جلسه دادگاه توحید قریشی, زندانی عقیدتی سنی مذهب به تعویق افتاد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدادگاه رسیدگی به اتهامات توحید قریشی, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر که پیش از این قرار بود از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شود علیرغم حضور این زندانی عقیدتی به همراه وکیل مدافع خود به تعویق افتاد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, توحید قریشی, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج به همراه محمد مقیمی وکیل مدافع این زندانی عقیدتی,  پس از حضور در محل شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به وکیل وی اطلاع داده شد که جلسه دادرسی به تاریخ رسیدگی ۷ مردادماه ۱۳۹۸ موکول شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ توحید قریشی, زندانی عقیدتی سنی مذهب, در تاریخ مذکور به همراه محمد مقیمی, وکیل مدافع خود در محل شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب حاضر شده بود و پس از گذشت بدون هیچگونه دلیل موجهی جلسه دادگاه به تعویق افتاد و به تاریخ رسیدگی ۷ مردادماه ۱۳۹۸ تغییر کرد.

لازم به ذکر است, توحید قریشی زندانی عقیدتی سنی مذهب در تاریخ ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۸ دقیقا آخرین روزی بود که محکومیت وی از بابت پرونده اول خو به اتمام میرسید اما با توجه به ممانعت مسئولان زندان رجائی شهر از ازادی وی این زندانی عقیدتی متوجه شد که از بابت پرونده ای دیگر که پیش از این از بابت اتهامات؛ “اجتماع و تبانی از طریق همکاری با گروههای معارض نظام” و ” تبلیغ علیه نظام”  تفهیم اتهام شده بود باید مورد محاکمه قرار بگیرد. 

ممانعت از آزادی توحید قریشی از بابت اتمام دوران محکومیت حبس در پرونده اول در حالی است که این زندانی عقیدتی بیش از ۳ ماه را بصورت بلاتکلیف در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج سپری کرده است. 

 توحید قریشی, در تاریخ ۱۷ مردادماه ۱۳۹۷ از زندان رجایی‌شهر به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین موسوم به بند ۲۰۹ منتقل شده بود. خانواده توحید قریشی در آذرماه همان سال پس از چهار ماه بی خبری از وضعیت این زندانی و پیگیری‌ها و مراجعات فراوان به دادسرای اوین، بدون پاسخ و با رفتارهای توهین‌آمیز مواجه شده و موفق به ملاقات با وی نشدند. وی در آن زمان در حالی از تماس با خانواده خود محروم بود که مسئولان قضایی مدعی می‌شدند توحید قریشی ممنوع‌الملاقات است.
این زندانی در حالی با گشایش پرونده جدید روبرو شد که ماه‌های پایانی محکومیت خود را پشت سر می‌گذاشت. وی در اواسط دی ماه سال گذشته پس از حدود ۵ ماه از بند ۲۰۹ زندان اوین مجددا به زندان رجایی شهر منتقل شد.

لازم به یادآوری است در پی حمله خشونت آمیز روز ۱۷ بهمن ماه سال گذشته نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر و ضرب و شتم  زندانیان سنی مذهب توحید قریشی نیز جز افرادی بود که بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.