جنجال بر سر داروی ژاپنی کرونا در ایران، مردم قربانی منافع مادی مسئولان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ جنجال بر سر استفاده از داروی فاوی‌پیراویر (Favipiravir)، که با نام تجاری آویگان در ژاپن تولید و عرضه می‌شود، در ایران بالا گرفته است.

در یک سوی این جنجال، دکتر محمدرضا هاشمیان، متخصص شناخته‌شده مراقبت‌های ویژه و جمعی از پزشکان متخصص ایستاده‌اند که به استناد تجربه‌های داخلی و پژوهشی در چین، مدعی‌اند این دارو در درمان کرونا اثربخش است.

در سوی دیگر، وزارت بهداشت که می‌گوید دارو مجوز سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) را ندارد و اثربخشی‌اش اثبات نشده است و تا تایید نشود، تجویز و توزیع آن ممنوع است.

اما رییس سندیکای تولید‌کنندگان مواد اولیه دارویی گفته است که یک میلیون دوز از این دارو در کشور تولید شده است و پس از تایید، در اختیار مراجع قرار خواهد گرفت. البته او توضیح نداده است که اگر مقام‌های مسئول این دارو را تایید نکنند، چه بر سر این یک میلیون دوز خواهد آمد.

به نظر می‌رسد علی‌رغم همه ممنوعیت‌های وزارت بهداشت، داروی فاوی‌پیراویر به‌زودی در پروتکل درمانی بیماری کووید‌ـ‌۱۹ قرار خواهد گرفت و حرص‌و‌جوش‌های هاشمیان که غیرمستقیم به دلایل غیر‌تخصصی و اقتصادی این ممنوعیت اشاره می‌کند، بی‌دلیل نیست.

در این صورت، وزارت بهداشت در بحران شیوع کووید‌ـ‌۱۹، بار دیگر سلامت عمومی را قربانی منافع مادی کرده است.