جمهوری اسلامی پریسا جهانفکریان را به المپیک نمی‌فرستد/ او به دلیل جراحی کتف نمی‌تواند در المپیک شرکت کند/ پزشک جهانفکریان: می‌توانم او را آماده کنم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکمیته ملی المپیک ایران اعلام کرده پریسا جهانفکریان، وزنه‌بردار ایرانی “شرایط حضور در بازی‌های المپیک توکیو را ندارد”.

او با دریافت سهمیه المپیک قرار بود “اولین وزنه‌بردار زن ایران” در تاریخ المپیک باشد.

چند روز پیش اعلام شد که با انصراف سه وزنه‌بردار زن کشور ساموآ برای حضور در المپیک توکیو، بر اساس رده‌بندی یک سهمیه به خانم جهانفکریان تعلق یافته است.

بسیاری با شادمانی از این اتفاق، از خانم جهانفکریان به عنوان اولین وزنه‌بردار زن ایران در تاریخ المپیک نام می‌بردند که در کنار سایر ورزشکاران زن توانسته به این مسابقات مهم راه یابد.

اما امروز روابط عمومی کمیته ملی المپیک ایران اعلام کرد فدراسیون پزشکی ورزشی تشخیص داده او به دلیل شرایط جسمانی و جراحی کتف نمی‌تواند در المپیک شرکت کند.

المپیک توکیو که یک سال به دلیل کرونا به تاخیر افتاده، ۲۳ ژوئیه آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش، شورای پزشکی فدراسیون پزشکی ورزشی که با حضور “چند پزشک فوق تخصص، جراح و نمایندگان این فدراسیون تشکیل شده بود پس از بررسی مدارک پزشکی و کنترل گزارشات جراح مربوطه اعلام کردند که وی با وضعیت موجود شرایط حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را ندارد. “

کاظم پنجوی، که از قهرمانان وزنه‌برداری است و در المپیک هم شرکت کرده، به بی‌بی‌سی گفت آمادگی جسمی برای شرکت در مسابقه مهم است اما پزشک خانم جهانفکریان گفته که می‌تواند او را آماده کند.

یکشنبه گذشته، علی مرادی، رییس فدراسیون وزنه‌برداری ایران بعد از دیدار با خانم جهانفکریان درباره وضعیت سلامت او گفته بود که حضور او در المپیک “قطعی” است: “حضور در المپیک به ویژه به عنوان اولین بانوی دارنده این سهمیه در تاریخ وزنه‌برداری زنان کشور، فرصت ویژه‌ای برای کسب تجربه و افتخارآفرینی است و بدون شک مقدمات لازم را برای اعزام خانم جهانفکریان فراهم خواهیم کرد. “

خانم جهانفکریان قرار بود در رده وزنی ۸۷ کیلوگرم که رده فوق سنگین محسوب می‌شود، در رقابت‌ها شرکت کند.