جمهوری اسلامی چگونه از حماس حمایت می‌کند؟/ پهپادهای قاصف و ابابیل در غزه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ اندکی پس از اعلام آتش‌بس میان گروه‌های فلسطینی و اسرائیل، حماس به خاطر حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از تهران تشکر کرد. کرستن کنیپ، همکار بخش مرکزی دویچه‌وله در تحلیلی به چگونگی این حمایت‌ها می‌پردازد.

به گزارش دویچه وله، گروه‌های فلسطینی و اسرائیل پس از ۱۱ روز درگیری شدید نظامی با اعلام آتش‌بس از بامداد جمعه ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت) موافقت کردند.

به نوشته کرستن کنیپ سپاه پاسداران جمهوری اسلامی چند ساعت پس از اعلام آتش‌بس به شیوه خود به آن واکنش داد: رونمایی از یک پهپاد جنگی به نام “غزه”.

بنا بر گزارش‌ها روز جمعه در مراسمی با حضور حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران و امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، از یک “پهپاد فوق سنگین و پهن پیکر” به نام غزه رونمایی شد که گفته می‌شود قادر است با حمل ۱۳ بمب حدود ۲۰ ساعت پرواز کند.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس پس از اعلام آتش‌بس در یک سخنرانی از کمک‌های مالی و تسلیحاتی “بی دریغ” جمهوری اسلامی تقدیر کرد و حسین سلامی در یک گفت‌وگوی تلفنی با او تاکید کرد که ایران آمادگی دارد “انواع کمک … در همه زمینه‌ها” را در اختیار گروه‌های فلسطینی قرار دهد.

اسلامگرایان افراطی حماس سه روز پس از آغاز دور تازه مناقشه نظامی در منطقه یک فیلم ویدئویی در اینترنت منتشر کردند که لحظه پرتاب یک پهپاد انتحاری از نوع “شهاب” را نشان می‌دهد.

در همان روز اسرائیل نیز ویدئویی از سرنگون کردن یک فروند پهپاد مدل “قاصف” را منتشر کرد. شیعیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن پیشتر از چنین پهپادهایی برای حمله به مواضعی در عربستان استفاده کرده‌اند.

حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی از شروع دور تازه درگیری‌ها تا زمان اعلام آتش‌بس بیش از چهار هزار موشک با بردهای مختلف به سمت اسرائیل پرتاب کردند که اغلب آنها از دقت کافی برخوردار نبوده‌اند.

این ضعف در مورد پهپادها که به سیستم‌های ناوبری و هدف‌یابی مجهز هستند کمتر است. اسرائیل از این حرکت می‌کند که حماس این پهپادها را با امکانات خود اما بر اساس نقشه‌ها و طراحی‌هایی تولید می‌کند که از ایران دریافت کرده است.

پهپادهای ایرانی در باریکه غزه

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از جانشین سابق وزیر دفاع نوشته‌اند که نقشه این پهپادها ایرانی اما تولید آنها بومی است. کارشناسان معتقدند اغلب پهپادهای مورد استفاده گروه‌های فلسطینی در باریکه غزه مطابق الگوی دو مدل ایرانی “قاصف” و “ابابیل” ساخته شده‌اند.

هی لاوت از اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی می‌گوید تمام شواهد حکایت از آن دارد که جمهوری اسلامی همچنان از حماس حمایت می‌کند و این حمایت بیش از هر چیز در قالب انتقال تخصص و فناوری نظامی انجام می‌شود.

او افزود دلیل این ارزیابی بستن تونل‌های قاچاق کالا و تجهیزات به باریکه غزه توسط مصر از سال ۲۰۱۴ و عادی سازی مناسبات اسرائیل و سودان در سال گذشته است.

این کارشناس می‌گوید در حال حاضر با قطعیت نمی‌تواند گفت که چه حجم کالا و تجهیزات و از چه مسیری به باریکه غزه قاچاق می‌شود. مهم‌ترین راه‌های زمینی ارتباط باریکه غزه با جهان خارج در جنوب این منطقه و در مرز مصر قرار دارند.

تولید بومی موشک و پهپاد با یاری ایران

علی واعظ، از گروه بحران بین‌المللی می‌گوید دقیقا به دلیل دشواری زیاد انتقال مستقیم کالا به باریکه غزه جمهوری اسلامی به حماس کمک کرده موشک و دیگر پرنده‌های جنگی مورد نیازش را خود تولید کند. او افزود ایران این شیوه را در یمن هم به طور موثری آزموده است.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن سال گذشته با پهپادهای مدل هواپیماهای بدون سرنشین ایران به هدف‌هایی در عربستان سعودی حمله و از جمله به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو خسارت‌های سنگینی وارد کردند.