جناب حجت الاسلام! شما و ۶۰۰ هزار مرغداری؟ / یادداشت

✍️محمد مهاجری

« دولت مدعی تدبیر، با چه تدبیر و سیاستی فضای کالاهای اساسی را به جایی رسانده که به‌رغم وجود ۶۰۰ هزار مرغداری در کشور که می‌توانستیم صادرکننده باشیم، اکنون مردم عزتمند ما باید ساعت‌ها وقت خود را در صف‌های خرید مرغ بگذرانند؟

عبارت بالا را یک استاد فلسفه اسلامی و یک حجت الاسلام محترم بیان داشته و در روزنامه محترم کیهان چاپ شده است. از آنجا که انشاءالله به عنوان مسلمان معتقد به شان روحانیت و بخصوص اهل فلسفه ، به هرگونه سخن غلط و ناروا از سوی روحانیون حساسیت دارم متعرض آن می شوم.

جناب حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه چهره ای است که در رسانه ها و بخصوص صداوسیما پای ثابت است. شخصا حرفهای ایشان را زیاد می خوانم و گوش می دهم.

این بارجناب ایشان به عنوان استاد فلسفه، وارد موضوع مرغ شده است. هرچند که اگر ایشان به جای این امور به تخصص خود می پرداخت، مفیدتر و ارزشمندتر بود، اما با حسن نیت فرض را بر این می گذارم که می خواسته است درد ملت را بازتاب دهد.اما چرا با اطلاعات غلط و دروغ؟

جناب آقای خسروپناه! می دانید ۶۰۰هزار واحد مرغداری یعنی چه؟ ماشین حساب خدمتتان هست؟ از همان بولتن نویسهایی که این آمار را به شما داده اند سوال کنید برای هر واحد مرغداری چه سرمایه ای باید هزینه شود؟ و اگر فقط در هر مرغداری ۱۰ نفر مشغول باشند چه نیروی انسانی بزرگی در آن شاغل است؟

جناب آقای خسروپناه عزیز! برادر کوچکترم! گیرم این اطلاعات را به شما دادند. حتی آدمهای معنون هم دادند. حتی افراد مورد وثوق تان هم بودند.خودتان ذره ای به فکرتان نرسید این عدد۶۰۰هزار از کجا آمده؟

داستان محکومی در ذهن تان تداعی نمی شودکه حاکم برایش ۱۰۰۰ضربه شلاق مقرر کرد و او خندید؟ و در پاسخ سوال حاکم، گفت علت خندیدنم این است که حاکم یا عدد ۱۰۰۰ را نمی فهمد یا تا حالا شلاق نخورده؟

برادر من! طبق ارقام اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۶ کل مرغداریهای گوشتی کشور حدود۲۰۰۰۰ واحد بوده که مجموعا ۴۷۰۰۰ سالن داشته اند. یعنی رقمی که شما برای تعداد مرغداری ها اعلام کرده اید ۳۰ برابر بیشتر از میزان واقعی است.

در این ۴-۵سال اخیر هم که به فرمایش شما این دولت بی تدبیر کار درخشانی انجام نداده که تعداد مرغداری ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده باشد.

جناب استاد! افتادن به چاله بازی سیاسی ، حتی شخص متشخص و عالمی چون شما را به سرعت به گرداب خطا می کشاند و مانع “قول سدید” می شود. من هم چون شما – و به واسطه حرفه ام صدها بار بیش از شما- به نقایص و ناتوانیهای این دولت واقفم و به همین دلیل اعلام آمادگی می کنم که هروقت خواستید حتی در بازی سیاسی به کسی حمله کنید اطلاعات لازم و موثق را تقدیم تان کنم تا نزد مردم متدین و جوانهای ریزبین و تیزبین، روحانیت لازم الاحترام مملکتم، اعتبارش مخدوش نشود.