جنجال انتصاب دامادهای مقامات ایران در سمت های مهم دولتی؛ آقایان رفتند و آقازاده ها آمدند

 

 

سارا آکالین

انتصابات فامیلی در حکومت ایران طی روزهای اخیر انتقادات شدیدی را در پی داشته که در این میان نوک حملات به سوی دامادهای حسن روحانی، رییس جمهور و احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و از اعضای هیات رئیسه مجلس خبرگان نشانه رفت. به گونه ای که خاتمی در واکنشی عجیب گفت انتصاب دامادش در سازمان برنامه و بودجه حاصل سفارش او به مقام های دولت حسن روحانی نبوده است.

از سوی دیگر کامبیز مهدی زاده داماد حسن روحانی رئیس جمهور که از سوی وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت به سمت معاون این وزارتخانه و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منصوب شده بود، مجبور به استعفا شد. اما به جز مهدی زاده، برخی از افراد خانواده روحانی در مشاغل مختلف مدیریتی در دولت منصوب شده و مشغول به کار هستند.

اما اوج وقاحت در اظهارات وزیر صنعت بود که گفته بود که بابت این انتصاب به او تبریک می گویند.

این موضوع انتقاد شدید یعقوب شیویاری نماینده مجلس را در پی داشت که در نشست علنی امروز (یک شنبه، ۲۵ آذرماه) مجلس در نطق میان دستور گفت در روزهای اخیر شاهد انتصابات فامیلی برخی از مسئولان ارشد دولت در مناصب دولتی و خصولتی هستیم که به گونه ای دهن کجی و سوء استفاده از قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مناصب دولتی هستیم و تداعی گری این مسئله است که آقایان رفتند و آقازاده ها آمدند؛ تا کی باید شاهد استفاده از رانت در انتصابات باشیم.

شیویاری با تاکید بر اینکه برای مدیریت ارشد در یک وزارتخانه تجربه لازم است، افزود: در حالی که شاهدیم افراد فاقد تجربه تا سمت معاون وزیر نیز پست گرفته اند که لازم است سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات با بازرسی های فوری در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان فعال تر باشند البته در برخی وزارت خانه ها هم شاهدیم که بازنشستگان به عنوان مشاور منصوب و شغل سابق را انجام می دهند که نوعی دور زدن قانون است.

وی افزود: اینگونه انتصابات که بر اساس روابط فامیلی است نه مورد پذیرش جامعه است و نه بدنه دستگاه مربوطه آن را می پذیرد و قطعا شاهد بازخورد خوبی نخواهیم بود.

از سوی دیگر میرزایی نیکو دیگر نماینده مجلس با بیان اینکه نباید ناامیدی را در میان جامعه رواج داد، اظهار داشت: البته این انتقاد نافی این نیست که فرزندان مسئولان نباید در جایی به کارگیری نشوند اما انتصابات باید به گونه ای باشد که حقوق همه بر اساس عدالت رعایت شود.
او با انتقاد از انتصابات دولتی اخیر در برخی وزارتخانه‌ها که بر اساس روابط خویشاوندی صورت گرفته، گفت: اگر داماد رئیس جمهور پیش از این در بدنه وزارت صنعت حضور داشت، انتصاب وی به عنوان معاون وزیر ایرادی نداشت اما وی از این دستگاه نبود و حتی با سابقه ای که سراغ دارم او در زمان احمدی نژاد مشاور بوده است از این رو دلیل این انتصاب را هنوز نمی دانیم.