جمهوری اسلامی:خواسته جنتی استیلاطلبی برمجلس است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مسیح مهاجری نوشت: سخن آیت الله جنتی، آشکارا برخلاف قانون اساسی است و این خواسته دبیر شورای نگهبان، استیلا‌طلبی این شورا بر مجلس است و به همین دلیل با در راس امور بودن مجلس در تضاد است.

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشت روز شنبه خود تصریح کرد: مجلس یازدهم نه انقلابی عمل می‌کند، نه قوی و نه مایل است در راس امور قرار داشته باشد. این خود مجلس است که باید خود را تقویت کند، انقلابی‌گری به شعار نیست، به عمل است.

دبیر شورای نگهبان گفته نظارت این نهاد بر نمایندگان مجلس باید در تمام طول چهارساله نمایندگی اعمال شود. سخنگوی شورای نگهبان نیز پیشتر همین خواسته را مطرح کرده بود.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان روز دوشنبه ۳۰ تیر در نشستی با اعضای هیأت رئیسه مجلس یازدهم درباره موضوعاتی چون نظارت دائمی این شورا بر نمایندگان و نیز “نظارت نمایندگان بر نمایندگان” صحبت کرد.

جنتی موضوع “نظارت مجلس بر مجلس” را بسیار مهم دانسته و از اینکه در گذشته این نظارت به درستی صورت نگرفته اظهار ناخشنودی کرد.  به نظر او همین مسئله باعث بسیاری از “سوءرفتارها و تخلفات” برخی نمایندگان شده است.  او همچنین ابراز امیدواری کرد که “نقاط ضعف هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، اصلاح و به هیأتی کارآمد تبدیل شود”.

جنتی در بخش دیگری از سخنانش درباره “وظیفه نظارتی شورای نگهبان” گفت: «گرچه نظارت ما بر روی نمایندگان دائمی است، اما شورا به دلیل اشکال قانونی نمی‌تواند در دوره چهار ساله نمایندگی، فردی که دچار انحراف و فساد می‌شود را از ادامه کار منع کند که این نقیصه باید برطرف شود.»

احمد جنتی، دبیر ۹۳ ساله شورای نگهبان، یکی از کسانی است که موضوع نظارت استصوابی این شورا را بدعت‌گذاری کرد و ظاهرا حالا نیز به دنبال دائمی کردن این نظارت بر نمایندگان است.