جمشید مداحی؛ محقق و استاد دانشگاه یهودی ایرانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ پرفسور «جمشید مداحی» در سال ۱۳۲۹ خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود .

به گزارش ایران وایر، پدرش «ناصر مداحی» چند سالی را با عنوان دبیر فیزیک و ریاضی در مدارس تهران مشغول به تدریس بود؛ اما بعدها به کار آزاد روی آورد.

با استناد به شجره‌نامه خانوادگی مداحی، جدی پدری وی منسوب به خاندان «حاخام یدیدیا شوفط» از روحانیون شاخص کاشان و رهبر مذهبی کلیمیان ایران و جد مادری وی «حکیم نور محمود نهورایی» از اطبای مخصوص و پر آوازه دربار «ناصرالدین شاه قاجار» است.

او در سال ۱۳۵۸ خورشیدی (۱۳۷۹ میلادی) مدرک فوق تخصص را در چهار رشته بیماری‌های داخلی، بیماری‌های قلب و عروق، طب اتمی و کاردیولوژی با موفقیت از دانشگاه UCLA دریافت کرد.

پروفسور مداحی هم‌زمان تحقیقات علمی خود را در رشته قلب و عروق در همان دانشگاه آغاز کرد و به عنوان استادیار دانشگاه و رییس بخش «کاردیولوژی اتمی» مشغول کار شد.

او با گذراندن مدارج استادیاری و دانشیاری در سال ۱۹۹۲ میلادی (۱۳۷۱ خورشیدی) صاحب کرسی استادی در دانشگاه UCLA شد. او همچنین مسئولیت ریاست بخش کاردیولوژی اتمی و بخش الکتروفشانی و توموگرافی (Pet) در انستیتوی «بیو مدیکال» را به عهده گرفت.

پروفسور مداحی در سال ۲۰۱۱ میلادی با همکاری «راو داوید شوفط»، «منصور سینای»، «جک ماهفر» و «ناهید پیرنظر» از بنیان‌گذاران بنیاد «امنون نتصر» بود که فعالیت‌هایش به جمع‌آوری و انتشار آثار آقای امنون اختصاص داشت.