جمهوری اسلامی: تبعه کلمبیایی دستگیرشده دیپلمات ونزوئلایی است/ بازداشت او بدعتی است خطرناک است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزرات خارجه ایران، الکس ساب موران یک بازرگان کلمبیایی که در آمریکا به “پولشویی” متهم بوده و سال گذشته در غرب آفریقا بازداشت شده را “دیپلمات ونزوئلایی” توصیف و دستگیری وی را “یک بدعت خطرناک” خوانده است.

ایالات متحده در پی انتقال الکس ساب موران به خاک آمریکا جهت محاکمه وی است. گفته شده است که الکس ساب در حال سفر با هواپیمای شخصی خود به ایران بوده که اواخر خرداد ۱۳۹۹ (اواسط ژوئن ۲۰۲۰) در دماغه سبز بازداشت شد.

دادستان کل کلمبیا یک هفته پیش از بازداشت وی از توقیف دارایی‌های الکس ساب در کلمبیا خبر داده بود. این بازرگان رابطه نزدیکی با حکومت ونزوئلا دارد. دماغه سبز مجمع‌الجزایری کوچک در غرب آفریقا است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز در یک کنفرانس خبری در تهران که به دلیل شیوع ویروس کرونا با تدابیر بهداشتی برگزار شده بود گفته است: “آقای آلکس ساب با گذرنامه دیپلماتیک و به عنوان فرستاده دولت ونزوئلا به منظور تهیه اقلام دارویی و غذایی برای مردم این کشور از سوی دولت ونزوئلا عازم ماموریت بود که دولت آمریکا با اعمال غیرقانونی و فراسرزمینی قوانین داخلی خود و صرفا با اغراض و اهداف سیاسی مانع انجام ماموریت وی شده است”.

آقای خطیب‌زاده در اظهارات امروز خود از دولت جو بایدن بابت باقی ماندن تحریم های اتمی ایران که دولت دونالد ترامپ آنها را مجددا به اجرا گذاشت، انتقاد کرده و دولت آمریکا را متهم کرده که این اقدامات را بابت “خوشنودی” اسرائیل انجام می دهد.

وزارت دادگستری آمریکا سال گذشته با طرح اتهام پولشویی و فساد علیه این بازرگان کلمبیایی اعلام جرم کرد.

وزارت خارجه ونزوئلا بازداشت آقای ساب را “غیرقانونی و خودسرانه” خوانده و گفته بود او در تامین غذا، دارو و نیازهای ضروری به دولت کمک‌ می‌کرده است.

بازداشت این بازرگان چند هفته پس از ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا انجام شده که طی آن گزارش شده بود ونزوئلا بهای سوخت دریافتی از ایران را با طلا می‌پردازد. چندی پیش گزارش‌هایی از درخواست ونزوئلا برای انتقال ذخایر شمش‌های طلایش در بانک‌های خارجی منتشر شد.
سفیر ایران در کاراکاس معامله سوخت با طلا را تکذیب کرده است. هم ایران و هم ونزئلا تحت تحریم‌های یکجانبه آمریکا هستند.

انتقال سوخت از ایران به ونزوئلا، که با همراهی کشتی‌های نظامی ونزوئلا با نفتکش‌های ایرانی انجام شد، از طرف مقام‌های دو کشور به عنوان دستاوردی مهم ستایش شد و نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا گفت برای تشکر شخصا به ایران خواهد رفت.

آقای ساب شهروندی ونزوئلا را هم دارد و قراردادهایی برای تامین بسته‌های کمک غذایی به شهروندان ونزوئلا به او واگذار شده است.

ونزوئلا در سال‌های اخیر با بحران شدید اقتصادی و ناآرامی‌های سیاسی روبرو بوده است.