جمهوری خواهان در مقابل ترامپ؛ دیوان عالی آمریکا قانون بیمه درمانی ارزان را لغو نکرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدیوان عالی آمریکا با نادیده گرفتن چالش حقوقی ایالت تگزاس و ۱۷ ایالت دیگر که حزب جمهوریخواه در آنها دولت را در دست دارد، قانون بیمه درمانی اجباری برای بیمه درمانی همگانی ارزان را لغو نکرد.

این سومین بار از سال ۲۰۱۰ است که قانون مراقبت پزشکی ارزان (ACA) که در زمان باراک اوباما به تصویب کنگره رسید با چالش حقوقی مواجه شده اما شکست نخورده است.

این قانون امکان آن را می‌دهد که همه از جمله کسانی که دارای سابقه بیماری‌های مزمن هستند توسط بیمه‌گران بیمه شوند و به چند میلیون آمریکایی کم‌درآمد امکان می‌دهد خود را بیمه درمانی کنند.

قضات یوان عالی با اکثریت هفت رای موافق و دو رای مخالف رای دادند که ایراد حقوقی شاکیان وارد نیست و طرفین دعوا از نظر حقوقی حق ارجاع شکایت به دادگاه را نداشته‌اند. قضات دادگاه در رای خود حتی به ایراد شاکیان در این مورد نپرداخت که بخشی از قانون فوق در تضاد با یکی از اصول قانون اساسی است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا که این قانون را باعث اجبار مردم به بیمه می‌دانست، از چالش شاکیان حمایت کرده بود. وی در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ وعده داده بود که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری این قانون را لغو کند اما اگرچه این قانون اصلاح شد اما لغو نشد.

جمهوریخواهان عضو کنگره در دوره‌ای که اکثریت هر دو مجلس را در دست داشتند این قانون را لغو نکردند.