جناب آقای حداد عادل، توجیه شما شبهات بیشتری ایجاد کرد

✍️نوید قائدی

طی چند روز گذشته مدیایی از آقای حداد عادل در پاسخ به مصاحبه آقای فتاح مدیر وقت بنیاد مستضعفان در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی منتشرشده که محتوای بیانات ایشان بر شبهات قبلی افزوده است که در ذیل به پاره‌ای از آن‌ها اشاره می‌شود :


۱- جناب آقای حداد عادل خواهشا در مقام پاسخگویی کمتر از نام رهبری استفاده کنید، قرار نیست جهت توجیه، گرفتن و پس دادن تعدادی زمین به هر دلیل نام رهبری وارد این جریانات و مشاجرات رسانه‌ای شود، شما به‌عنوان یک فرد فرهنگی باید بدانید پخش عمومی این گفتارها شاید در افکار عمومی به دلایلی شبهات بیشتری ایجاد کند.


۲- شما گفته‌اید وضع نابهنجار علوم انسانی در آموزش و پروش سبب شد به فکر تأسیس این مدارس بی افتید، جناب حداد اگر وضع در کلیت موضوع نابهنجار است نیاز به ایجاد تغییرات اساسی و پایه‌ای در محتوای دروس، نوع آموزش و پیش‌نیازها در کل مجموعه آموزش‌وپرورش کشور است، مگر می‌شود تنها با ایجاد یک و یا چند مدرسه چنین تغییرات بنیادی ایجاد کرد.


۳- جناب حداد گویا در خبرها آمده مجموعه مدارس فرهنگ پایه‌های ابتدایی هم تأسیس کرده است، اگر چنین اخباری صحیح است این موضوع کجای مقوله اصلاح و ترمیم تدریس علوم انسانی که از مقاطع بالاتر شروع می‌شود قرار دارد.


۴- شما گفته‌اید تأسیس این مدارس در کل کشور تأثیر بسزایی در روند آموزش علوم انسانی داشته است، لطفاً چند مورد کمی و کیفی این تأثیرات را به‌گونه‌ای که برای عموم قابل‌درک و فهم باشد بفرمایید.


۵- افکار عمومی به خاطر دارد که همسر حضرت‌عالی در برنامه‌های قبل سیما اعلام کرده بود که پسرم که به سن دبیرستان رسید با تحقیق مدرسه مناسبی نیافتیم بعد به فکر ایجاد مدرسه غیرانتفاعی با موضوع تدریس علوم انسانی افتادیم، لذا گفتارهای قبل با گفتارهای فعلی شما همسو نیست،که کلیت قضیه را به رهبری منتسب می‌کنید که ایشان اصرار داشتند که چنین مدارسی تأسیس شوند.


۶- طبق بررسی‌ تعدادی از خبرنگاران مشخص‌شده که پسران و دختر و حتی عروس حضرت‌عالی از سنین کم در این مدارس تدریس می‌کنند که این شبهه را ایجاد می‌کند که به‌نوعی کسب‌وکار فامیلی است و این عزیزان چه قدر تجربه کاری داشته‌اند،که می‌توانند پیشران یک سیستم آموزشی نوین باشند.


۷- ایجاد مدرسه‌ای در منطقه الهیه تهران آن‌هم در یک ساختمان خاص و ویژه و با کسب شهریه، چه ارتباطی با قشر مستضعف جامعه و تربیت نیروی انسانی متعهد و ویژه دارد، آیا امکان تحصیل تمامی اقشار ضعیف و مستعد در این مدارس میسر است؟ اگر ظرفیت محدود است این گزینش چگونه و با چه معیارهایی انجام می‌شود و میزان شهریه‌های دریافتی که تا مبالغ ۱۵ میلیون و بیشتر هم قیدشده چگونه است؟


۸- جناب حداد عادل در سراسر کشور عزیزمان ایران تعداد بسیاری دانش‌آموز مستعد و نخبه و مؤمن و ولایی جود دارند که امکان رشد و تعالی ندارند و جهت اطلاع گاهی فقر و نداری باعث ترک تحصیل آن‌ها می‌شود، شما این برخورد دوگانه تهران نشین ها با استان‌های ضعیف و محروم را چگونه توجیه می‌کنید.


۹-آیا اگر از همان روزهای سال ۷۲ ملک بنیاد فروش می‌رفت و هزینه آن صرف ساخت چنین باب مدرسه در مناطق محروم می‌شد، آیا اکنون ثمره آن نمی‌توانست تربیت نیروهای انسانی گران‌مایه و مستعد خدمت حداقل در همان مناطق خود باشد، مگر نه تعداد بی‌شماری نخبه و تحصیل‌کرده و افراد مؤمن و انقلابی و ولایی از دل همین مناطق محروم کشور رشد کرده‌اند.


۱۰- جناب آقای حداد گفته‌اید فرزندان و نوه‌های شما که در این مدارس درس‌خوانده‌اند شهریه داده‌اند، کاش بهتر توضیح می‌دادید با توجه به ظرفیت محدود پایه‌ها نحوه ثبت‌نام و گزینش آن‌ها چگونه بوده که مثلاً از میان هزاران متقاضی چگونه ثبت‌نام‌شده‌اند؟ آیا اصلاً قشر مستضعف می‌تواند برای تحصیل فرزندش شهریه‌ای میلیونی پرداخت کند؟


۱۱- شما فرموده‌اید فرزندان شما با مدارک بالای علمی با دریافت کمترین میزان حقوق در این مدارس تدریس می‌کنند، آیا شما می‌دانید در شهر تهران چه تعداد جوان باسواد و مستعد خدمت به مستضعفان وجود دارند که با داشتن مدارک فوق‌لیسانس و حتی دکترا پیک موتوری کار می‌کنند؟ آیا این افراد امکان تدریس در مدارس فرهنگ رادارند؟


۱۲ – درنهایت گفته‌اید اعتقاددارید تربیت نیروی انسانی متعهد که علاقه خدمت به مستضعفان را دارند از وظایف اصلی این مدارس است که به این کار ادامه می‌دهید، مگر در کلیت نظام آموزشی کشور چنین اهداف و برنامه‌هایی در جریان نیست؟ آیا این نوع گفتار باکلیت نظام آموزشی کشور در تناقض نیست؟اگر حضرت‌عالی علاقه‌مند بودید بفرمایید تا هم‌اکنون هزاران جوان مستعد و باسواد و علاقه‌مند به خدمت مستضعفان به شما معرفی کنم و شما ترتیبی دهید تا امکان فعالیت داشته باشند؟البته اگر منظور شما تربیت نیروهایی ویژه برای کسب تصدی های مدیریتی و دولتی است که بحث چیز دیگری است.


جناب آقای حداد عادل محتوای فیلم توجیهی به مخاطبین القا می‌کند که همه مردم ایران باهم برابرند اما بعضی‌ها برابرترند،لذا توصیه می‌کنم چندین بار فیلم و محتوای منتشرشده را بازنگری و با مشاورین زبده‌تری جهت توجیه مطالب ارائه‌شده توسط آقای فتاح مشورت نمایید.

من الله التوفیق