای احکام زندان اوین, “حمیدی” به عنوان نماینده سازمان زندانها برگزار شد.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ پس از بررسی اتهامات و استماع دفاعیات متهمان و وکلای آنها در طی جلسه دادرسی و با توجه به اتهامات  موجود در کیفرخواست صادره به متهمین و وکلای آنان گفته شد که دادگاه طی ۱۰ روز آینده اقدام به صدور رای نهائی خواهد کرد. 

 آتنا دائمی هم اکنون در بند زنان زندان اوین در حال تحمل حبس است و گلرخ ابراهیمی ایرائی در فروردین سال جاری با پایان دوران محکومیت و با تودیع قرار از بابت این پرونده، از زندان آزاد شده است.

کیفرخواست یکی از پرونده هائی که در دوران حبس و در زندان اوین علیه “گلرخ ابراهیمی ایرائی” و “آتنا دائمی” مفتوح شده بود در تاریخ ۷ خردادماه با حضور گلرخ ابراهیمی ایرائی و در تاریخ ۸ خردادماه سالجاری با حضور آتنا دائمی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست  “ایمان افشاری” قاضی شعبه مذکور به متهمین به صورت جداگانه ابلاغ شده بود.

در این پرونده مذکور اتهام “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی” و “توهین به رهبری” از این جهت برای هر ۲ نفر این افراد مطرح شد که مسئولان زندان مدعی هستند گلرخ ابراهیمی ایرائی و آتنا دائمی به بهانه اعتراض به اجرای حکم اعدام سه زندانی سیاسی کورد بنامهای «رامین حسین پناهی, لقمان مرادی و زانیار مرادی» در حین خواندن سرود در سالن ملاقات به آن مرتکب شده اند. همچنین دیگر اتهام “تبلیغ علیه نظام” به بهانه صدور بیانیه‌ها و نامه هایی طرح شده است که به گلرخ ابراهیمی ایرائی و آتنا دائمی نسبت داده شده است. 
همزمان پرونده دیگری نیز شامل اتهام “اخلال در نظم زندان” از سال گذشته علیه این افراد مفتوح است. این دو کنشگر مدنی متهم هستند که در روز ملاقات با بازرسی بدنی بعد از انجام ملاقات و هنگام ورود به بند مخالفت کرده‌اند، خودداری آنها از تفتیش شدن و تمرد و درگیری با ماموران، از طرف مسئولان از جمله مصادیق اخلال در نظم زندان ذکر شده است. 

لازم به ذکر است که دو پرونده مذکور در دو شعبه ۴ و همچنین شعبه ۵ دادسرای مقدس مستقر در زندان اوین بررسی شده و نهایتا به شعبه ۴ دادسرای اوین به ریاست بازپرس خدابخشی ارسال شده بود. جلسات بازپرسی از آبان‌ماه ۱۳۹۷ و پس از آن در ۶ جلسه به صورت مجزا برای این افراد تشکیل شد.