جمهوری‌خواهان لیز چِینی را در پی انتقاد مکرر از ترامپ برکنار کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا با رای‌گیری پشت درهای بسته لیز چِینی، سومین مقام بلندپایه این حزب در مجلس نمایندگان را از سمت خود برکنار کردند.

خانم چنی از زمان یورش ششم ژانویه حامیان دونالد ترامپ به کنگره، علاوه بر رای مثبت به استیضاح او، بارها حزب جمهوری‌خواه را از “تحت سیطره ترامپ ماندن” بر حذر داشته بود.

او که نماینده ایالت وایومینگ و دختر دیک چینی معاون رئیس جمهور سابق آمریکا در دوره جورج دبلیو بوش است، در سلسله مراتب رهبری این حزب در این مجلس در جایگاه سوم بود و مسئولیت مهم ترسیم و ترویج نظرگاه و پیام حزبش را بر عهده داشت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، در واکنش به برکناری خانم چینی ضمن استقبال از رای نمایندگان جمهوری‌خواه گفته “لیز چینی آدم تلخ و مصیبتی بود. دیروز که سخنرانی او را دیدم متوجه شدم که چقدر او برای حزب جمهوری‌خواه مضر است.”

خانم چینی روز گذشته، سه‌شنبه ۱۱ مه، در نطقی پیش از رای‌گیری امروز از حزب جمهوری‌خواه انتقاد کرد که مقابل ادعاهای کذب آقای ترامپ درباره پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ نمی‌ایستد.

او گفته بود همراهی با ادعاهای نادرست و اثبات نشده درباره تخلف گسترده در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر گذشته علاوه بر این که شعار حزب جمهوری‌خواه مبتنی بر “صیانت از حقیقت” را خدشه‌دار می‌کند به عنوان “تشویق دروغگو” تعبیر خواهد شد و به زعم او به دونالد ترامپ برای آسیب رساندن بیشتر به “دموکراسی در آمریکا” کمک خواهد کرد.

خانم چینی در سخنرانی آتشین خود در صحن مجلس آتش انتقاد خود را متوجه آقای ترامپ کرد: “اختیار کردن سکوت و نادیده گرفتن دروغ، دروغگو را تشویق می کند.”

او افزود: “من نمی توانم بیکار بنشینم و سکوت کنم درحالی که دیگران حزب ما را به مسیری می اندازند که به حاکمیت قانون بی اعتناست و به عملیات رئیس جمهور سابق برای تضعیف دمکراسی ما ملحق می شود.”

دو نفری که در سلسله مراتب رهبری در این مجلس جایگاه بالاتری از او دارند خواهان جایگزینی او با یکی از وفاداران آقای ترامپ بودند که به زودی انتخاب خواهد شد.

این حرکت نشانه بارزی میزان نفوذ آقای ترامپ در حزب جمهوری خواه شش ماه بعد از شکست انتخاباتی اوست.

بیعت مجدد با ترامپ یا محاسبه‌کاری رهبران جمهوری‌خواه؟

امیر پیام – بی‌بی‌سی واشنگتن دی‌سی : این که یک مخالف دانه درشت دونالد ترامپ -لیز چینی که بزرگ شده در خانه یکی از سرسلسله‌های حزب جمهوری‌خواه است- تنها ۴ ماه بعد از یورش ششم ژانویه به کنگره، سرنگون شود می‌تواند به راحتی «برخاستن ققنوس از دل آتش» تعبیر شود.

اما مانند بقیه تیترهای خبری در واشنگتن، پشت این هیاهو هم یک خبر بزرگتر نهفته است. این که رهبران جمهوری‌خواه به این نتیجه رسیده‌اند که برای کسب اکثریت در مجلس نمایندگان فعلا چاره‌ای جز ماندن زیر بیرق دونالد ترامپ ندارند.

او همچنان محبوب‌ترین چهره حزب جمهوری‌خواه در میان رای‌دهندگان حامی این حزب است. این جمعیت بزرگ هنوز با حرارت از اتفاقاتی که در جریان انتخابات سال ۲۰۲۰ روی داد یاد می‌کنند و رهبران حزب جمهوری‌خواه می‌خواهند از این «شور و شوق» برای «گرم نگه داشتن تنور انتخابات» کنگره در سال ۲۰۲۲ نهایت استفاده را کنند. آنها برای تصاحب اکثریت در مجلس نمایندگان تنها به ۶ کرسی نیاز دارند.

اما آیا این به آن معنی است که حزب جمهوری خواه از هم اکنون به دنبال بازگرداندن دونالد ترامپ به کاخ‌سفید است؟ نه لزوما. هر دو رهبر اصلی جمهوری‌خواهان در کنگره پس از وقایع روز ششم ژانویه نشان دادند که آماده «عبور از ترامپ» هستند.

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا، در سخنرانی آتشین خود در روز تبرئه آقای ترامپ از استیضاح دوم گفت که شخصا رئیس جمهوری سابق را مقصر در شکل‌گیری حمله خونین ششم ژانویه به کنگره می‌داند و معتقد است او باید برای این کار مواخذه شود اما فقط چون دیگر در کاخ‌سفید نیست نباید از ابزار استیضاح علیه او استفاده کرد.

کوین مک‌کارتی، رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان هم در پی یورش ششم ژانویه، مواضع بسیار تندی علیه دونالد ترامپ گرفت هر چند، چند روز بعد به فلوریدا و اقامتگاه مجلل آقای ترامپ رفت و با او عکس یادگاری همراه با لبخند گرفت.

با این حال، در فضای فعلی که هنوز منقلب از انتخابات نوامبر است و با توجه به شانس بالای حزب جمهوری‌خواه برای به دست گرفتن کنترل کنگره، هم میچ مک‌کانل و هم کوین مک‌کارتی ترجیح می‌دهند دست کم تا پایان انتخابات پارلمانی ۲۰۲۲ در برابر خشم و عصبانیت رای‌دهندگان خود نایستند.

این که چنین رویکردی تا انتخابات سال ۲۰۲۴ ادامه یابد منتج از نتایجی خواهد بود که در نوامبر ۲۰۲۲ به دست می‌آید. آنجاست که جمهوری‌خواهان پس از دو سال بیرون ماندن دونالد ترامپ از کاخ‌سفید شاهد قدرت و نفوذ واقعی او بر رای‌دهندگان خواهند بود. آیا او با حمایت از نامزدهای جمهوری‌خواه، کنگره را از چنگ دموکرات‌ها در خواهد آورد و یا مانند نوامبر ۲۰۲۰، با شوراندن مخالفان خود یک بار دیگر زمینه‌ساز شکست حزب خواهد شد؟

چِینی چه طور به دردسر افتاد؟

سقوط سیاسی او به تبعات شورش روز ششم ژانویه در کنگره مربوط می شود، زمانی که هواداران آقای ترامپ به کنگره که مشغول تایید نتیجه انتخابات به نفع جو بایدن بود یورش بردند.

او یکی از ده عضو حزب خود بود که چند روز بعد در همراهی با دمکرات ها به استیضاح آقای ترامپ در ارتباط با آن یورش رای داد. آقای ترامپ بعدا از سوی سنا که در کنترل جمهوری خواهان بود تبرئه شد.

اعضای این حزب یک ماه بعد با متهم کردن خانم چِینی به عدم وفاداری برکناری او از پست رهبری را به رای گذاشتند.

او با ۱۴۵ رای در مقابل ۶۱ رای جان به در برد، با این حال از آن زمان به سرزنش آقای ترامپ ادامه داده است.

او هفته پیش در مقاله ای در ستون آزاد روزنامه واشنگتن پست به شدت از آقای ترامپ انتقاد کرد که به نظر می رسد باعث خشم بسیاری از جمهوری خواهان شده باشد.

بعد از انتشار آن مقاله رهبران حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان فرآیند برکناری او را شروع کردند و صبح چهارشنبه، ۱۲ مه، توانستند در یک رای‌گیری که به صورت ناشناس و پشت درهای بسته انجام گرفت لیز چینی را از حضور در مثلث رهبری کنار بگذارند.